TTK Denetiminde Denetçilik İle İlgili Muafiyetler

sahincolak71

Katkı Sunan Üye
TTK Denetimi yapacak Denetçilerin sınavdan geçirilip geçirilmeyeceği, kimlerin muafiyetlerden yararlanacağı konularında söylentiler havada uçuyor. Söylentilerin zirveye çıkması, düzenlemelerin yaklaştığı izlenimini veriyor. Bu konuda duyumu veya görüşü olan arkadaşlar bunları paylaşırlarsa sevinirim.

Ynt: TTK Denetiminde Denetçilik İle İlgili Muafiyetler

yeni kurulun sitesinde yetkilendirmeye ilişkin duyuru yakında yayınlanacak şeklinde bir bilgilendirme var ,türkiye muhasebe ve denetim standartları kurulu,bekliyoruz.

benimde duyduğum 5-10 yıl gibi tecrübeli meslek mensuplarının denetim işine gireceği yenilere ekmek yok sanırım

394733 ' Alıntı:
benimde duyduğum 5-10 yıl gibi tecrübeli meslek mensuplarının denetim işine gireceği yenilere ekmek yok sanırım

5 veya 10 yıl tecrübeli arkadaşların denetim tecrübesini merak ediyorum. Bu tecrübe denetim tecrübesi mi? Defter tutma tecrübesi mi? Bu on yıl tecrübesini YMM'ler sürekli dillendiriyorlar amaçta belli efendim biz çok zor bir sınavın yeterliliğini verdik bize sınava gerek yok biz zaten denetçiyiz diyorlar. Bu sınavı sadece en az 10 yılını doldurmuş SMMM'lere yapın. Böyle bir şart getirilmesi halinde birçok meslek mensubu diskalifiye edilecek YMM'ler de gelirlerini katlamaya devam edecekler. Yani bu duyumların kaynağı Yeminli Mali Müşavirler ve odalarıdır. Bu süre neye göre belirleniyor. Yeni TTK'ya mı 660 Sayılı KHK'ya göre mi?