Ücret Gelirlerinde Şahıs Sigorta Primleri Vergi İndirimi

günizi

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,
Malumunuz Şahıs sigorta primlerinin Vergi indirimiyle ilgili Aylık Brüt ücretin %15'ini ve Yıllık Asgari Ücret tutarını geçmemek üzere Ödenen primler Vergi indirimine konu edilmekteydi ve halen bu uygulama devam ediyor. Ancak, 01.01.2022'den itibaren Asgari ücret tutarına Vergi istisnası geldiğinden; mükerrer bir indirim-istisna olmaysın düşüncesiyle, aylık maksimum yararlanılabilecek Vergi indirimi hesabında (Brüt Ücret-Brüt Asgari Ücret) x %15 olarak hesaplama yapıyorum. Ancak bu konuda mevzuatta değişiklik olmadığı gibi (Max.Brüt ücretin %15'i kadar indirim uygulanması durumunda, içindeki asgari ücret tutarı kadar olan miktar 2 kez Vergi dışı kalmış gibi oluyor), muhtelif sigorta şirketlerinin web sitelerinde de örnek hesaplamalarında aylık max.yararlanılabilir indirim miktarı Brüt Ücretin %15'i olarak yazmakta.

Bu konuda karmaşa olduğunu düşünen tek ben miyim diye merak etmekle beraber, uygulamada hata yapmamak ve vergi kaybına yol açmamak için konuyu Sizlerle birlikte irdeleyebilirsek çok sevinirim.

İyi çalışmalar dileklerimle...

Merhabalar,
Malumunuz Şahıs sigorta primlerinin Vergi indirimiyle ilgili Aylık Brüt ücretin %15'ini ve Yıllık Asgari Ücret tutarını geçmemek üzere Ödenen primler Vergi indirimine konu edilmekteydi ve halen bu uygulama devam ediyor. Ancak, 01.01.2022'den itibaren Asgari ücret tutarına Vergi istisnası geldiğinden; mükerrer bir indirim-istisna olmaysın düşüncesiyle, aylık maksimum yararlanılabilecek Vergi indirimi hesabında (Brüt Ücret-Brüt Asgari Ücret) x %15 olarak hesaplama yapıyorum. Ancak bu konuda mevzuatta değişiklik olmadığı gibi (Max.Brüt ücretin %15'i kadar indirim uygulanması durumunda, içindeki asgari ücret tutarı kadar olan miktar 2 kez Vergi dışı kalmış gibi oluyor), muhtelif sigorta şirketlerinin web sitelerinde de örnek hesaplamalarında aylık max.yararlanılabilir indirim miktarı Brüt Ücretin %15'i olarak yazmakta.

Bu konuda karmaşa olduğunu düşünen tek ben miyim diye merak etmekle beraber, uygulamada hata yapmamak ve vergi kaybına yol açmamak için konuyu Sizlerle birlikte irdeleyebilirsek çok sevinirim.

İyi çalışmalar dileklerimle...

Sınırlamalar indirebileceğiniz azami tutarı belli eder. Yani ona göre bir hesaplama yapmanız yanlış. Vergi olmayan durumlarda indirim yapamazsınız. Asgari ücrete tabi bir çalışanın vergi kesintisi olmadığından mahsup işlemi de bu şartlarda mümkün değildir.

Sınırlamalar indirebileceğiniz azami tutarı belli eder. Yani ona göre bir hesaplama yapmanız yanlış. Vergi olmayan durumlarda indirim yapamazsınız. Asgari ücrete tabi bir çalışanın vergi kesintisi olmadığından mahsup işlemi de bu şartlarda mümkün değildir.
Cevabınız için teşekkürler. Tam anlaşılır yazamadığımı farkettim, bir örnekle daha açıklayıcı olacak sanırım...
Brüt ücret 30.000 TL, Aylık Şahıs Sigorta Prim ödemesi 5.000 TL
%15 Vergi indirim max.tutarı : 4.500 TL
Brüt tutarın içinde 5.004 TL Asgari ücret nedeniyle zaten Gelir Vergisi kesintisi olmayacağından;
Şahıs sigorta primi max.indirim tutarı: (30.000-5.004) x %15 = 3.749,40 TL olması gerekmez mi?

@günizi,

Ben yazdığınızı anladım bu yüzden de, "Sınırlamalar indirebileceğiniz azami tutarı belli eder. Yani ona göre bir hesaplama yapmanız yanlış." dedim.

Öncelikle vergiyi ücretten değil VERGİ'den mahsup ediyorsunuz. Kesilen vergi yoksa indirim hakkınız da olmaz. Diyelimki yapmaya kalkıştınız, muhtasar ekinde beyan edemeyeceksiniz. Hata mesajı alacaksınız.

Verdiğiniz örnekten hareketle;

30.000,-- Brüt ücret tutarının kesilen gelir vergisi tutarı 3.186,99 TL. Bu aynı zamanda indirebileceğiniz azami tutar. Sizin hesapladığınız tutar 3.749,40 için indirebilme şansınız yok çünkü okadar vergi hesaplayamıyorsunuz. Önemli bir ayrıntıda indirim için o ay içinde yapılan ödemeyi kullanabilirsiniz ve tutar mahsup miktarından fazla ise artakalan kısmını ertesi aya devredemezsiniz.

Bold kısım uygulaması maalesef hiç adil bir uygulama değil, ancak yasa koyucu bu ayrıntıyı gözden kaçırmış. Birçok yerde anlatmış ve iletmiş olmamıza rağmen herhangi bir düzenleme yapılmamıştır.