Tüketici Kredisi ve Kredi Kartı Borçları Hakkında

sevgili arkadaşlar ; benim kredi kartları ve tüketici kredisi borçlarım var.bu yüzden yuvam dağıldı,ve yine bu yüzden kanuni takibe düşmeden önce evi dağıttım şu anda ikamet ettiğim adresimde değilim,evi tamamen boşalttım. sağda solda arkadaşlarımın yanında filan kalıyorum,fakat ikametim orada gözükmekte.işsizim bir gelirim yok üzerime menkul yada gayrimenkul herhangi bir şey kayıtlı değil,banklar bana ne yapabilirler bu durumda???beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.devamlı bir işe sahip olabilsem ödeyeceğim ama yok yok yok.borcun şahsiliğinden bahsediliyor,bu konuda ebeveynlerime bir şey olurmu????teşekkürler ederim şimdiden.

Ynt: tüketici kredisi ve kredi katı borçları hakkında

avukat değiliz
fakat
ikametgehınızdaki (eğer ikametgahınızda akrabalarınız bulunuyorsa) eşyalara haciz konabilir (eğer eşyaların faturaları var ve başkasının üstüne değilse)

Ynt: Tüketici Kredisi ve Kredi Kartı Borçları Hakkında

ama nerede olduğumu bilmiyorlarki

resmi ikametgahınız nerede eğer bir akraba yanında ise o zaman haciz olur
fakat en son resmi ikametgahınızda şuan başka kişiler varsa sorun olmaz

resmi ikametgahım hala aynı yerde ve muhtemelen başkaları oturmakta ben ise daha başka bir yerdeyim.fakat alacaklılar nerede olduğumu bilmiyorlar.bu durumda alacaklılar ne yaparlar hangi yolu izlerler?

o zaman sıkıntı ev haczi yönünden olmaz
fakat ayedaş-iski vs yerlerden ikamet sorgulayabilirler
ayrıca tüm bankadaki hesaplarınıza haciz koyabilirler veya bir işe girdiğinizde maaşınızın 1/4 ünü haczedebilirler
suç duyurusu olayı hakkında bir bilgim yoktur (yaptığınızın suç olup olmadığı hususunda)

Hakkınızda yapılan işlemlerde adresinize ulaşılamaz ise ilanen tebliğ edilir. Mahkeme yokluğunuzda kararını verir ve hükümlü olursunuz. Eğer hapsi gerektiren bir durum olursa yakaladıkları anda doğrudan cezaevine götürülürsünüz.

Evet nereye kadar kaçacaksınız. Sonu yok ki . T.C sınırları içinde yaşayamaz hale gelirisniz

hapis cezası yokmuş
aşağıda soru cevap var (cevaplayan avukat)

Selamlar.ödenmeyen kredi kartı ve nakit kredi borcundan dolayı eve icra gelmesi dışında hapis cezası hangi durumlarda çıkar.

Cevap
çek ve senet harici borçlardan dolayı hapis cezası yoktur mal beyanından dolayı hapis işlemide kalktı

doğru bilgi değil halen hapis cezası var şartları değişti.Ancak mal beyanı başka bir prosedür.
Tek çözüm yolu aciz belgesi almak.

Anayasa'nın "Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz." hükmü dolayısıyla hapis cezasına çarptırılmazsınız

ben hukukçu değilim ama avukatların yazdıkları bunlar

Halen uygulanıyor. Mal beyanı ama farklı şekiller var

Suçu yokken bile sadece isim benzerliğinden yaka paça götürülünen bu ülkede ...

Karar verilse bile uygulanmıyor son günlerde ama aciz belgesi alınmazsa iş zor.

yeni bir ikamet adresi hiç bir yere bildirmedim.resmi olarak hala eski yerimde gözükmekteyim.bankalarda param filan yok üzerime kayıtlı hiçbir şey de yok ,işsizim.herhangi bir gelirim de yok.peki bu aciz belgesi nedir nasıl alınır söyleyebilirmisiniz?

İcra dairesinden.Size takiplerin açıldığı icradan.

anladığım kadarı ile aciz vesikası icra dairesinden alınıyor
fakat bu belgeyi vermesi için bazı bilgi ve evraklar isteniyor
ki bu evrakların en başında da ikametgahın gelir
bu konuyu bence bir avukatla görüşün