Türkiye İçin Yeni Bir İnternet Alan Adı Uzantısı Geliyor ''.TC'' Uzantısı

Üyelik
6 Eyl 2005
Mesajlar
1,802
Konum
İstanbul
İSTANBUL (A.A) - ''.TC'' uzantısı, alan adı seçenekleri, teknolojisi, satın alma kolaylığı ile Türkiye'nin yeni alan adı uzantısı olacak.
''.TC'' alan adının sahibi olan İngiliz şirketini satın alan Alman kökenli Interstate'nin Türkiye'de kurduğu TCNET Internet Şirketi tarafından pazara sunulacak ''.TC'' uzantısı 5 Kasım'dan itibaren Türkiye pazarına sunulacak.
Yapılan açıklamaya göre, hızla gelişen internet sektörüyle birlikte en yaygın kullanılan ''com'' uzantısı ile biten internet alan adları dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hızla tükeniyor.
İnternette faaliyet göstermek isteyen birçok kurum, kişi ve marka farklı uzantılar veya çok uzun alan adları kullanıyor, bu nedenle dil farklılığından, isim uzunluğundan kaynaklanan iletişim ve ulaşım sorunları yaşanıyor.
Bunun dışında dünyada internet ortamında yaygın olan bir başka uygulama ise internet ülke alan kodu.
Bu uzantılar ABD denetiminde bir kuruluş olan ''ICANN / IANA'' tarafından belirleniyor, ancak tüm ülkelerde ülke alan kodu uygulaması isimden hemen sonra gelerek kullanılmasına rağmen Türkiye'de ''com'' uzantısı birlikte kullanılıyor ve satın alma süreci de internet ortamının hız ve koşullarına göre çok yavaş kalıyor.
5 Kasım'dan itibaren Türkiye pazarına sunulacak ''.TC'' uzantısı; alan adı seçenekleri, teknolojisi, satın alma kolaylığı ile Türkiye'nin yeni alan adı uzantısı olacak.

-3 aşamada hizmete sunulacak-

.TC alan adının sahibi olan İngiliz Adams Names şirketini satın alan Alman kökenli Interstate şirketinin Türkiye'de kurduğu TCNET Internet Şirketi tarafından pazara sunulacak olan .TC uzantısı üç aşamada Türk halkının hizmetine sunulacak.
Markaların ve kurumların internet ortamında isimlerinin farklı kişilerce alınmasıyla yaşadıkları mağduriyeti göz önünde bulunduran TCNET yönetimi, sorumlulukları gereği pazara girdikleri ilk dokuz günü yalnızca Marka Tescil Belgesi olan kurum ve kişilere özel kayıt haftası olarak ayırdıklarını açıkladı.
19 Kasım 2012 tarihinden itibaren ise bir hafta ''ön satış haftası'' yaparak internet dünyasının yenilikçi, girişimci camiasına alan adlarını sunacak.

-İhtilaflarda Hakem Kurulu kararları geçerli olacak-

.TC uzantılı alan adı kullanan markaların haklarını korumak amaçlı olarak girişimde bulunan TCNET yönetimi, tüketicilerle yaptığı sözleşme gereği herhangi bir itilafta İstanbul Ticaret Odası'nın kurduğu Hakem Kurulu'nun kararlarına uyacak.
Diğer uzantılarla ilgili yurt dışı mahkemelerde haklarını arayan marka, kişi ve kurumlar .TC uzantısında böyle bir sorun yaşamayacak. 3 Aralık 2012 tarihinden itibaren ise .TC uzantısı, isteyen herkesin kullanımına sunulacak.
Şirketin Genel Müdürü ve ortağı olan Ertan Ulutaş, .TC uzantısını Türkiye'de pazara sunarken hem internet sektörüne kolaylık ve katma değer sağlayacaklarını hem de bu vesileyle yabancı bir yatırımcıyı teknolojisi ile
beraber Türkiye'ye getirmekten mutluluk duyduklarını belirtti.
Alan adı satışının internet ortamında yapılması nedeniyle dünyanın her yerinden yapılabileceğini vurgulayan Ulutaş, Türkiye'de yaptıkları yatırımla daha çok Türk insanına hizmet vermeyi hedeflediklerini söyledi.
Ulutaş, .TC uzantısının, kurum, kişi ve markalara iletişim ve ulaşımın daha kolaylaşacağı bir internet ortamı sunacağını, böylece kısa zamanda Türkiye'nin yeni alan adı olacaklarını dile getirdi.

-Kamu kurum ve kuruluşları ücretsiz alabilecek-

Ayrıca .gov uzantısının Amerikan Devleti'ne ait bir uzantı olduğunu ifade eden Ulutaş, sosyal sorumluluk gereği tüm kamu kurum ve kuruluşlarına .TC uzantısını ücret almadan vereceklerini kaydetti.
Ulutaş, ''Belediyeler ve kamu kuruluşlarıyla birçok sosyal kampanya yaparak internet ortamında sorumluluklarımızın bilinci ile birçok yeni yatırım yapmayı planlıyoruz'' görüşünü dile getirdi.
Uygulamaya girecek olan Türk Ticaret Yasası ile birçok KOBİ ve şirketin alan adı bulmak için zorluk yaşayacağını belirten Ulutaş, bu firmaların .TC uzantısı ile alan adlarını kolaylıkla bulabileceklerini de aktardı.
 
Üst