TTK'da 400. maddede denetçinin meslek mensubu olma şartı kaldırılabilir?

Ynt: TTK'da 400. maddede denetçinin meslek mensubu olma şartı kaldırılabilir?

gokhanuy ' Alıntı:
deeper_blue ' Alıntı:
Arkadaşlar kimse unvanları yok saymıyor. 400. md. aşağıdaki şekli ile Meclis Adalet Komisyonu?ndan geçmiştir.

?Denetçi; Bağımsız Denetim yapmak üzere 01.06.1989 tarih ve 3568 sayılı Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik kanunu ile ruhsat almış, Yeminli Mali Müşavir veya Serbest Muhasebeci Mali Müşavir unvanını taşıyan, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu?nca yetkilendirilen kişiler ve/veya ortakları bu kişilerden oluşan sermaye şirketi olabilir? şeklinde kabul edilmiştir.

Böyle birşey yok.Adalet komisyonundaki metin bildiğimiz metin.Hiçbir değişiklik yok.Adalet komisyonundan geçmişler listesinde de yok.Dileyen Adalet komisyonu web sahifesinden sorgulayabiliyor.
Link:http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/komisyonlar_sd.komisyon_bilgi?p_kom_kod=7

Bu bir bilgi mi yoksa bir duyum mu sevgili deeper_blue ?

Gökhan bey;

20.30 da İSMMMO dan gelen SMS ile haberdar oldum, TÜRMOB ve Odaların büyük gayreti ile yukarıda belirtildiği şekilde maddenin düzenlendiğini ve önümüzdeki hafta içinde genel kurulda görüşüleceği belirtiliyordu.

Dolayısıyla şayet bu yönde somut bir gelişme olmasaydı İsmmmo duyuru yapmazdı diye düşünüyorum.

Sevgilerimle;

Biraz önce oda' dan gelen mail.

From: "Istanbul SMMM Odasi" <[email protected]>
Date: 22 Jun 2012 03:32:52 +0300
To: <@ismmmo.org.tr>
Subject: TÜRK TİCARET KANUNUNDAKİ MESLEK UNVANLARI KORUNDU

TÜRK TİCARET KANUNUNDAKİ MESLEK UNVANLARI KORUNDU
Türk Ticaret Kanunu? nun 400.maddesinde meslek unvanlarının kaldırılması yönünde yapılmak istenilen değişiklik, TÜRMOB? un ve Odalarımızın yoğun çabaları sayesinde Adalet Komisyonun? dan aşağıdaki şekilde geçmiştir.
?Denetçi; Bağımsız Denetim yapmak üzere 01.06.1989 tarih ve 3568 sayılı Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu ile Ruhsat almış Yeminli Mali Müşavir veya Serbest Muhasebeci Mali Müşavir unvanını taşıyan Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu?nca yetkilendirilen kişiler ve/veya ortakları bu kişilerden oluşan sermaye şirketi olabilir? şeklinde kabul edilmiştir.
Mesleki kamuoyuna duyururuz.

Sayın meslek mensubu arkadaşlar, aşağıdaki linkte de detaylar var. Bir göz atın isterseniz.

Link vermiştim ama linki göremiyorum, uçurmuşlar galiba :)

Neyse bizden alınan tekrar bize verilmiş gibi oldu, bu arada yüz ifadelerimiz baya değişti, sinir katsayımız ve buna bağlı olarak cümlelerimiz epeyce havalarda uçuştu.
Bakalım KGK neler yapacak, ne gibi yumurtalar ortaya çıkacak çok merak ediyorum.

Sevgili deeper_blue cevabınıza çok teşekkür ederim. Turmob'un bypass edildiği tasarıda böyle bir şeyi kabul ettirebilmek ????? Bana hiç inandırıcı gelmiyor.Politik bir hamle kokuyor.
Ne hallere düştük İnanılır gibi değil.
Sevgilerimle,

Oda yönetimleri ve TÜRMOB un YTTK ve uygulamaları son kale olarak gördüklerini daha öncede belirtmiştim. dolayısıyla bu onlar için bir ''zorunluluktu'' zira kulislerde denetim ve smmm şeklinde 2 ayrı oda kurulması görüşü ortaya atılmıştı.

Güç bölünmesine karşı ellerinde neleri varsa mücadele etmek zorunda(yız)lar.

Turmob ve odalar bu güne kadar (kıbrıs toplantıları ve gereksiz seminerler hariç) pek bir şey yapmadılar.
Eczacılar odasının son yaptıklarını okursanız aramızdaki uçuruma şaşarsınız. Hele servisçiler odasının( S plaka ile ilgili) yaptıklarını takip edin.
S plakası olmayan araçları trafiğe kapattırıyorlar, Eczacılar ciroya göre eczacı(diplomalı) çalıştırmayı zorunlu tutuyor. Nufusa göre Eczane açmayı hedefliyor. daha neler neler.

Şimdi güç bölünmesi kaçınılmaz. Çünki biz genç meslek mehsuplarını istediği gibi kontrol edemiyor turmob. Halbuki onları oraya gönderen bizleriz. Bizim onları kontrol etmemiz gerekir. Gel gör ki durum vahim.Denetçi olabiliriz ama bakalım denetlenecek şirket olacakmı?

400. madde ile ilgili bir atasözümüz var'Allah insana eşşeğini önce kaybettirir üzer, bulunca da sevindirirmiş, 0+0=0 yani anlayacağınız durum bu. şu anda elde var SIFIRRRR.

DOKUZEYLÜL ' Alıntı:
Turmob ve odalar bu güne kadar (kıbrıs toplantıları ve gereksiz seminerler hariç) pek bir şey yapmadılar.
Eczacılar odasının son yaptıklarını okursanız aramızdaki uçuruma şaşarsınız. Hele servisçiler odasının( S plaka ile ilgili) yaptıklarını takip edin.
S plakası olmayan araçları trafiğe kapattırıyorlar, Eczacılar ciroya göre eczacı(diplomalı) çalıştırmayı zorunlu tutuyor. Nufusa göre Eczane açmayı hedefliyor. daha neler neler.

Şimdi güç bölünmesi kaçınılmaz. Çünki biz genç meslek mehsuplarını istediği gibi kontrol edemiyor turmob. Halbuki onları oraya gönderen bizleriz. Bizim onları kontrol etmemiz gerekir. Gel gör ki durum vahim.Denetçi olabiliriz ama bakalım denetlenecek şirket olacakmı?

400. madde ile ilgili bir atasözümüz var'Allah insana eşşeğini önce kaybettirir üzer, bulunca da sevindirirmiş, 0+0=0 yani anlayacağınız durum bu. şu anda elde var SIFIRRRR.

Turmob'un başına DSP Genel Başkanı Masum Türker'i geçirirsen, İSMMMO olarak sürekli iktidara karşı siyasal pozisyon alırsan olacağı budur!
Biz öpüp başımıza koyalım mevcut durumu!

Oda ne işmi yapıyor en son gönderdikleri dergide 4+4+4 eğitime karşıydılar hayır diyolardı sakıncaları varmış vahvahvahhhh yani odaların işleri tıkırında topla aidatları vur genel yönetim giderini birazda zarar et keyifler zaten gıcırında sonra saldır milli eğitime ne işin var SMMM lerle seni sen milli eğitim odasısın arkadaş yakında milli eğitim bakanlığına çelenkde bırakır bunlar insan muhalif olur anlarım ancak 25000 üyesini ezdirerek göstere gösterede muhalif olmazki

stonhand ' Alıntı:
Oda ne işmi yapıyor en son gönderdikleri dergide 4+4+4 eğitime karşıydılar hayır diyolardı sakıncaları varmış vahvahvahhhh yani odaların işleri tıkırında topla aidatları vur genel yönetim giderini birazda zarar et keyifler zaten gıcırında sonra saldır milli eğitime ne işin var SMMM lerle seni sen milli eğitim odasısın arkadaş yakında milli eğitim bakanlığına çelenkde bırakır bunlar insan muhalif olur anlarım ancak 25000 üyesini ezdirerek göstere gösterede muhalif olmazki

turmob ve oda chp'nin arka bahçesi olmuş. Turmob smmm lerin menfaatlerini gözetmekten ıraktadır. iki farklı mesleki yapıyı şahsen destekliyorum.

izmirde denetim eğitimi için 50 TL ödedik totalde en az 100.000 TL. yapar, bereket versin...

izmir odası sözde denetim eğitimleri için iyi para topladı 50.-TL den..
artık hizmet binasını yaptırır bu parayla..