fonradar

Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı hk.

derman.smmm

Katkı Sunan Üye
Yapı Kimyasal Ürünlerinin alım satımını yapan A Ltd. Şti., bu ürünleri sadece B, C, D, E ve F Ltd. Şti. olmak üzere toplam 5 alt bayi firmalara toptan satışını yapmaktadır. Bu beş şirket, bu ürünleri piyasada ihtiyaç sahibi gerçek kişi ya da kurumlara satışını toptan ya da perakende olarak gerçekleştirmektedir. Sorum şu;

A Ltd. Şti.'nin ortağı ve ve müdürü olan şahıs aynı zamanda C firmasında da ortak ve müdür konumundadır. Bu durumda A Ltd. Şti. ile C Ltd. Şti. arasında gerçekleşen alım satım işlemi transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı kapsamına girmektemidir. Şayet giriyorsa Kurumlar vergisi beyannamesi ekinde yer alan Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı ne şekilde doldurulmalıdır. Acil cevap bekliyorum, şimdiden teşekkürler...

Ynt: Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı hk.

A ve C arasında ortak ve müdüründen dolayı Transfer Fiyatlandırması vardır.Bu iki firmanın yapmış olduğu faturalaşmalar Kurumlar beyannamesinde bildirilmelidir.

Kurumlar vergisi beyannamesindeki tranfser fiyatlandırması formu bu durumda nasıl doldurulacak ? Örneğin tranfser fiyatlandırmasına konu yöntemler, ilgili kişilerle gerçekleştirilen transfer fiyatlandırmasına ilişkin işlemler vb. ne şekilde nasıl doldurulacak. Sadece A firmasından C'ya satış var. C'den A'ya hiçbirşekilde satış yok. Hem A için hem C için de bu form doldurulacak mı? Açıkçası yanlış bir işlem yapmak istemiyorum.

derman.smmm ' Alıntı:
Yapı Kimyasal Ürünlerinin alım satımını yapan A Ltd. Şti., bu ürünleri sadece B, C, D, E ve F Ltd. Şti. olmak üzere toplam 5 alt bayi firmalara toptan satışını yapmaktadır. Bu beş şirket, bu ürünleri piyasada ihtiyaç sahibi gerçek kişi ya da kurumlara satışını toptan ya da perakende olarak gerçekleştirmektedir. Sorum şu;

A Ltd. Şti.'nin ortağı ve ve müdürü olan şahıs aynı zamanda C firmasında da ortak ve müdür konumundadır. Bu durumda A Ltd. Şti. ile C Ltd. Şti. arasında gerçekleşen alım satım işlemi transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı kapsamına girmektemidir. Şayet giriyorsa Kurumlar vergisi beyannamesi ekinde yer alan Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı ne şekilde doldurulmalıdır. Acil cevap bekliyorum, şimdiden teşekkürler...

sayın derman,

c firması ile aranızdaki tüm ticari ilişki transfer fiyatlandırması kapsamına girmektedir.
c firması ile yapmış olduğunuz ticaret şekline göre (yani sadece alım - satım olabillir, bunun yanın da ödünç para alma ve verme olabilir) yıl içindeki toplam rakamları bulup;

karşılaştırılabilir fiyat yöntemi (diğer bayilerle aynı fiayttan malı alıyorsa, rahatlıkla kullanabirsiniz)
maliyet artı yöntemi
yeniden satış fiyatı yöntemini seçip

beyannameyi doldurman gerekir.
saygılar,kolay gelsin.

a firmasında satış olarak
c firmasında alış olarak

göstermen gerekir.

Maliye bu forma göre her iki firmayıda inceleyip yapılan bu alım satım işleminin diğer bayilerle aynı oran üzerinden yapılıp yapılmadığını inceliyormu, (ki kar marjı oranı her firma için aynıdır) Ayrıca bunun vergisel olarak bir yaptırımı olabilir mi?

derman.smmm ' Alıntı:
Maliye bu forma göre her iki firmayıda inceleyip yapılan bu alım satım işleminin diğer bayilerle aynı oran üzerinden yapılıp yapılmadığını inceliyormu, (ki kar marjı oranı her firma için aynıdır) Ayrıca bunun vergisel olarak bir yaptırımı olabilir mi?

sadece transfer fiyatlandırmasına konu iş yaptınız diye incelenmezsiniz. kurum matrahı veya kdv'yi ilgilendiren bir inlecemeleniz olursa o zaman transfer fiyatlandırması çalışmanız kontrol edilir. Kar marjınız her firma içinde eşitse karşılaştırılabilir fiyat yöntemi sizin için uygun olacaktır.

Arkadaşlar,
bu olayda hazine zararının oluşup oluşmadığına da bakıyor musunuz?

İrem35 ' Alıntı:
Arkadaşlar,
bu olayda hazine zararının oluşup oluşmadığına da bakıyor musunuz?

irem arkadaş,

firmanın ilişkili kişi sayılan firmaya ve diğer satış yaptığı tüm firmalara aynı kar marjıyla satış yaptığı yazılmış......

peki ilişkili sayılan firmalara farklı kar marjıyla satış yapsaydı, hazine zararına bakılır mıydı?

bendede böyle ilişkili firma var o bakımdan soruyorum.

İrem35 ' Alıntı:
peki ilişkili sayılan firmalara farklı kar marjıyla satış yapsaydı, hazine zararına bakılır mıydı?

bendede böyle ilişkili firma var o bakımdan soruyorum.

zararına mal satmadığı sürece sorun yok. yalnız brüt kar marjı gözüyle bakmamak lazım. faaliyet giderleri ve finasman giderlerinide düştükten sonra hala karlı mal satıyorsanız sorun yok. yöntem olarak da maliyet artı yöntemini seçersiniz.

peki hizmet sektöründeki firmalar, ilişkisi olduğu firmaya farklı bir satış politikasıyla hizmet faturası keserse, yöntem olarak da tebliğdeki 3 yöntemde uymazsa, ki uymuyor.
bunun yanında vergi dairesinden yöntem konusunda görüş alınabilinir mi?

vergi dairesi bu konuda görüş vermez. 1 nolu kurumlar vergisi tebliğinde hiç bir yolu bulamayan firmaların müracatı halinde başkanlık yada vergi dairesi müdürlüğü tarafından yöntem oluştulacağı yazıyordu ama tavsiye etmem. emsal teşkil eder altında işlem yapamazsınız. maliyeti biliyorsanız gerisi kolay. kurumlar vergisi ekinde tanımlanmış 2 yöntem daha var size onu önerebilrim; Mükellefçe belirlenen yöntem ve işleme dayalı net kar marjı yöntemi diye...

Bir gerçek kişi/kurum ile bir başka gerçek kişi/kurum arasında olağan ticari faaliyet
çerçevesinde sadece bayilik ilişkisinin bulunması durumunda söz konusu gerçek kişi veya
kurumlar bayiliğe ilişkin mal ve hizmetler bakımından ilişkili kişi kapsamında
değerlendirilmeyecektir.

Yukarıdaki ifadeye göre A ve C arasındaki ticari faaliyet bu kapsamda değerlendirilebilir mi ?