Uçak Bileti Alım ve Satımını Yapan Acentanın Muhasebe Kaydı ?

gulpembe

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar yeni bir şirketin muhasebesini aldım. Uçak bileti alım satımı yapan bir acenta. Genellikle biletleri başka acentalardan temin ediyor ve satıyor. Yurdışı biletleri de çoğunlukta. 2 tür fatura kesiyor.

1. si Atlas Jete komisyon faturası kesiyor. (Tek komisyon faturası kestiği firma)
2.si Başka bir acentadan uçak bileti temin ediyor vebu biletleri satıyor. Sattığı kişi yada firmalara doğrudan biletleri fatura ediyor.

Bu firmanın başka acentalardan aldığı biletlerin ve sattığı biletlerin muhasebe kayıtlarını nasıl yapabilirim?

Bide Atlas Jete kestiği komisyon faturalarını nasıl muhasebeleştirmem lazım?

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim :)

Arkadaşlar yeni bir şirketin muhasebesini aldım. Uçak bileti alım satımı yapan bir acenta. Genellikle biletleri başka acentalardan temin ediyor ve satıyor. Yurdışı biletleri de çoğunlukta. 2 tür fatura kesiyor.

1. si Atlas Jete komisyon faturası kesiyor. (Tek komisyon faturası kestiği firma)

Atlas Jete neden komisyon faturası kesiyor. ? Mutlaka ordan alım yapılıyordur.
2.si Başka bir acentadan uçak bileti temin ediyor vebu biletleri satıyor. Sattığı kişi yada firmalara doğrudan biletleri fatura ediyor.

Bu firmanın başka acentalardan aldığı biletlerin ve sattığı biletlerin muhasebe kayıtlarını nasıl yapabilirim?

Burda bir sorun yok alınan bilet bedellerini 740 satışlrı 600 yapabilrisiniz.
Bide Atlas Jete kestiği komisyon faturalarını nasıl muhasebeleştirmem lazım?
Yukarda da yazdım bu komisyon hangi biletlerin satışı onu bulmalısın. sanırım müşteriyi doğrudan Atlas jkete yönlendiriyor. Böyle ise bu faturaları alınan komisyonlarda izlersin.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim :)

Ayrıca yurt dışı uçak biletlerinde KDV olmadığına mutlaka dikkat et.

Sayın nguroy, cevabınız için çok teşekkür ederim. Birde bu yurtiçi satış faturalarındaki alan vergisini nasıl muhasebeleştirmemiz lazım? Alan vergisini hangi hesapta kullanmalıyız?

Alan vergisi bilet maliyetinin içindedir. Ayrıca başka hesaba almanız gerekmez.

nizam üstadım merhaba,

yurdışı uçak biletlerinin, alışlarında da kdv yok mu ?
birde bunları 153 de düşünebilirmiyiz.. ?

Yurt dışı uçak biletleri "ULUSLARASI TAŞIMACILIK İSTİSNASI " nedeniyle KDV ye tabi değildir. Bununla ilgili her türlü komisyon,iskonto, vade farkı, vb tüm ek hizmet bedellerin de de kdv yoktur.

Bilet alımında 153 kullanılmaz.740 kullanmak daha mantıklıdır.ı

Alan vergisi bilet maliyetinin içindedir. Ayrıca başka hesaba almanız gerekmez.

Peki üstadım uçak bileti alış faturalarındaki alan vergisini ayrı bir hesap açmadık ve bunu bilet maliyetine attık. Peki uçak bileti satış faturalarında bu alan vergisi için nasıl bir muhasebe kaydı yapmamız lazım? Oradaki alan vergisi üzerinden KDV hesaplanmadığı için 649 a atsak diğer gelirler olarak uygun olur mu sizce?

Peki üstadım uçak bileti alış faturalarındaki alan vergisini ayrı bir hesap açmadık ve bunu bilet maliyetine attık. Peki uçak bileti satış faturalarında bu alan vergisi için nasıl bir muhasebe kaydı yapmamız lazım? Oradaki alan vergisi üzerinden KDV hesaplanmadığı için 649 a atsak diğer gelirler olarak uygun olur mu sizce?
Alan vergisi 600 nolu hesapta takip edilir KDV den istisnadır KDV beyannamesinde tam istisna kapsamına giren işlemler kısmında 13/b Deniz ve hava taşıma araçları için liman ve hava meydanlarında yapılan hizmetler bölümünde göstereceksiniz.
Ayrıca 2.5. İstisnanın Tevsiki[FONT=&quot]İstisna kapsamında KDV hesaplamadan hizmet ifasında bulunanlar tarafından, istisnanın beyan edildiği KDV beyannamesinin verilme süresi içinde satış faturalarının dökümünü gösteren işletme yetkililerince onaylı bir liste dilekçe ekinde bağlı olunan vergi dairesine verilir. Bu liste iade talep edilmese dahi ibraz edilir.
Bu şekilde ibraz da söz konusudur.[/FONT]

Son düzenleme: