Transfer Fiyatlandırması Formunu Doldurmasak Ne Olur Nasıl Bulunur

• Konbuyu başlatan akin94k.t.m.l.
  • Başlangıç tarihi
A

akin94k.t.m.l.

Ziyaretçi
Daha önce yapılan enflasyon düzeltmelerinde o kadar çok kafa yorduk uğraştık tam anlamıyla yapalım diye sonra gördük ki çoğu kişi sallamış.Ve şu ana kadar da herhangi bir defter incelemesinde enflasyon düzeltmesine baktıklarını görmedim .

Şimdi bu iş yoğunluğunda ve bu formları doldurunca başımıza ne geleceğini bilmeden oturup bunlarla uğraşmak yerine hiç doldurmamak daha mantıklı gelmeye başladı bana(Transfer fiyatlandırmasına konu olan işlem olsa bile )

Size ilerde nasıl bir sorunla karşı karşıya kalırız sadece usulsüzlük cezası diye yorumluyorum ben başka bir yaptırımı olurmu sizce şimdi bu formu acele ile doldurup ilerde isteyecekleri rapor içinde kendimizi bağlamış olmazmıyız.

Ynt: Transfer Fiyatlandırması Formunu Doldurmasak Ne Olur Nasıl Bulunur

mantıklı

Sevgili Formdaşlar

Maliyenin Değneği Körün değneğine benzer kime ne zaman nasıl çarpacağı belli olmaz.
Bana şundan bundan inceleme gelmez demeyin Belki Enf.muh.birşey gelmez.fakat bundan geleceği tutar.

SAYGILAR
FERHAT

İlişkili kişi vasfı taşıyan kurumların verecekleri beyannamelerde size ait kayıtların olması ancak sizin beyanname ekindeki formlarda herhangi bir bilgi olmaması yada verdiğiniz bilançoda ortaklar cari hesabında (131 yada 331) bakiye olmasına rağmen sizin formları boş vermeniz idarenin ilgisini çekebilir.

Enflasyon düzeltmesinde işin içinden çıkılmaz bir hâl sözkonusu idi, ancak bu uygulamada Ba ve Bs formlarında olduğu gibi karşılaştırılabilirlik mümkün, bu bağlamda sayın ferhat'ın dediği gibi değneğin kime ne zaman nasıl çarpacağı belli olmadığından tedbirde fayda var.

arkadaşlar
ortaklar cari hesabında(331 de) bakiye olmasına rağmen bu borca faiz işletmediğimizde ekteki form boş veremezmiyiz?

TRANSFER FİYATLANDIRMASI YOLUYLA ÖRTÜLÜ KAZANÇ

DAĞITIMI HAKKINDA KARARDA DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA İLİŞKİN KARAR

MADDE 1 ? 27/11/2007 tarihli ve 2007/12888 sayılı Kararnamenin eki Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı Hakkında Kararın 15 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"MADDE 15 ? (1) Peşin fiyatlandırma anlaşmasının kapsamına kurumlar vergisi mükellefleri girmektedir. Bu çerçevede, 1/1/2008 tarihinden itibaren Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığına kayıtlı mükelleflerin, 1/1/2009 tarihinden itibaren ise tüm kurumlar vergisi mükelleflerinin ilişkili kişilerle yaptıkları yurt dışı işlemlerine ilişkin olarak belirlenecek yöntem konusunda İdare'ye başvurmaları mümkündür. Ayrıca, 1/1/2009 tarihinden itibaren, serbest bölgelerde faaliyette bulunmayan tüm kurumlar vergisi mükellefleri ile bu bölgelerde faaliyette bulunan kurumlar vergisi mükelleflerinin birbirleriyle ilişkili kişi kapsamında yaptıkları işlemlere ilişkin olarak belirlenecek yöntem konusunda İdare'ye başvurmaları mümkündür."

MADDE 2 ? Aynı Kararın 19 uncu maddesinin birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiş, mevcut ikinci fıkrasının birinci paragrafı aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve fıkra numaraları buna göre teselsül ettirilmiştir.

"(2) Tüm kurumlar vergisi mükelleflerinin serbest bölgelerde bulunan ilişkili kişilerle yaptıkları işlemler Yıllık Transfer Fiyatlandırması Raporuna dahil edilir. Ayrıca, serbest bölgelerde faaliyette bulunan kurumlar vergisi mükelleflerinin ilişkili kişilerle yaptıkları yurt içi işlemlerine ilişkin olarak aşağıda yer alan bilgi ve belgeleri içeren Yıllık Transfer Fiyatlandırması Raporunu kurumlar vergisi beyannamesinin verilme süresine kadar hazırlamaları ve bu süre sona erdikten sonra istenmesi durumunda İdare'ye veya vergi incelemesi yapmaya yetkili olanlara ibraz etmeleri zorunludur."

"Ancak, Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığına kayıtlı mükellefler ile serbest bölgelerde faaliyette bulunan kurumlar vergisi mükellefleri dışındaki diğer kurumlar vergisi mükellefleri, ilişkili kişilerle yaptıkları yurt içi; gelir vergisi mükellefleri de ilişkili kişilerle yaptıkları yurt içi ve yurt dışı işlemlere ilişkin olarak aşağıda yer alan bilgi ve belgeleri, istenmesi durumunda, İdare'ye veya vergi incelemesi yapmaya yetkili olanlara ibraz ederler."

MADDE 3 ? Aynı Karara aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 1 ? (1) Yıllık Transfer Fiyatlandırması Raporu, 2007 hesap dönemine münhasır olmak üzere, kurumlar vergisi beyannamesinin verilme süresinin son gününü takip eden ikinci ayın sonuna kadar hazırlanabilir."

MADDE 4 ? (1) Bu Kararın;

a) 2 nci maddesiyle 2007/12888 sayılı Kararnamenin eki Kararın 19 uncu maddesine eklenen ikinci fıkrası 1/1/2008 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde,

b) Diğer hükümleri yayımı tarihinde,

yürürlüğe girer.

MADDE 5 ? Bu Karar hükümlerini Maliye Bakanı yürütür.

Yukarıda Bakanlar Kurulu'nun 2008/13490 sayılı "Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar"ı yer almaktadır. Bu kararda koyu font ile yazılı olan kısmın yorumu hakkında fikir alışverişi yapmak istedim.

Bir kurumlar vergisi mükellefi Büyük Mükellefler Vergi Dairesine kayıtlı değil ise ve serbest bölgede faaliyet göstermiyor ise sözkonusu formları düzenlemeleri ancak "istenmesi durumunda" ibraz etmeleri mi gerekmektedir?
Ki eğer bu yorum doğru ise pek çok kurumlar vergisi mükellefinin bu formları vermelerine gerek kalmayacak ve istenmesi halinde ibrazı gerekecektir. Kafam karışık..

formlar istisnasız tüm kurumlar vergisi mükellefleri tarafından kurumlar vergisi beyanname ekinde verilecek, bahsettiğiniz; hazırlanması gereken yıllık transfer fiyatlandırma raporu

Eğer hiç bir işlemimiz yoksa Kurumlar vergisi beyannamesi ekinde nasıl boş vereceğiz bu formu bir türlü yapamadım

herhangi bir yerinde ünvan falan girecek yer yok ebyn de gönderince hiç form falan gözükmüyor şimdiye kadar boş

formu gönderen varmı kurumlarla

Örneklerde açıklmışlar eğer herhangi bir işlem yoksa ünvanınızı falan yazın gönderin diye öyle bir yer yokki yada ben bulamıyorum :?

arkadaşlar borçlar öz sermayenin 3 katını aşmadığı müddetçe 331 131 hesapla ilgili birşey yazmanıza gerek yok..

transfer fiyatlandırmasında ise ilişkili kişi olduğunda yazılacak örneğin aynı ortğa ait iki firma arasındaki ilişki yada amca teyze anne baba v.b.
transfer fiyatlandırması yazılmassa şuan bişey olmaz ama incelemede ilişkili kişi olup yazmadığınızı fark ettiklerinde bir kere bu form verilmediği için ceza yiyorsunuz rakamdan emin değilim ama 1.450 gibi..

duygukorkmaz ' Alıntı:
arkadaşlar borçlar öz sermayenin 3 katını aşmadığı müddetçe 331 131 hesapla ilgili birşey yazmanıza gerek yok..

transfer fiyatlandırmasında ise ilişkili kişi olduğunda yazılacak örneğin aynı ortğa ait iki firma arasındaki ilişki yada amca teyze anne baba v.b.
transfer fiyatlandırması yazılmassa şuan bişey olmaz ama incelemede ilişkili kişi olup yazmadığınızı fark ettiklerinde bir kere bu form verilmediği için ceza yiyorsunuz rakamdan emin değilim ama 1.450 gibi..

Sanki 46 ytl gibi anlaşılıyor ama bencede 1.450 dir. Ama formu vermemenin cezası Bu Biz vereceğiz ama boş.

Ama bilgi vermemekten keserler aynı şey oluyor.

Halen çözemedim boş nasıl veriliyor bu form kimse yokmu kurumlar tahakkuku yapan şu ana kadar

eğer sizin ilişkili kişiniz yok ise ve borçlarınız öz sermayenin 3 katını aşmıyor ise formu boş vereceksiniz tabiki..

ceza ilişkili kişi olupta ve örtülü sermaye kapsamına girilipte bildilirim yapılmadığı takdirde oluyor..

arkadaşlar ilişkili kişilerden yapılan borclanma öz sermayenin 3 katını aşsada faizsiz bir borclanma ise örtülü sermaye uygulamasına ilişkin bilgiler tablosu doldurulmaz diye anlıyorum doğrumudur?

duygukorkmaz ' Alıntı:
eğer sizin ilişkili kişiniz yok ise ve borçlarınız öz sermayenin 3 katını aşmıyor ise formu boş vereceksiniz tabiki..

ceza ilişkili kişi olupta ve örtülü sermaye kapsamına girilipte bildilirim yapılmadığı takdirde oluyor..

duygu hanım o kısmını anlıyorum zaten ama eğer transfer fiyatlandırması ile ilgili hiç bir bilgi girmezseniz kurumlar beyananmesini gönderdiğiniz zaman transfer fiyatlandırması formunu boş ta olsa verdiğinize dair hiç bir ek falan çıkmıyor.Sorunum bu

Boş ta olsa verdiğimiz nasıl anlaşılacak.

Bu formlar çok canlar yakacak. Bursa'da Gelirler Kontrolörü Emre Kartuloğlu'nun semirde "Bence ..." diyerek başlayan yorumları varken vay bizim halimize.
İsteyenler http://www.bursa-smmmo.org.tr/index.php?gid=18.1&vid=59 adresinden semineri indirip seyredebilir.

Eğer örtülü sermaye formuna kendi elimizle yazarsak, zaten gel firmayı incele demiş olacağız gibime geliyor, zaten o zaman da bu rakama yakın ya da daha fazla ceza çıkmaz mı? Bana da sanki göz korkutup, beyan ettirmeye çalışılıyor gibi geliyor...

transfer fiyatlandırma formu, beyannamenin eki olan.. peki yıllık transfer fiyatlandırma raporu hangisi ben tam anlayamadım..

Hadi gözünüz aydın,
Transfer fiyatlandırması raporu 30.06.2008'e
Transfer fiyatlandırması beyanname ekindeki form ise 14.08.2008'e ertelendi
Ayrıca ek-2 formu da değişti.

uzatıldı.

TRANSFER FİYATLANDIRMASI YOLUYLA ÖRTÜLÜ KAZANÇ DAĞITIMI HAKKINDA GENEL TEBLİĞ

(SERİ NO:2)

3 - "7.1- Yıllık Belgelendirme" bölümünün birinci paragrafından sonra gelmek üzere aşağıdaki paragraf eklenmiştir.

Söz konusu form 2007 yılı hesap dönemine münhasır olmak üzere, 2008 hesap dönemi ikinci geçici vergi beyannamesinin verilme süresinin son günü olan Ağustos ayının ondördüncü günü akşamına kadar hazırlanabilecektir. Dolayısıyla söz konusu formun Ocak-Haziran/2008 dönemine ait ikinci üç aylık geçici vergi beyannamesinin ekinde 14 Ağustos 2008 günü akşamına kadar bağlı bulunulan vergi dairesine gönderilmesi mümkün bulunmaktadır.

formun arkasında acıklamalar kısmında;formda belirtilen işlemlerin bulunmaması durumunda bu form doldurulmayacak ve beyanname ekinde de gönderilmeyecek denmektedir. kolay gelsin

form ve rapor arasındaki fark nedir, lütfen aydınlatabilirmisiniz?