TTK Bağımsız Denetim Sınavında Muafiyetler

sahincolak71

Katkı Sunan Üye
Değerli Arkadaşlar

Kamuoyunda sıkça dile getirilen muafiyetler ile ilgili tecrübeli üstadlara da sorarak bir çalışma yaptım:

1- YMM'lere geçici de olsa muafiyet tanınırsa:

Basit olarak ifade edersek YMM denetmi bir vergi denetimidir. Vergi denetimi Uluslararası Denetim Standartlarının ancak %20'sine tekabül eder. Vergi denetimi UDS veya TFRS'yi kapsamaz. 3568 sayılı meslek yasasında denetimden bahsedilmektedir. Ancak SPK 3568 sayılı meslek yasasındaki yeterli bulmayıp, hem YMMler için hemde SMMMler için bağımsız denetim lisanslama sınavı getirmiştir. YMMler de bu sınavlara kuzu kuzu girmişlerdir. TTK bağımsız denetimi TFRS denetimi olduğundan YMMler için muafiyet istemek tam karşılık ifade etmez. Kaldı ki TTK denetimi sadece TFRSden ibaret değildir.

2- 10 yıl SMMM olarak fiilen büro faaliyeti yapanlara muafiyet tanınırsa:

Mali Müşavirlik alanında finansal tabloların düzenlenmesi deneyimi bağımsız denetim alanında deneyimi ifade etmez. SMMM'lerin büyük kısmının Uluslararası Denetim Standartlarında yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Bu da SPK bağımsız denetim lisanslama sınavlarında başarı oranından belli olmaktadır. SMMM lerin önce TFRSyi özümsemesi daha sonra da bunun denetimini çalışmaları gerekmektedir.

3- SPK bağımsız denetim lisanslı denetçilere muafiyet tanınması:

SPK bağımsız denetim lisansı bulunup ta fiilen çalışanların muafiyetlerde en çok avantajlı grup olduğunu düşünüyorum. Ancak kanımca TTK denetiminde bazı derslerden muaf olup, bazı derslerden sınava girebilirler

Tabiki bu açıklamaları genişletebiliriz. Ancak sonuç olarak
1-YMMler ile SMMMler arasında fark olduğu taktirde 2- SPK denetçileri hiçe sayıldığı taktirde 3- Deneyim şartı 10 yıl olup ta iyi bir dayanağa bağlanmadığı taktirde kanımca muafiyetlerin yargıdan dönmesi muhtemeldir. Saygılar

Ynt: TTK Bağımsız Denetim Sınavında Muafiyetler

Sınav ile bir lisansı almaya gözü yiyemeyenlere müjdeler olsun.
TTK 400. madde değiştirilirse ymm ve smmm ünvanına bakılmaksızın sınavdan muaf olacaksınız. Zira denetçi olmak için bu içi ünvana sahip olma şartı olmayacak. Turmob'u da İsmmm'yu da tebrik ederim. Çok güzel verilen bir hakkı yüzlerine bulaştırdılar.... Alın sıze sınavsız denetçilik yetkisi...

Merak etmeyin denetim tamamen yok ediliyor. Kısaca eski tas eski hamama devam.

TURMOB sitesine girip mail gönderelim.forumlara yazmak ta biryere kadar arkadaşlar. madem bir şeyler yapmak istiyoruz. Odalarımıza Turmob' a mail gönderelim.Yönetime yakın arkadaşlar da dile getirsin sıkıntılarımızı.
daha da olmadı seçimler 2013 te arkadaşlar hatırlatırım. ???

Zaten TÜRMOB denetim ile ilgili maddelerin uygulanması yönünde bastırmaya çalışıyor.