Toplu İşten Çıkarma

Merhaba arkadaşlar,

Bir iş yerimizle ilgili sıkıntılı bir durumumuz oldu... Bu işin içinden en doğru şekilde nasıl çıkabiliriz bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Konu şu ki: Firmanın bir merkez 2 tane de taşeron işyeri dosyası bulunmakta. Geriye dönük 30 gün içinde taşeron dosyalarının birinden 8 kişi diğerinden de 1 kişi toplamda 9 kişi işten çıkarıldı. Bu taşeron dosyalarından biri 10.03.2011 tarihinde kapandı. Orda çalışan bir işçinin de çıkışını vermemiz gerekiyor.

Benim sorum:
1- Bu kişinin işten çıkışını yaptığımızda bu çıkış da toplu işten çıkarma olarak mı değerlendirilecek?
2- Toplu işten çıkarmada sayı hesaplanırken sgk dosyalarına ayrı ayrı mı bakılıyor yoksa aynı işverene ait olması mı önemli?

Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum... Teşekkürler...

Ynt: Toplu İşten Çıkarma

toplu işten çıkarma yapacağınız işyerinde kaç tane personel var?

Merkezde 2 kişi, 8 işçi çıkardığımız taşeron dosyada 16 kişi, 1 işçi çıkardığımız taşeron dosyada ise 6 kişi çalışmakta idi.

Toplu işten çıkarmalarda.. işverenin birden fazla işyeri varsa..işyerlerindeki çalışan sayısı ayrı ayrı dikkate alınır..bir işyerindeki çalışan sayısı 20'den az ise.. bu toplu işten çıkarılma olarak nitelendirilemez..

İşkur'la görüştüm... Aynı ildeki dosyaları toplu olarak dikkate alırız dedi...

Ben tam tersini biliyorum..

Siz işkur'a sorduysanız şayet.. mesele yok..