Tüccar Plasiyer & Sıcak Satış Vergi Mükellefiyetliği Nasıl Olur?

Merhabalar,foruma yeni üye oldum.Bir konuda yardımınıza başvurmak istedim.Kendi şahsi hafif ticari aracımla sıcak satış yapmak istiyorum yani bilinen adıyla tüccar plasiyerlik.Örnegin x bir firmadan ürünü alıp satış yapabilecegim noktalara yani müşterilere satmak istiyorum,bunlar market büfe bakkal kuruyemiş v.s olucak.her hangi sabit bir iş yerim olmayacak yani bir depo veya ofisim olmayacak.firmada malları fatura ile alıp direk fatura ile muhtelif müşterilere satışını yapacagım..Sanırım konuyu eksiksiz olarak ifade edebildim.Bu konuda nasıl bir vergi mükellefi olmam gerekir neler yapmam gerekir hiç bir bilgim yok malesef yardımcı olursanız sevirim şimdiden teşekkür ediyorum bu arada cirom yıllık yaklaşık 100.000,oo tl (yüz milyar) olacak ve herhangi bir personelimde olmayacak.

slm

slm 5 yıldır tüccar plasiyerim vergi mükellefi için vergi dairesine başvurman gerekir basit usul olamazsın aracını da kaydettirmen gerekir yoklamaya çağırdıklarında aracınla bulunduğun vergi dairesine gitmen gerekir sanırım şirket faturasıyla satış yapacaksın o zaman sadece taşıma primi kesersin şirkete fatura ve taşıma irsaliseyesi bastırman gerekir tabiki kaşe falan bağkur girişin

Vergi mükellefiyetliği tesis ettirebilmeniz için bir işyeri adresi göstermek zorundasınız.Sizin işyeriniz aracınız olduğu için işyeri adresi olarak evinizi gösterebilirsiniz.
Bir mali müşavir ile görüşerek açılış işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.
İşinizin vergi durumuna gelince, mal aldığınız yerden faturayı kendi adınıza alacaksanız, fatura bastırıp müşteriye de karı üzerine ilave ederek fatura etmelisiniz.
Diğer türlü ise, prim üsulü vs. ile çalışıyorsanız, kendi durumunuzu biraz daha ayrıntılı anlatmalısınız.
Sattığınız malın müşterisine faturasını direk ana firmadan kestireceksiniz, sizde prim faturasını ana firmaya keseceksiniz.Ya da net fatura kestirip sizde ayrıca prim faturası keseceksiniz müşterinize. Vs..