TTK'da 400. maddede denetçinin meslek mensubu olma şartı kaldırılabilir?

Ynt: TTK'da 400. maddede denetçinin meslek mensubu olma şartı kaldırılabilir

bu akşam itibari ile genel kurula sevk edilen TTK da değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinde ve SPK kanun tasarısındas , şu hususlar kesinleşmiş görünüyor;
1- işlem denetçiliği kaldırıldı
2- denetçi olabilmek için TTK'da yazan SMMM veya YMMM ibaresi kaldırılıp yerine Kamu Göz.Kur yetkilendirilen bağımsız denetim şirketi (sermaye Şirketi) ibaresi getirildi
3- Bazı SMMM lerin hayalini kurduğu, birbirimizin defterini denetleriz hülyası suya düştü, bağımsız denetim (19.madde) yapacakların, dnetlenecek firma ile aralarında uzaktan yakından, en ufak bağlantısı olamayacak vd katı kurallar( Yorum: kafası hep fırıldağa çalışan bazı meslektaşlar eminim bu maddeninde arkasından dolanırlar, şüphem yok)
4-SPK Bağ DEnt firmalarıda Kamu Göz Kur yetkilendirilecek
iki kanun tasarısına da hızla göz attım, bizi en çok ilgilendiren bu husuları tespit ettim. diğer arkadaşlarda başka açılardan bakarak değerlendirme yaparlar sanırım.

metesserdar ' Alıntı:
bu akşam itibari ile genel kurula sevk edilen TTK da değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinde ve SPK kanun tasarısındas , şu hususlar kesinleşmiş görünüyor;
2- denetçi olabilmek için TTK'da yazan SMMM veya YMMM ibaresi kaldırılıp yerine Kamu Göz.Kur yetkilendirilen bağımsız denetim şirketi (sermaye Şirketi) ibaresi getirildi
3- Bazı SMMM lerin hayalini kurduğu, birbirimizin defterini denetleriz hülyası suya düştü, bağımsız denetim (19.madde) yapacakların, dnetlenecek firma ile aralarında uzaktan yakından, en ufak bağlantısı olamayacak vd katı kurallar( Yorum: kafası hep fırıldağa çalışan bazı meslektaşlar eminim bu maddeninde arkasından dolanırlar, şüphem yok)
iki kanun tasarısına da hızla göz attım, bizi en çok ilgilendiren bu husuları tespit ettim. diğer arkadaşlarda başka açılardan bakarak değerlendirme yaparlar sanırım.

bize niye eğitim verdiler o halde (2.ci madde için)

Türkiye'de şirketlerin %99,9 kobi (Tüik verilerine göre) ve son değişiklikler yapılır ise kobilerde denetim, kobi tfrs rafa kalktı.

Esma Atasoy ' Alıntı:
metesserdar ' Alıntı:

bize niye eğitim verdiler o halde (2.ci madde için)
metesserdar ' Alıntı:

Eğer baktığımız tasarı metinler farklı değilse;
TTK'nın "Denetçi Olabilecekler" başlıklı 400.maddesini değiştiren tasarı metninin 1. fıkrasında;
"Denetçi, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca yetkilendirilen bağımsız denetçi veya bağımsız denetim kuruluşu olabilir. Aşağıdaki hâllerden birinin varlığında, bağımsız denetçi, bağımsız denetim kuruluşu ve bunun ortaklarından biri ve bunların ortaklarının yanında çalışan veya bu cümlede anılan kişilerin mesleği birlikte yaptıkları kişi veya kişiler, ilgili şirkette denetçi olamaz..."
Bağımsız denetçi veya bağımsız denetim kuruluşu olabilir: Yani sadece şirket değil.
3 numaralı yorumda belirtilen "suya düşen hülya"ya da 11 Haziran 2012 tarihli "Tam Bağımsızlık: Acaba ?" başlığında açtığım konuda değinmişim. Denk düşmüş :)

Verilen eğitimler ise; tamamen sürece ortak olmak için geliştirilen bir hamleydi. Eğitimi bahane göstererek, "o kadar da eğitim verdik, biz de müdahil olalım" diyebilmek için.
Oysa ki; (hala KGK internet sitesinde duruyor) eğitim ve sınav şartlarını ben belirleyeceğim diyordu KGK.

KGK, SMMM ve YMM'ler arasından seçecek ancak sınav yaparak seçecek, SPK lisansı olanlara ya muafiyet tanıyacak ya da ilave dersler öngörecek. (tasarı metnine dayanarak, okuduğum kadarıyla bu benim yorumum)
Tabii bir de SMMM-YMM olmayanların (meslek mensubu olmayan kamu kadrolarının ve meslek mensubu olmayan SPK ?? kadrolarının) da yetkilendirilmesi söz konusu olabilir.

Esma Atasoy ' Alıntı:
metesserdar ' Alıntı:

Sayın Meteserdar'a bu bligi için teşekkür ediyorum.
İşlem denetçiliğinin kaldırılması bu taslakta yer alıyor ise bu yanlıştır.
Denetçiliğin kurumsallaşması şart olarak konulmuş ise bu doğrudur.

Özünde işlem denetçiliği,meselenin özünü oluşturduğu halde doğru tercüme edilememişliği nedeni ile kafalarda soru işaretleri bırakmıştır.Denetimin üstünde yükseldiği yapı,işlemlerin genel kabul görmüş standartları üzerinedir.Risk tabanlı denetimin kabusu da işte buradadır. İç denetim uygulaması olmayan firmalarda, işlem denetçiliği olmaz ise olmazlardandır.İşlem denetçiliği SMMM ve YMM'lere verilebilirdi.Ama bu konuda gözünü bağımsız denetime dikmiş olan turmob asıl denetlemenin ilk aşaması olan ve denetim tecrübesi verebilecek bu çok özel ayrıntıyı göremedi bile.
Bağımsız denetimin şirketleşmesi ise beklenilen karardı kanaatimce.
Bunu Turmob' da biliyordu.Bireyselliği kobi TFRS'lere indirgediğinden olsa gerek kurslarında tam set verilmedi.
Özellikle UFS'nin mesleki tecrübe-yargılama ve şüphecilik üzerine tesis ettiği denetlemenin tam bağımsızlığı hedef alınmıştır ki bu kadar hassas beklentilerin olduğu bu sistemde bireysel yorumların tek kişiden değilde bir ekibin ortak görüşü olmasını yeğlemiştir.Dolayısı ile bu değişiklik doğru bir hamledir.
Şu zamana kadar bir aktivitesine tanık olmadığımız KGK'nun yetkilerinin arttırılmasına açıkça pek bir mana veremiyorum.İleride onulmaz sıkıntılar üretecektir. 9 kişilik bu kurumun kesinlikle meslek odaları -ticaret odaları temsilcilerinden oluşan bir konseye dönüştürülerek özerklik verilmesinden yanayım.

Saygılarımla,

eğer ticaret kanunun 400.maddesi, yukarıda belirtildiği gibi değiştirilirse, kamu gözetimi Ve muhasebe standartlarını belirleyen kararname hükmünü zaten yiterecektir. bu durumda, kamu gözetim kurulunun sınavla denetçi yetkisi verilenlerde denetçi olacaktır. bu kapsama, vergi denetmeni, vergi müfettişi, yahut ekeonomi vs mezunu kişilerde girecektir. türmob bu süreci iyi yönetemedi, aslında hiç yönetemedi...

Sn. Metsserdar, yukarıda alıntı yaptığım yazınızda TTK 400.md. değişikliğiyle 660 Sayılı KHK'nın hükmünü yitireceğini ve aynı zamanda kamu gözetim kurulunun sınavla denetçi yetkisi vereceğini belittiniz. Bu konuda bende fikrimi belirtmek istiyorum. 660 Sayılı KHK; kurumun kuruluşunu, kurulun oluşumunu, kurulun görev ve yetkilerinin neler olduğunu, kimlerin bağımsız denetçi olacağını, bağımsız denetim şirketlerinin kimlerden oluşacağını vs. belirleyen bir kararnamedir. dolayısıyla 660 Sayılı KHK hükmünü yitirirse, TTK 400.maddenin hiçbir işlevselliği kalmayacaktır. İkinci bir husus Maliye Bakanlığı denetim elemanlarının bağımsız denetçi olarak yetkilendirileceği görüşüdür. Tamamen katılmadığım bir düşüncedir bu. Nedeni ise; devletin binbir zahmetle yetiştirdiği denetim elemanlarını elinde tutmak istemesidir.

Bence şu anda SMMM'ler tarafından takip edilmesi gereken en önemli konunun KGK tarafından çıkarılacak yönetmelikler olduğunu düşünüyorum.

Ynt: TTK'da 400. maddede denetçinin meslek mensubu olma şartı kaldırılabilir?

TTK da değiştirilecek 44 maddeyi ihtiva eden kanun taslağına göz atınca vehametin boyutu gözler önüne seriliyor.
1522 nolu maddeye bakıldığında daha iyi görülecektir.
Turmob resmen iflas etmiştir.
TTK'nın içindeki meslek mensupları ibareleri büyük bir titizlikle ayıklanmıştır.
Hayırlı olsun.

TÜRK TİCARET KANUNUNDAKİ MESLEK UNVANLARI KORUNDU

Türk Ticaret Kanunu? nun 400.maddesinde meslek unvanlarının kaldırılması yönünde yapılmak istenilen değişiklik, TÜRMOB? un ve Odalarımızın yoğun çabaları sayesinde Adalet Komisyonun? dan aşağıdaki şekilde geçmiştir.

"Denetçi; Bağımsız Denetim yapmak üzere 01.06.1989 tarih ve 3568 sayılı Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu ile Ruhsat almış Yeminli Mali Müşavir veya Serbest Muhasebeci Mali Müşavir unvanını taşıyan Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu?nca yetkilendirilen kişiler ve/veya ortakları bu kişilerden oluşan sermaye şirketi olabilir" şeklinde kabul edilmiştir.

Mesleki kamuoyuna duyururuz.

ne anlama geliyor acaba

halilaklan ' Alıntı:
TÜRK TİCARET KANUNUNDAKİ MESLEK UNVANLARI KORUNDU

Türk Ticaret Kanunu? nun 400.maddesinde meslek unvanlarının kaldırılması yönünde yapılmak istenilen değişiklik, TÜRMOB? un ve Odalarımızın yoğun çabaları sayesinde Adalet Komisyonun? dan aşağıdaki şekilde geçmiştir.

"Denetçi; Bağımsız Denetim yapmak üzere 01.06.1989 tarih ve 3568 sayılı Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu ile Ruhsat almış Yeminli Mali Müşavir veya Serbest Muhasebeci Mali Müşavir unvanını taşıyan Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu?nca yetkilendirilen kişiler ve/veya ortakları bu kişilerden oluşan sermaye şirketi olabilir" şeklinde kabul edilmiştir.

Mesleki kamuoyuna duyururuz.

ne anlama geliyor acaba

sayın halil şu anlama geliyor. YMM ve SMMM ünvaları olanlar Bağımsız Denetçi olabilecekler....

benim anladığım bu en azından

Ortada denetim yapılacak şirket olmadıktan sonra ...

Adam gibi ciro rakamı belirlerselerde herkes ekmek yese ama illaki konuşulan 50 milyon TL rakamını uygulayacaklarsa geçmiş olsun aynı tas aynı hamam sadece zaten zengin olan piyasanın kaymağını yiyen Türmobda bile canımıza okuyan YMM ağabeylerimize yeni ekmek kapısı açmış oldular adamlar zaten 10 milyon TL üstü cirolu bütün firmaları toplamışlar heleki rakam 50 milyon TL ise belki 4 büyüklerden YMM lere bile ekmek kalmayacak güleriz ağlanaca halimize yaktın bizi şükrü yaktın 80 bin SMMM nin ekmeğiyle oynadın bu kadar adamın ahıyla bakalım ne yapacaksın merak ediyorum

İSMMMO dan gelen SMS de 400. maddenin meslek mensubu olması kaydıyla geçtiği duyurulmuştur. Herkese hayırlı olsun..........

Daha bitmedi, denetçiyi SMMM-YMM'ler arasından KGK seçecek.

Odalar, bedava (aynı ruhsatı emsallerine göre göstermelik özelll sınavlarla vb. almış olanlar) ruhsat dağıtmayı bir meziyet sanma fikrinden artık vazgeçer umarım.
(Ayrımcılık olarak algılanmasın, belgelerin tamamı hakkı verilerek verilmiş olsaydı, KGK'da bu şekilde algılayabilir ve bu husus "dur bakalım arkadaş benim verdiğim belgelerin içi boş değil" iddiası daha kuvvetli şekilde savunulabilirdi. Algı bu yönde.)

ya mesel 400.maddenin geri çekilmesi değil, mesele, 400.maddenin garip bi şekilde denetim yapacak olan meslek mensubu unvanlarının yok sayılması ile bu maddenin kabul edilmesi.
yok tepki verilmiş yok bilmem ne olmuş da madde geri çekilmiş..
ya kardeşim bu madde bu şekilde kabul edilmesi ne anlama geliyordu? niye hesap sormadınız zamanında??
kraldan çok kralcı olmak istiyoruz..

'' Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu?nca yetkilendirilen kişiler ve/veya ortakları bu kişilerden oluşan sermaye şirketi olabilir" şeklinde kabul edilmiştir.

Bence bu cümle esrarlı bir cümle. İçinin nasıl doldurulacağını çok merak ediyorum. İşin burdan başladığını düşünüyorum. diğer tarafı sanki herkesin ağzına bal sürmek gibi birşey olarak algıladım.

Arkadaşlar kimse unvanları yok saymıyor. 400. md. aşağıdaki şekli ile Meclis Adalet Komisyonu?ndan geçmiştir.

?Denetçi; Bağımsız Denetim yapmak üzere 01.06.1989 tarih ve 3568 sayılı Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik kanunu ile ruhsat almış, Yeminli Mali Müşavir veya Serbest Muhasebeci Mali Müşavir unvanını taşıyan, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu?nca yetkilendirilen kişiler ve/veya ortakları bu kişilerden oluşan sermaye şirketi olabilir? şeklinde kabul edilmiştir.

Allah sevindireceği kulunun önce eşeğini kaybettirir sonra buldururmuş bizimkide o hesap

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu'na türmob dan yalnızda 1 kişi görevlendirilmiş.denetim yetkisi YMM lere sınavsız bizlere ise sınavla verilecek.Geçen gün bi YMM ile görüştüm aslında bizlerede sınav yapılmalı piyasada vasıfsız çok fazla yeminli var dedi.Bu işi vasıfsız hiç kimse yapamaz çok büyük zorluklar ve yükümlülükleri var dedi.

deeper_blue ' Alıntı:
Arkadaşlar kimse unvanları yok saymıyor. 400. md. aşağıdaki şekli ile Meclis Adalet Komisyonu?ndan geçmiştir.

?Denetçi; Bağımsız Denetim yapmak üzere 01.06.1989 tarih ve 3568 sayılı Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik kanunu ile ruhsat almış, Yeminli Mali Müşavir veya Serbest Muhasebeci Mali Müşavir unvanını taşıyan, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu?nca yetkilendirilen kişiler ve/veya ortakları bu kişilerden oluşan sermaye şirketi olabilir? şeklinde kabul edilmiştir.

Böyle birşey yok.Adalet komisyonundaki metin bildiğimiz metin.Hiçbir değişiklik yok.Adalet komisyonundan geçmişler listesinde de yok.Dileyen Adalet komisyonu web sahifesinden sorgulayabiliyor.
Link:http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/komisyonlar_sd.komisyon_bilgi?p_kom_kod=7

Bu bir bilgi mi yoksa bir duyum mu sevgili deeper_blue ?