fonradar

Türkiye Genç Mali Müşavirler Derneği?ni Kuralım

Ynt: Türkiye Genç Mali Müşavirler Derneği?ni Kuralım

bence de kendi derneğimizi kuralım...hiçbirşey bilmiyorki bu insanlar bu kadar sınava karşılar...ben Cumhurbaşkanımıza yazı gönderdim..umarım dikkate alınır..ne ymm ne smmmlere sınavsız hak verilmemesi yönünde....

bence organize olalım...dernek kuralım...bu imtiyazlar mahvetti ülkemizi...ne heves ne moral kalmadı artık...birşeyler özveriyle olurken,hiçbir özveri vermemiş olanlara imtiyaz verilmesi çok kötü...madem bu imtiyaz verilenler çok bilgili neden bu sınavdan bu kadar korkuyorlar?dünyanın hangi ülkesinde en gelişmemiş olanlar dahil,hangi ülkede bilgi sahibi olmayan olanın önüne geçebiliyor?hiçbirşey bakmadan,hiçbir kontrol yapmadan,hiçbir standarda bakılmadan,1kelime makale,standart okumadan defter tutup onayladıkları gibi 10TL ye yaparlar bu işi...

+1

Bende dernek fikrini destekliyorum.
Ayrıca 2010 yılında anayasada yapılan 148. Md. değişikliği ile bireysel hak ve özgürlükler çerçevesinde anayasa mahkemesine dava açılıp açılamayacağının da değerlendirilmesi gerekir.

daha evvelde yazmıştım,
genç-yaşlı , saçı siyah-kaşı beyaz değil

iltimasla bu ruhsatı ele geçirmemiş,
zart kurumunda hocalık yaptım,zurt kurumunda denetmenlik yaptım,piyangodan çıktı...vs.
gibi sebeplerle bizimle aynı sıfatı taşımayan
(çünkü bunlar "alışmış" oluyor)

çektiğim sıkıntıları çekmiş,
fakülte bitirip sınavla SMMM olmuş , rabbena hep bana demeyen,
kul hakkı yemekten korkan, paylaşan
kısacası
"aynı dili konuşabileceğim"adamlar" bir birlik kurarsa ben katılırım

Öncelikle böyle bir dernek kurabilmek için dernekler kanununa tabi olarak bu derneği kurmanız gerekiyor. Sonra bir dernek tüzüğü hazırlamak gerekiyor kurucular arasında vs. vs..
Yani burada sadece +1 bende varım demek yerine
somut olarak hareket etmeniz lazım diye düşünüyorum, düşünceniz sadece burada kalmasın..

Not: Bende bu oluşumu destekliyor ve olması gereken yolu gösteriyorum.

trattataa ' Alıntı:
daha evvelde yazmıştım,
genç-yaşlı , saçı siyah-kaşı beyaz değil

iltimasla bu ruhsatı ele geçirmemiş,
zart kurumunda hocalık yaptım,zurt kurumunda denetmenlik yaptım,piyangodan çıktı...vs.
gibi sebeplerle bizimle aynı sıfatı taşımayan
(çünkü bunlar "alışmış" oluyor)

çektiğim sıkıntıları çekmiş,
fakülte bitirip sınavla SMMM olmuş , rabbena hep bana demeyen,
kul hakkı yemekten korkan, paylaşan
kısacası
"aynı dili konuşabileceğim"adamlar" bir birlik kurarsa ben katılırım

Genç, yaşlı, spk'lı, ssk'lı demeden...
Zorlu sınav koşullarına katlanarak adeta bir üniversite daha bitirip SMMM belgesi alan...
Bürosu olan olmayan...
Bağımlı çalışan çalışmayan...
Muafiyet alamayan tüm SMMM'leri ortak hareket etmeye çağırıyorum...
Bu isim konusunda da "Bağımsız Mali Müşavirler Hareketi" ismini öneriyorum...

........................ arkadaşlar denetime karşıyız platformunu kurduk. sizleride bekliyoruz. birlikten kuvvet.

saimb ' Alıntı:
..................... arkadaşlar denetime karşıyız platformunu kurduk. sizleride bekliyoruz. birlikten kuvvet.

Çıkış noktan çok yanlış Sayın Meslek mensubu!
Ne demek Denetime karşıyız!
Denetime karşı falan değiliz...

Arkadaşlar bu derneğin adını önerirken bilerek Genç?liği vurguladım. Elbette belli bir yaşın üstünde, bilgili çok değerli mali müşavirler vardır. Bunlar arasında mağdur olanlar da çoktur. Ancak gençlerin enerjisi farklıdır. Gençler genel olarak statükonun karşısındadır. Çünkü statüko da onların karşısındadır. Köşe başlarını kapanlar şartların değişmemesi için ellerinden geleni yaparlar. Değişime karşı çıkarlar. Ancak gençlerin kaybedecek fazla bir şeyleri yoktur; mevkileri yoktur, paraları yoktur. Bu nedenle gençler daha cesurdur. Gençler bilgiye daha fazla önem verir. Bilgilenmekten başka çaresi yoktur. Gençler daha az dolap çevirir çünkü dolap çevirmeyi bilmezler. Benim tavsiyem belli bir yaşın üstündekiler derneğe üye olamasınlar. Derneği herkes destekleyebilir buna memnun oluruz. Ancak sadece belli bir yaşın altındakiler derneğe üye olabilsin. Benim tavsiyem budur?

trk-tr üstad! Desteğinin devamını dilerim. Ancak ben değişimden, zorluklardan, bilgiden doğal olarak korkmayanların gençler olduğuna inanıyorum. Ben böyle bir oluşumun daha başarılı olacağına düşünüyorum. Sizin bahsettiğiniz alternatif, bağımsız bir oluşum kısa bir dönemde başarılı olabilir, belki daha çok ses getirir ancak uzun dönemde gençlerin oluşturduğu birlik daha başarılı olup daha uzun ömürlü olacaktır.

Bugün yok sayılanlar asıl olarak gençlerdir. Ama görüyorum ki onlar da değişimden korkuyorlar. Bir üstadları arka çıkmadan bir iş yapmaya cesaret edemiyorlar. Belki de sizin dediğiniz gibi mevcut yönetime muhalif olan herkesin bir birlik altında toplanması gerekiyor. Yoksa biz gençler, harekete geçecek cesareti bulamayacağız.

Sonuç olarak biraz daha bekleyelim, tartışalım, bakalım ne olacak... Çoğunluk neye karar verirse biz de onu yaparız artık. Hedefler kısa dönemli olsa da sonuçları uzun dönemli olabilir.

vedatd ' Alıntı:
Arkadaşlar bu derneğin adını önerirken bilerek Genç?liği vurguladım. Elbette belli bir yaşın üstünde, bilgili çok değerli mali müşavirler vardır. Bunlar arasında mağdur olanlar da çoktur. Ancak gençlerin enerjisi farklıdır. Gençler genel olarak statükonun karşısındadır. Çünkü statüko da onların karşısındadır. Köşe başlarını kapanlar şartların değişmemesi için ellerinden geleni yaparlar. Değişime karşı çıkarlar. Ancak gençlerin kaybedecek fazla bir şeyleri yoktur; mevkileri yoktur, paraları yoktur. Bu nedenle gençler daha cesurdur. Gençler bilgiye daha fazla önem verir. Bilgilenmekten başka çaresi yoktur. Gençler daha az dolap çevirir çünkü dolap çevirmeyi bilmezler. Benim tavsiyem belli bir yaşın üstündekiler derneğe üye olamasınlar. Derneği herkes destekleyebilir buna memnun oluruz. Ancak sadece belli bir yaşın altındakiler derneğe üye olabilsin. Benim tavsiyem budur?

trk-tr üstad! Desteğinin devamını dilerim. Ancak ben değişimden, zorluklardan, bilgiden doğal olarak korkmayanların gençler olduğuna inanıyorum. Ben böyle bir oluşumun daha başarılı olacağına düşünüyorum. Sizin bahsettiğiniz alternatif, bağımsız bir oluşum kısa bir dönemde başarılı olabilir, belki daha çok ses getirir ancak uzun dönemde gençlerin oluşturduğu birlik daha başarılı olup daha uzun ömürlü olacaktır.

Bugün yok sayılanlar asıl olarak gençlerdir. Ama görüyorum ki onlar da değişimden korkuyorlar. Bir üstadları arka çıkmadan bir iş yapmaya cesaret edemiyorlar. Belki de sizin dediğiniz gibi mevcut yönetime muhalif olan herkesin bir birlik altında toplanması gerekiyor. Yoksa biz gençler, harekete geçecek cesareti bulamayacağız.

Sonuç olarak biraz daha bekleyelim, tartışalım, bakalım ne olacak... Çoğunluk neye karar verirse biz de onu yaparız artık. Hedefler kısa dönemli olsa da sonuçları uzun dönemli olabilir.

:)))
Sevgili genç SMMM ler...
O zaman sizlere başarı dilemekten başka elimden bişey gelmez...
Yolunuz açık olsun...
Denetime karşı olan kardeşim seninde yolun açık olsun...
Spk'cılar sizlerede başarılar...
Hepinizin yolu açık olsun...

vedatd ' Alıntı:

gençten kastın nedir anlamadık ki, mesala 23-25 yaş arasımı? 80 bin meslek mensubu arasında kaç kişininin 23-30 yaş arasında olduğunu biliyormusun, bu % 10 bile etmiyor, % 10 un üye olabileceği bir derneklemi % 90 nı ardınızdan sürükleyecekseniz....bilgiden kastın nedir?? aramızda ben de dahil bir çok meslektaş yüksek lisans doktora düzeyinde akedemik kariyere sahip, siz gençler(!) bu tahsillerinizi daha öncemi yapmış oluyorsunuz...taraftarlık ile bir meslek mensubunun tepkisi aynı değildir, haksızlığıa yahut meslek için olumsuz bir uygulamaya karşı olabilmek ve bu tezi savunabilmek için heyecanlı değil, deneyimli ve bilgili olmak gerekir, ha tamam gençler(!) kendi aranızda dilediğiniz isimde dernek kurabilirsiniz, bunda size bol şans...lakin bu derneğin bu mesleğin önünü açacağını iddia etmeniz, iddiadan öteye geçmez...

bence genç vs değil...bence bağımsız denetimin sınavla olması için kuralım...imtiyazların kaldırılmasına yönelik...
bunun içinde örgün eğitimli üniversite mezunluğu koşulu olabilir...yaş olayını bununla aşabiliriz...çünkü kıdem sahibi olanların çoğu açık öğretimli...bence örgün eğitim önemli...kendim için bile kazamasam da bu işin sınavla olması kanaatindeyim...bu çok özel bir iş...Ülkemizde bu iş rastgele yapılırsa uluslararası firmalara rezil olabiliriz...defterlerin gerçeği yansıtmaması gibi olacak bu iş...standartlar ve iç denetim çok az insanın bildiği bir konu...eğer bu durum şuan gibi kalırsa...imtiyaz tanınırsa,ben hakkımı sebep olanlara da,haketmeden,bilmeden bu işi yapacaklara da helal etmiyorum...ALLAH bildiği gibi yapsın diyorum...

metesserdar ' Alıntı:
vedatd ' Alıntı:

gençten kastın nedir anlamadık ki, mesala 23-25 yaş arasımı? 80 bin meslek mensubu arasında kaç kişininin 23-30 yaş arasında olduğunu biliyormusun, bu % 10 bile etmiyor, % 10 un üye olabileceği bir derneklemi % 90 nı ardınızdan sürükleyecekseniz....bilgiden kastın nedir?? aramızda ben de dahil bir çok meslektaş yüksek lisans doktora düzeyinde akedemik kariyere sahip, siz gençler(!) bu tahsillerinizi daha öncemi yapmış oluyorsunuz...taraftarlık ile bir meslek mensubunun tepkisi aynı değildir, haksızlığıa yahut meslek için olumsuz bir uygulamaya karşı olabilmek ve bu tezi savunabilmek için heyecanlı değil, deneyimli ve bilgili olmak gerekir, ha tamam gençler(!) kendi aranızda dilediğiniz isimde dernek kurabilirsiniz, bunda size bol şans...lakin bu derneğin bu mesleğin önünü açacağını iddia etmeniz, iddiadan öteye geçmez...

metesserdar Bey, öncelikle tartışma başlattığınız için size de teşekkür ediyorum.
1-Ben de size sorayım: Sizin amacınız nedir, nasıl bir oluşum tasarlıyorsunuz? Haksızlığa uğrayanlar derneği mi, muhalifler derneği mi?? Neye muhalefet edeceksin, ne için edeceksin? Kim sizi destekleyecek? Bağımsız denetimdeki haksızlığa karşı mı muhalefet edeceksin? Bu haksızlık giderildikten sonra neye muhalefet edeceksin? Mevcut yönetimdekileri devirdikten sonra gelenler çok mu farklı olacaklar? Ben TÜRMOB'a alternatif bir birlik oluşturma peşinde değilim.
Bana göre gençlerin oluşturacağı bu derneğe 35 yaşın altındakiler üye olabilsin. Yaşını dolduran ayrılmak zorunda kalsın.
Sizin gibi bilgili kişilerle ilgili yorum yapmadım. Yazdıklarımdan böyle bir anlam çıkmasını istemem. Ben bedavacıların bilgisine yönelik eleştiri getirdim. El elden üstündür. Özellikle bizim meslekte biliyorum demek çok zordur. Mesleğe yıllarını verenlerin bilgisine saygım vardır. Benden bilgili oldukları da kesindir.
Benim gördüğüm gençlerin bu süreçte hiçe sayıldığıdır. Sebebi de sözde kıdemlilerin her birlikte, oluşumda olduğu gibi bizim meslekte de köşe başlarını kapmış olmalarıdır. Köşe başlarını kapanlar kendi saltanatlarını sürdürmek için elinden geleni yaparlar. Ama gençlerin tuttuğu bir köşe başı olmadığı için bunlar değişimden korkmazlar.
Bugüne kadar mesleğin önünü devlet açmıştır. Size TÜRMOB?un bugüne kadar yaptıklarını söyleyeyim. Tabi bunların eksik olduğunu haksızlık olduğunu da şimdiden söyleyeyim: Üye kaydını tutmak, sınav yapmak, kitap satmak,aidat toplamak,seminer düzenlemek, vergi ve SSK beyanname ve bildirimlerinin verilme süresini uzatılması için dilekçe vermek? Bir de LUCA?TÜRMOB?un mesleğin önünü açmadığı çok açıktır. Benim tahminime göre en az 5.000 genç vardır. Bunların oluşturacağı birliğin TÜRMOB?dan daha faydalı olacağına inanıyorum.

arkadaşlar gözümüz aydın...dernekleşmemize gerek kalmadı...bağımsız denetim yetkilendirme tmsk ya verildi...
ymmler de ayrıcalıklı değil,10 yıllık smmmlerde.......umarım böyle müthiş bir sınav yaparlar....çok iyi olur...hadi geçmiş olsun diyelim imtiyazlar kaldırıldı.......