fonradar

Türkiye'nin Nüfusu Açıklandı...

kusuru bakmayın ben utanıyorum bu ülkenin vatandaşı olmaktan yapacak bişey de yok sokak ta başı boş ickici tinerci gasp cı dolu her yer eve sagsalim gitim için her akşam dua ediyorum o çok sevdiniz askeriye de ben askerlik yaptım bir gece albay gelecekmiş gece saat 01:00 bende itfayeci er olarak askerlik yapıyordum albay çıkıcak diye bekliyoruz arabadan bir de kim çıksın albayın eşi sivil eşii yani asker deyil husisi arabası var ve gecenin köründe gece saat 1 askeriye giriyor uçagı kaldırıyor an-karaya gidiyor BİR UÇAGIN KALKMA MALİYETİ 20 BİN TL gözümle gördüm askerlik yaptım ama kan ağladım BU ÜLKENİN PARASI NERELERE HARCANIYOR
EŞLERİN NE HAKKI VAR UÇAGI KALDIRMAYA SIRF ASKER EŞİ OLDU İÇİN HERŞEY BELEŞ ONLARA BENİM zavallı asgeri ücretli çalışanım çalışsın bu ülkeye 950 tl ye 3 çocuk büyütsün ki asker ler daha iyi PARA HARCANSIN KAÇ BİN KİŞİ ŞEHİT VERDİ BU ÜLKE BUNUN İÇİNMİ VERDİ ASKER HAR VURUP HARMAN SAVURSUN DİYE Mİ HAKKIMI HELAL ETMİYORUM VE BUNU DENETLEMİYEN YARGIYA VE ANAYASA MAHKEMESİNE ALLAH BİLDİGİ GİBİ YAPSIN DİYORUM BİR GÜN GELİCEK ÜLKE SAVAŞA GİRİCEK O ÇOK GÜVENDİNİZ ASKERİYE İLK O KAÇACAK HEPSİ İSTİFA EDİCEK GÖZÜMLE GÖRDÜM HİÇ BİRİ DOGU BÖLGESİNE GİTMEK İSTEMİYOR ÇIKARSA TAYİN BAZILARI İSTİFA BİLE EDİYOR GÖZLERİMLE GÖRDÜM

Doğru platformda olduğunuzdan emin misiniz?Bu ülkenin vatandaşı olmaktan duyduğunuz utançtan bahsediyorsunuz, bir de bana "git hayvanat bahçesinde yaşa" demişliğiniz var anladığım kadarı ile bu sözünüzden utanç duymuyorsunuz.Bir Türkiye'yi yönetenler kavramı var bir TÜRKİYE kavramı var, siz ülkeyi yönetenleri gözden geçirirken, kendi utanç sisteminizi de gözden geçirin.

Allah sizi, mensubu olmaktan utandığınız bu ülkeden, çaresizlikten kaldığınız bu ülkeden hayırlısı ile kurtarsın.

Lütfen lütfen yorumlarınızı kişiselleştirmeyin. Objektif, nesnel, bilimsel yorumlar yapınız.

-bazen ben de üzülüyorum,çünkü bu ülke insanı böyle olmamalıydı...
-üzülüyorum ama her şeye rağmen bu ülke benim,bizim/hepimizin...
Çözüm:Kaliteli eğitim öğretim ve iyileştirmeye yönelik diğer hususlar.
-Bir yer(ler)de yanlış var ise bu yanlışı genele yaymamak,o kurum/kurumlara maletmemek,lokal manada yapıcı eleştiride bulunmak,detayını tam bilmediğimiz,bilemeyeceğimiz konularda ihtiyatlı olmak,yargılamamak,peşin hüküm vermemek en doğrusu olsa gerek.
-Malum yönetim-planlama-organizasyon-koordinasyon+KONTROL VE DEĞERLEME yapılmalıdır.
-Ben askerime/silahlı kuvvetlere güveniyorum.

Lütfen lütfen yorumlarınızı kişiselleştirmeyin. Objektif, nesnel, bilimsel yorumlar yapınız.

Nizam Bey,

Hakaret eden biri ile kişiselleştirmeden konuşmak zor oluyor, eyer, deyil şeklinde yazan biri ile bilimsel konuşmak zor oluyor:)
Buna rağmen haklısınız:)

Sayın ferhatdenizz gerçekten bu ülke için eleştiri dışında bir şey yapmak istiyorsanız, özelden yazın, mail adresimi vereyim, fikir paylaşımında bulunalım, eğer üslubunuza dikkat edecekseniz tabi.

evet eyer 2000 bin tl maaşın yoksa benim gözümde 1 çocuk tan fazla çocuk yapan bu ülke de her kim olursa olsun insan olarak görmüyorum bunu eyer sizde yaptıysanız
Bu ifadeler,beyninizde oluşturduğunuz küçücük/minnacık dünya ve hayat felsefenizin ürünü olmalı,kaç çocuklu olursa olsun, çocukların ebeveynleri insandır,"kedi"değil.

ferhatdenizz isimli üyemizin uslubunun yakılısız , hatta çirkin olduğunu düşünüyorum. Ancak uslup dışında söyledikleri de hiç yanlış şeyler değil.Bunların makro ekonomik açıdan mutlaka objektif değerlendirilmesi gerekir.

evet anlatırken kötü kelimeler kullanıyorum haklısınız bazen dozu kaçırıyorum ama bu ülkede şuan 20 milyon asgari ücretli çalışan var ve her gün okullar mezun veriyor lise örnek iş piyasasına giren bür sürü liseli genç oluyor bazıları giremiyor dediklerimin hepsi 30 yıl yada 20 yıl sonra patlak verecek ama iş işten geçmiş olacak nüfusumuz böle artmaya devam ederse BİZE YARARI OLMICAK DEVLETE VE İŞ ADAMLARINA YARARI OLACAK ÇİN HÜKUMETİ CARİ açık veriyor açığı kapatmak içinde halktan kesiyor biliyorsunuz DÜNYANIN EN GÜÇLÜ EKONOMİSİ DİYORLAR ÇİN İÇİN DOĞRU GÜÇLÜ AMA HALK GÜÇLÜ DEYİL DEVLET GÜÇLÜ sonumuzun çin gibi olmasını istemiyorum ben görmem belki ama şuan yeni dogan bebekler bize lanet o kucak o zaman alınacaksınız tabi iş işten geçmiş olucak çinde şuan aylık 50 dolara çalışan var düşünün artık ilerde çocuklarınızın torunlarınız 200 tl aylıkla çalışmasını istiyorsanız sadece pilav ve makarna yiyen bir toplum istiyorsanız karar size kalmış

tabi bir ekonomist olarak gsmh yani daha popüler adıyla milli gelir. Basitçe bir ülkenin kazancını nufusa bölüyorsunuz. Büyüme rakkamları açıklanırken aslında ekonomi bilimi net büyüme= gsmh- nufus artış oranı= net artış hesaplar. Tabi siyaset dünyası bu kısmı es geçiyor . Biz bilimsel bakalım.

işte demek istedim bu ülke büyürken ekonomi güçlenirken nufus oranımız sabit kalmalı eyer kalmasa nufus oranımız artarsa bu ülkenin büyümesinden biz halk olarak pay alamayız nufus artıkça ücretler düşer istesen de istemesen na parsan yap düşüşerek gider o zaman ülke büyümüş yada büyümemiş bahane ben insan gibi yaşı-yamadık tan sonra ülke büyümesi ozaman sadece milletvekillerine ve iş adamlarına yarıcak bide genelkurmay başkanına bizde pilav kuru fasulyeye makarna talim iş yerinde tuvalete giderken bile artık dakka tutuyorlar yemek saatleri 1 saati geçmicek zaten şuan insanlıktan çıkmışız sadece asgeri ücretle çalışan için diyorum bu ülkede 20 milyon asgeri ücretli var kayıtlı 10 yada 13 milyon diyolar ama yalan 2.000 bin tel nin altında çalışan bence asgeri ücretlidir 2023 de dogru çok büyücek çok güçlü olucaz ama biz halk olarak olmıcak devlet güçlü olucak onların makam araçları hizmetçileri olucak biz malesef pilav yiyerek şey misali kendi adıma konuşuyorum ben bir inegim önüme ot versinler yeter dicaz akşama kadar çalış caz ahıra girip otumu yicam robot gibi hayvan olucam sonra mö mö diye bagırınca bana ot getirecekler sana bu yeter dicek vah halimize

Sayın ferhatdenizz, size karşı kızgınlığım geçti, artık sadece sizin için üzülüyorum.

Zeynep hanım kırdıysam özür dilerim amacım sadece toplum olarak nufusun ne anlama geldiğini anlatmayı çalıştım baya abarttım doğru benim için üzülmenize gerek yok benim yaşam standartlarım çok iyi çünkü bir çocuğum yok
çocuğu olan düşünsün 20 yıl sonra ne demek istediğimi alınacaksınız maaşların artmasını isteyen toplum çocuk yapmasın bak 5 yıl sonra maaşlar nasıl tavan yapar sadece Avrupayı gezin bide Çin hükumetine bakın fark ortada her-şey anlaşılır Zeynep hanım bide çok merak ettim bir konu var kaç çocuğunuz var konuşmalara göre benim tahminin 1 çocuğunuz var gibi hissettim dogrumu

Zikri çirkin olanın fikri güzel olamaz.

kabul ediyorum anlatım olarak kötü anlatım ama böle anlatınca çevremdeki kişler çok doğru diyorsun diyorlar ben inek olmak istemiyorum diyorlar sütü sağılan bir inek açıkçası bende olmak istemiyorum ülkenin büyümesin den halka pay düşmese hiç kusura bakmasın bende ülkeye köle yetiştirmem bunun acısı 20 yıl sonra belli olacak şuan cicim aylarındayız beyler bayanlar

Bazı noktalarda kısmen doğru söylüyor olabilirsiniz ancak gelişmişlik yönünden,bugünün Almanyası "yaşlı nüfus"sorunu yaşamakta,bu nedenle genç nüfusun artırılması noktasında,dengeli nüfus politikası izlemektedir.Yarınların Türkiyesi de, gelişmiş ülkelerin bu ortak sorunu olan "genç nüfus"azlığına(gelişmiş olsa da) yakalanmamak için makul seviye nüfus artışının gerekliliği sözkonusudur.
Nüfusun az veya çok olması(yani genel olarak nüfusu az olan ülkeler çok gelişmiş,çok olanlarda az gelişmiş deme)noktasında, nüfus meselesi tek başına ölçüt olmaz,olamaz,gelişme/gelişmişlik noktasında, diğer yönlerden(iktisadi,siyasi,hukuki,sosyal kültürel vs.açılardan) pek çok konununda eş güdümlü,dolayısıyla nüfus durumu da dahil,diğer yönlerinde dengeli olarak gelişmesi gerekir.Bu itibarla gelişmişliğe bağlı olarak,diğer etmenleri /yönleri öteleyip, diğer ifadeyle görmemezlikten gelip,sadece salt "nüfus"noktası üzerinden fikir yürüterek,gelişmişliği veya gelişmemişliği değerlendirmek doğru olmaz,tüm gereklilikleri/yönleri göz önünde bulundurarak,dolayısıyla bütünü görerek değerlendirme yapmak daha uygun ve isabetli olacaktır.

Son düzenleme:
Bazı noktalarda kısmen doğru söylüyor olabilirsiniz ancak gelişmişlik yönünden,bugünün Almanyası "yaşlı nüfus"sorunu yaşamakta,bu nedenle genç nüfusun artırılması noktasında,dengeli nüfus politikası izlemektedir.Yarınların Türkiyesi de, gelişmiş ülkelerin bu ortak sorunu olan "genç nüfus"azlığına(gelişmiş olsa da) yakalanmamak için makul seviye nüfus artışının gerekliliği sözkonusudur.
Nüfusun az veya çok olması(yani genel olarak nüfusu az olan ülkeler çok gelişmiş,çok olanlarda az gelişmiş deme)noktasında, nüfus meselesi tek başına ölçüt olmaz,olamaz,gelişme/gelişmişlik noktasında, diğer yönlerden(iktisadi,siyasi,hukuki,sosyal kültürel vs.açılardan) pek çok konununda eş güdümlü,dolayısıyla nüfus durumu da dahil,diğer yönlerinde dengeli olarak gelişmesi gerekir.Bu itibarla gelişmişliğe bağlı olarak,diğer etmenleri /yönleri öteleyip, diğer ifadeyle görmemezlikten gelip,sadece salt "nüfus"noktası üzerinden fikir yürüterek,gelişmişliği veya gelişmemişliği değerlendirmek doğru olmaz,tüm gereklilikleri/yönleri göz önünde bulundurarak,dolayısıyla bütünü görerek değerlendirme yapmak daha uygun ve isabetli olacaktır.

söz konusu değildir her evde bir çocuk olsa yeterli sanırım sen dünyanın en büyük ekonomisi ne git bak bakalım nasılmış dünyanın en çok kalabalık nufusu çin hükumeti ama nasıl durumda çalışıyorlar adamlar işe alırken intihar edenler oldu için sözleşme yapıyorlar ölürse mes'uliyet kabul etmiyorlar adamlar iş yerlerinde intihar ediyorlar dayanamıyorlar artık Çin hükumetini gez gel yada haberlerini oku o zaman karar ver çin gibi olmak istiyorsan ülke olarak kendini düşünmüyorsan doğacak yavruyu düşünün geleceğini karartmayın

Daha önceki iletilerim de belirttim ki,gelişmiş/gelişen ülke sadece nüfusu fazla veya nüfusu az olan ülke değil,yada ülkelerin genel durumuna göre ekonomisinin büyüklüğü de tek başına gelişmişlik göstergesi olmaz,gelişmişliğin içinde demokrasi,özgürlük,insan haklarını vs.(hatta hayvan haklarını) yok sayamazsınız,bu itibarla Çin,kuzey kore gibi ülkeleri bu noktada yani gelişmiş ülke olarak değerlendirip örnek gösteremeyiz.
Sadece bir veya bir kaç yönden değil,her açıdan dengeli büyüme ve gelişme esas alınmalıdır.

mesele nüfusun çok olması değil. bu durum genel bir bakış açısı olur. daha özelden ele alırsak 100 milyon nüfus olur 80 milyonu çalışırsa dünyanın görüp görebileceği en gelişmiş ekonomi olursunuz. ancak 20 milyon nüfus var ve sadece 2 milyon kişi çalışıyorsa bu ülkede çalışanlar çalışmayanların yükünü taşır.
kıssadan hisse amaç sadece nüfusu çoğaltmak olmamalı, onu "nitelikli" hale getirmektedir.