zirve

Türk Ticaret Kanunu/Limited Şirketlerde Pay ve Pay devri.?

Üyelik
7 May 2010
Mesajlar
2
Limited Şirketlerde Ortaklar Kurulu Kararı KARAR NİSAPLARI [(YETER SAYILARI)] Hükümlerine uygun muvafakat edilerek kararlar alınması zorunludur.
KARAR NİSABINA uyulmadan alınan KARAR?lar AÇIKÇA Hükümsüzdür.Batıldır.
TTK.M.536/f3:
Limited Şirket Ortak Genel Kurulunda bir karar alınabilmesi için Ödenmiş sermayenin HİÇ olmazsa yarısından fazlasını temsil eden ortakların müzakere lehine oy vermiş olması şarttır.
TTK.M.520/f2:
Devir hususunun pay defterine kaydedilebilmesi için ortaklardan enaz ¾?ünün devre muvafakat etmesi ve bunların esas sermayenin enaz ¾?üne sahip olması şarttır.
Limited Şirketler Kanunun emredici Hükümlerine rağmen %49 paya sahip ortaklar tarafından Ortaklar kurulu kararı alınabilir mi?Noter tarafından Tasdik edilebilir mi?Ticaret Sanayi odalarınca Tasdik/İlan yapılabilir mi? TEŞEKKÜRLER



Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!
 

hadisat

Katkı Sunan Üye
Üyelik
8 Nis 2008
Mesajlar
261
Konum
istanbul
Ynt: Türk Ticaret Kanunu/Limited Şirketlerde Pay ve Pay devri.?

sayın arkadaşım evet bu kısım ortak sayısı 2 ve 3 olan şirketlerde hep tereddüt meselesi olmuş ve hep şahıs bazında anlaşılmış ve 2 veya 3 ortak olan ltd.lerde 2.veya 3.ortak %1 hisseye bile sahip olsa bu devire itiraz ederse hisse deviri olmaz gözü ile bakılmış ama durum gerçekten öylemi ve kanunun bu 520.maddesinin 2.paragrafı gerçekten bunumu diyor,bence dunu demiyor burda esas manası ile şahıs hesabından çok bu paragrafın son kısmına göre bu paragrafı anlamak lazım ve burda anlatılmak istenen 537.madde ile her ortağa 25,00 TL.lik bir hisse karşılığında bir rey hakkı vardır ve bu noktada sizin sorunuzda 1 ve 2.ortağın devri kabulü ile devir pay defterine kayıt olmalıdır ve kanunende doğru olan budur ama tabi yukarda dediğim gibi bunun tam tersini söyleyenlerde mevcut ve sizin sorunuza onların verdiği cevap ise 3. ortağın kabulü ile devir pay defterine kayıt olmalıdır diyorlar ama tabi bu doğru değil,şimdi yani kanunun iki farklı yorumu vardır ve siz burda ticaret sicillede bir görüşün derim ve ona göre hareket edin derim,kolay gelsin.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Türk Ticaret Kanunu/Limited Şirketlerde Pay ve Pay devri.?

3 Ortağın 3/4 ortağı sayısal olarak kaç kişi olmalıdır?

Bu durumda oransal olarak çoğunluğun sağlanması yeterli olacaktır.(3/4)
gerekirse mahkeme kararı alabilirisiniz.
 
Üyelik
7 May 2010
Mesajlar
2
Ynt: Türk Ticaret Kanunu/Limited Şirketlerde Pay ve Pay devri.?

JUNGMANN ' Alıntı:
Limited Şirketlerde Ortaklar Kurulu Kararı KARAR NİSAPLARI [(YETER SAYILARI)] Hükümlerine uygun muvafakat edilerek kararlar alınması zorunludur.
KARAR NİSABINA uyulmadan alınan KARAR?lar AÇIKÇA Hükümsüzdür.Batıldır.
TTK.M.536/f3:
Limited Şirket Ortak Genel Kurulunda bir karar alınabilmesi için Ödenmiş sermayenin HİÇ olmazsa yarısından fazlasını temsil eden ortakların müzakere lehine oy vermiş olması şarttır.
TTK.M.520/f2:
Devir hususunun pay defterine kaydedilebilmesi için ortaklardan enaz ¾?ünün devre muvafakat etmesi ve bunların esas sermayenin enaz ¾?üne sahip olması şarttır.
Limited Şirketler Kanunun emredici Hükümlerine rağmen %49 paya sahip ortaklar tarafından Ortaklar kurulu kararı alınabilir mi?Noter tarafından Tasdik edilebilir mi?Ticaret Sanayi odalarınca Tasdik/İlan yapılabilir mi? TEŞEKKÜRLER

Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!
 
Üst