Ücret Tahakkkunda Hata

arkadaşlar sorunumla ilgilernirseniz çok sevinirim. 2008 aralık ayında ücret tahakkukunu yanlış yapmışım. bunu ocak ayında ödeme yapınca anladım. 2008 kurumlar vergisini gönderdim. şuan 361 hesapta bakiye kaldı. düzeltmek için nasıl bir kayıt yapabilirim? ilginize teşekkürler.

(Başlıkta acil yardım gibi ifadeler yasaktır)

Ynt: Ücret Tahakkkunda Hata

Fark kadar tutarı K.K.E.Gidere atıp kapatabilirsiniz.

İsterseniz Tahakkuk kaydınız düzeltip, Kurumları tekrar verebilirsiniz, süresi içinde verildiği için bir sorun olmaz.Ancak K.Geçici ve Muhtasar da düzeltmeler yapmanız gerekir, hepsinin doğru olmasını istiyorsanız.

Kolay gelsin.

teşekkürler. örnek kayıt gönderebilirmisiniz. şuan benim 361 hesabım alacak kalanı veriyor.

361 Alacak kalanı veriyorsa, 2008 yılında fazla yazılan gider, 2009 yılında gelir yazılarak kapatılmalıdır.689 değil 679 ile kapatmalısınız.

--------/-------
361 ÖSGK fark TL.
679 DOGK fark TL.
--------/-------

Kolay gelsin.

rakam kuruş bazında mı büyük mü? kaç lira? 2008/12 ait prim tutarı kadar alacak bakiye vermesi gerekir.

turko cevabını yeni gördüm fark 474 tl. 2008 aralıkta düzeltme yapmıştım bildirge ve beyannameleri düzeltmeye göre gönderdim fakat ücret tahakkuk kaydını düzeltmeyi unutup 2009 yılına yanlış devir yapmışım. sorun bu

Sayın O_nur,
Yevmiye Defterinde, Aralık/2008 dönemine ait ücret tahakkuk kayıtlarını düzeltmeniz gerekir.
2008 yılına ait Kurumlar Vergisi beyannamesinide düzeltmeniz gerekir.
Sağlıklı olan uygulama budur. Aksi halde SGK incelemesinde bordro ile yevmiye kayıtları tutmaması hasebiyle ipc cezasına maruz kalabilirsiniz.