fonradar

Ücretini Zamanında Alamayan İşçi Çıkış Kodu

prof67

Katkı Sunan Üye
1 yıllık kıdemi olan İşçi, ücret alacaklarını yasal süre içerisinde alamadığından dolayı, noter aracılığı ile haklı nedenle istifa ettiğine dair tebligat gönderiyor.
1 - İşçinin çıkış tarihi noterde beyanı verdiği tarih midir?
2 - ssk işe çıkış bildirimde işten çıkış kodu ne olmalı?
3- İhbarı hak eder mi?

6- İş sözleşmesinin haklı nedenlerle işçi tarafından feshi
Notere verdiği kısaca bu sebeple işe gelmemeye başlayacağı yada başladığı gündür
Haklı nedenle fesihlerde ihbar tazminatı olmaz

Ertan bey 06 kodunu sgk işten çıkış bildiriminde siz görebiliyormusunuz? ben göremedim. 6 ve 7 yok 5 den 8 e geçmiş? ben 6 kodunu göremeyince 23-işçi tarafından zorunlu nedenlerle fesih i kullandım

Son düzenleme:
değerli meslektaşlarım son zamanlarda hiç haklı nedenle işçinin istifasına yönelik çıkış vermediniz mi? sizlerin bu konuda yaptığı işten çıkış kodu seçimi nedir?

Her bir kod(iş ten çıkış nedenine)verilen rakamların ,5 den 8'e atlanarak yazılmış olması (yada süreç içinde düzeltilmemesi)sonucunda, toplam kod sayısnın 34 değil,aslında 32 olduğu,bundan önceki belirlemede "5" ve "6"cı sıralarda yazılı olan nedenlerin,yeni listede "25"ve"29"cu sıralarda yer aldığı,(yanlışımız varsa lütfen düzeltelim)
En son yaptığımız bugün kü deneme de ise kodlarda sistemin "1"den"3"atladığı görülmüştür.

arkadaşlar araştırmalarım sonucu sgk 2009/121 nolu genelgeye ulaştım. 6 yerine 23 kodu doğru kullanılmış. [FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman][/FONT][/FONT]
[FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman][/FONT][/FONT][FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman][/FONT][/FONT]

arkadaşlar araştırmalarım sonucu sgk 2009/121 nolu genelgeye ulaştım. 6 yerine 23 kodu doğru kullanılmış.

Bu genelgede de aynı hata sözkonusu,

Olayımıza ilişkin ise işci tarafından fesih nedeni, işyerine ilişkin yani sizinde belirttiğiniz üzere "ücretin zamanında ödenmemesi durumu" var ise bu durumu, M.34 ve M.24/II kapsamında ele aldıktan sonra karar vermek uygun olacaktır.
Buna göre işci tarafından fesih nedeni M.24/III nasıl oluyor?

1 yıllık kıdemi olan İşçi, ücret alacaklarını yasal süre içerisinde alamadığından dolayı, noter aracılığı ile haklı nedenle istifa ettiğine dair tebligat gönderiyor. ...........sanırım çalışan işi biliyor yada sorup öğrenmiş olmalı, şayet olay doğru ise ,(bu aşamada işcinin iş görme ediminden kaçınma hakkı,usül,süreçler vs)bir önceki iletimin ileri safhası,sözleşme M.24/II-e istinaden işci tarafından feshedilmiştir,işveren kabül eder veya etmez,doğru değilse neden etsin(burası ayrı konu),doğru yani şartları oluşmuş ise yapacak birşey yok ,talep etme hakkı var vede ödeme yapılmazsa davacı olur haklı çıkarsa (faiz+masraflar dahil) yine alır,
1 - İşçinin çıkış tarihi noterde beyanı verdiği tarih midir? .........fesih tarihini belirtmiş ise o tarih yada sn.Ertann beyin belirttiği gibidir.
2 - ssk işe çıkış bildirimde işten çıkış kodu ne olmalı?...........işci yönünden fesih iradesini açıklayan işci ,kabül ediyorsanız ona göre,etmeyip örneğin devamsızlık nedeniyle siz fesih yoluna gidelim diyorsanız buna göre
3- İhbarı hak eder mi?...........işcinin iddiasını kabül ediyorsanızda hayır
Takdir sizin.
Tavsiyem, gerçek neyse, ona göre olması gerekeni yapmanızdır.(itirzınız olmadığına göre işcinin haklılığı sözkonusu)