Trafik Radar Cezasının İşçiden Kesilmesi Hakkında

Öncelikle Merhabalar,

Bundan 3 ay önce ,şirkette ortak olarak kullanılan binek araç ile radara girmişim.Aracı bende kullanıyorum, fabrika müdürü ve şoförlerde kullanıyor.Postacı adres bulunamadı diyip cezayı getirmemiş ve 200 TL olan ceza faizle birlikte 410 TL olmuş.Bu cezayı benden keseceklerini sözlü olarak bildirdiler ve iki parçada kestiler.Herhangi bir yazılı bildirim de yapmadılar.Araç bana zimmetli de değil.

Yapılan bu kesintiden dolayı noter kanalı ile sözleşmemi tek taraflı feshedip işe gitmesem ve tazminatım için mahkemeye başvursam haksız duruma düşer miyim? Maaşların ödenme gününden itibaren kaç gün beklemem gerekiyor?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılar.

Merhaba,
Üstadın dediği gibi sanırım sen işten çıkmak için fırsat kolluyorsun bunu konunda senin için iyi fırsat olduğunu düşünüyorsun. Bence yanlış düşünüyorsun bir kere eğer işten çıkmak istiyorsan bahane bulmadan ben çıkacağım dersin ve çıkarsın yok uzun zamandır çalışıyordum kıdemimi bırakmak istemiyorum dersen de gider 3600 gün yazısını çıkarsın. Bu daha doğru olur kıldan tüyden bahanelerle işten çıkayım da kıdemimi alayım diye düşünmeyin.

İşten çıkmak istemiyorum. Konu ile ilgili bir üst makama itiraz edeceğim.Karşıdan alacağım tepkinin ne olacağını bilmediğim için bu kesintinin yasal olup olmadığını öğrenmek istemiştim.

Radar cezasına itirazım yok.Ama postacının hatası yüzünden faizlerin de benden kesilmesi yanlış geliyor bana.Postacı zamanında teslim etseydi 400 TL yerine 150 TL kesilecekti.

O ceza 1 sene sonra 1000 TL olarak ödenseydi ve benden kesilseydi bu yasal olur muydu?

Öncelikle yukarıda arkadaşların dediğine katılmadan edemeyeceğim. İşinizden ayrılmak istiyorsanız bu tarz yollara başvurmadan direk istifa edip ayrılmanız daha mantıklı. Diğer konulara gelecek olursak evet yediğiniz trafik cezası sizden kesilebilir. :Nasıl ki fabrika yada ofis içindeyken fabrika kurallarına uymanız gerekiyorsa dışarı çıktığınızda da genel kurallara uymanız gerekmektedir. Şirketin aracını alıp trafik cezası yer iseniz bu sizden kesilir normal olarak. Fakat uygulama bu şekilde olmaz. Trafik cezası geldikten sonra sizden bir savunma almaları ve cezanın sizden kesileceğine dair size bir ihtar vermeleri gerekmektedir. Bunlar olmadığı sürece hiçbir şekilde ücretten kesme cezası veremezler. Şikayet ettiğinizde de bu şekilde olduğunda hiçbi izahat yapamazlar ama ceza yemiş bizde kestik diye bir durum olamaz çünkü size yazılı olarak bildirmek zorundalar.