fonradar

Torba Yasa İle Kasa ve Ortaklar Carinin Düzeltilmesi ve Kurum Zararının Oluşması

YILMAZCELIK57

Katkı Sunan Üye
Konu gelir ve kurumlar vergisini ilgilendirdiği için burada açtım.

Örneğin 500.000.-TL sermayeli bir şirkette kasa ve ortaklar caride 1.000.000 olduğu kabul edilirse

torba yasa ile yapılacak düzeltme ile 1.000.000.-TL nin tamamının % 3 vergi ödenerek kasa ve ortaklar carideki fazlalığın düzeltileceğini varsayalım.

Bu durumda kayıt ;

100 Kasa 1.000.000 A
689 - 770 KKEG 1.000.000 B
360 Ödenecek Vergi 30.000 A
689 -770 KKEG 30.000 B

düzeltilecek tutarın KKEG yazılacağını düşünüyorum.

Sonuçta Dönem net zararı oluşacak ve Türk Ticaret Kanunu açısından da teknik iflas söz konusu olacak.

Sermaye 500.000 Dönem net zararı : 1.030.000 Sonuç : - 530.000

Torba yasada bu konu ile ilgili bir hüküm var mı ?

Ynt: Torba Yasa İle Kasa ve Ortaklar Carinin Düzeltilmesi ve Kurum Zararının Oluşması

Türk Ticaret Kanununun 324. maddesine göre ;

?Son yıllık bilançodan esas sermayenin yarısının karşılıksız kaldığı anlaşılırsa, idare meclisi derhal toplanarak durumu umumi heyete bildirir.

Şirketin aciz halinde bulunduğu şüphesini uyandıran emareler mevcutsa idare meclisi aktiflerin satış fiyatları esas olmak üzere bir ara bilançosu tanzim eder. Esas sermayenin üçte ikisi karşılıksız kaldığı takdirde umumi heyet bu sermayenin tamamlanmasına veya kalan üçte bir sermaye ile iktifaya karar vermediği takdirde şirket feshedilmiş sayılır. Şirket aktifleri şirket alacaklılarının alacaklarını karşılamaya yetmediği takdirde idare meclisi bu durumu derhal mahkemeye bildirmeye mecburdur. Mahkeme bu takdirde şirketin iflasına hükmeder. Şu kadar ki; şirket durumunun ıslahı mümkün görülüyorsa idare meclisi veya bir alacaklının talebi üzerine mahkeme iflası kararını tehir edebilir. Bu halde mahkeme, envanter tanzimi veya bir yediemin tayini gibi şirket mallarının muhafazası için lüzumlu tedbirleri alır.

deniliyor. ve şirket sermaye arttırımına gittiğinde sicil sermayenin öz varlık içinde korunduğuna dair rapor istiyor. bu tür düzeltme yapılan şirketlerde koruyamacak.

?

Ynt: Torba Yasa İle Kasa ve Ortaklar Carinin Düzeltilmesi ve Kurum Zararının Olu

Ustad 131 deki bakiyeyi 100 e koydunuz degil mi ?

Ynt: Torba Yasa İle Kasa ve Ortaklar Carinin Düzeltilmesi ve Kurum Zararının Oluşması

100 hesaba çekme zorunluluğu yok diye biliyorum.

Ancak her iki hesapta biriken fiktif rakamları düzeltilebileceğiz torba yasa ile

331 e çare arıyorum aslında ben sermaye artırımı yöntemi hariç

Ant Z ' Alıntı:
331 e çare arıyorum aslında ben sermaye artırımı yöntemi hariç

331 hesabınızda yüksek bakiye varsa dikkat çekmemesi için sermayeye ilave etmeniz veya şirketin parası varsa ortaklara ödemeniz veya faturasız satışları azaltıp şirkete para girişi sağlayarak ortaklara borçlar hesabını kapatmanız

çözüm önerileri olabilecektir.

Torba yasada ortaklara borçlar hesabıyla ilgili bir hüküm var mı? Bizde bu hesap çok şişik..

Baktım ama örneklerde hep ortaklardan alacaklar bakiyesi var, ortaklara borçlarla ilgili bir örnek bulamadım..

331 ve 431 hesapların alacak bakiyesine ilişkin torba yasada herhangi bir hüküm yok.

Kanun koyucu ortağın alacağına müdahele edemez de zaten.

Sadece örtülü sermaye, kar dağıtımı, örtülü transfer açısından eleştirir.

Rakamın yüksek olması faturasız satışların olabileceği şüphesini uyandıracaktır. Pratik ve hızlı çözüm sermayenin arttırılmasıdır.

Asıl kıyamet teknik iflasta söz konusu olacak ama hala bir düzenleme veya açıklama yok maalesef