Torba yasa ile işverenlerin bagkuru devam ederken 4a lı olmaları

FATİH PESEN

Katkı Sunan Üye
Selam meslektaşlar, torba yasa ile gelen 1.3.2011 tarihinden itibaren işverenler bagkur sigortalılıkları devam ederken işlerini terk etmeden nasıl 4a lı oluyorlar ?

4a lı oldugu isyerinde ise giris tarihinden itibaren artık bagkur ödemiyorlarmı, bu durum icin bir yerlere bildirim yapmaya gerek varmı, uygulama nasıl olacak bilgisi olan varmı bu konuda ?

Ynt: Torba yasa ile işverenlerin bagkuru devam ederken 4a lı olmaları

Fatih Bey işe giriş yapmak istediğinizde şöyle bir uyarı alacaksınız

UYARI:Sigortalının 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine tabi sigortalılığı sona erdirilecektir.
4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine tabi ayrıca prim ödemeye devam etmek
istiyor ise sosyal güvenlik il müdürlüğüne/ sosyal güvelik merkezine müracaat edilmesi gerekmektedir.

Bu doğrultuda işlemi gerçekleştirebilirsiniz

turkasia ' Alıntı:
Fatih Bey işe giriş yapmak istediğinizde şöyle bir uyarı alacaksınız

UYARI:Sigortalının 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine tabi sigortalılığı sona erdirilecektir.
4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine tabi ayrıca prim ödemeye devam etmek
istiyor ise sosyal güvenlik il müdürlüğüne/ sosyal güvelik merkezine müracaat edilmesi gerekmektedir.

Bu doğrultuda işlemi gerçekleştirebilirsiniz
Yanıt icin tesekürler sayın İbrahim bey

bende bugün alo 170 i aradım ve ltd şti ortağının kendi işyerinde artık 4a lı olabilecek dedi.
acaba serbes meslek mensupları için geçerli mi ne dersiniz ben pek sanmıyorum ama ?

limited şirket ortakları kendi şirketlerinde yine diğer serbes calışanlar kendi işyerleride sigortalı olamazlar . (5510 sayılı kanun 53. maddesinin ekmaddesi korunmuş değişiklik yok)şirketlerde kurucu ortak dışındaki ortaklar (şirkette sigortalı iken sonradan ortak olanlar)kendi şirketlerinde sigortalı olabilirler.
4/b iken başka bir işyerinde 4/a lı olabilirler