Ücret Hesap Pusulası

sule

Katkı Sunan Üye
Merhaba.
Her ay ücret hesap pusulasından birer çıktı alıp çalışanlara dağıtıyorum. imza almıyorum. bir yıl öncesine kadar ücret hesap pusulalarından 2 nüsha çıktı alıyordum ve imza alıp bordro dosyama takıyordum.
müşavirimiz artık hiçbir firmanın hesap pusulalarını tutmadığını, yasada olmadığını söyledi. iş kanunu idari para cezalarında "ücret hesap pusulası düzenlememek" diye bir ibare ve 504 TL ceza var.

yanlış bir uygulama mı yapıyorum? yine imza alıp bir nüshasını saklamalı mıyım? bir de bu 504 TL ceza her işçi için mi yoksa aylık mı?
eğer hesap pusulalarına çalışanlardan imza alıp bir nüshasını tutmama gerek yoksa müfettişler geldiğinde hesap pusulası düzenlediğimi nasıl ispat edicem?

Mutlak suretle iki nüsha düzenleyerek imza karşılığı çalışanlarınıza veriniz.
Düzenli şekilde arşivlemesini yapınız.
İleride yaşanabilecek iş davalarında mutlaka ihtiyacınız olacaktır.
Daha fazla detaya girmeden önemli olduğunu belirtmek isterim.

4857/M.37 ve M.102-b yürürlükde mi?....evet....buna göre sözkonusu belgeyi düzenlemeye,işcilere vermeye ve saklamaya devam...
Para cezası yönünden,bu pusulanın her işciye, her ay verilmesi gerektiği açık,cezanında buna göre mi kesileceği/kesilmesi gerektiği noktasını net bilmiyorum ama hiç verilmemişse,verilmeyen her işci adına her ay olsa gerek...(!..)

4857/M.37 ve M.102-b yürürlükde mi?....evet....buna göre sözkonusu belgeyi düzenlemeye,işcilere vermeye ve saklamaya devam...
Para cezası yönünden,bu pusulanın her işciye, her ay verilmesi gerektiği açık,cezanında buna göre mi kesileceği/kesilmesi gerektiği noktasını net bilmiyorum ama hiç verilmemişse,verilmeyen her işci adına her ay olsa gerek...(!..)

Geçmiş bir tarih de firma olarak başımıza geldi.
İşçi sayısı x dönem adedi şekilde düzenleniyor.

Alternatif olarak x ayına ait ücret hesap pusulası teslim tutanağı başlıklı bir liste hazırlanabilir.
Listede; "Adı Soyadı" "Ücret Hesap Pusulamı Aldım" İmza" Sütunları açılıp 2. sütuna elle "aldım" yazdırılıp yanına imza alınabilir.

işçi imzalamıyorsa herhangi bir yaptırımı var mı işverenin peki ??

Sebebi olmalı!..

İşverenin kanuni bir yükümlülüğü yerine getirmek(gereğini yapmak)istemesi(getirmemesi halinde işverenin bu durumdan zarar görmesi/görecek olmasının kesin olması) karşısında, sebebsiz olarak (sözkonusu belgenin işciye verildiğinin ispatı açısından)işcinin imzalamaması durumu, hukuken korunmaz.Çünkü işcinin imzadan imtina etmesi demek,işverenin kesin zarar görmesi/görecek olması demektir.Buna göre,bu durum(yani işcinin bu davranışı),işveren yönünden haklı sebeb oluşturmaz ise de,geçerli nedenle fesih mümkün olur düşüncesindeyim.

Son düzenleme: