Ücretsiz İzin

Özel bir şirkette çalışıyorum kısa bir süre önce doğum yaptım, analık izni ve bir miktar yıllık iizn kullanıp işe başladım,ancak işe başladığım hafta çocuğumun bakımlarının tam ve eksiksiz yapılamaması sebebi ile ücretsiz izin kullanmam gerekti, bunu iş verenime yazılı dilekçe ile sunsam 6 aya kadar ücretsiz izin alabilir miyim.
Not: içeride 5 gü yıllık iznimde bulunmaktadır.Acil yardımcı olursanız sevinirim.tşkler

4857 SAYILI KANUN 74. MADDE (Ek fıkra: 29/1/2016-6663/22 md.) Birinci fıkra uyarınca kullanılan doğum sonrası analık hâli izninin bitiminden itibaren çocuğunun bakımı ve yetiştirilmesi amacıyla ve çocuğun hayatta olması kaydıyla kadın işçi ile üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçilere istekleri hâlinde birinci doğumda altmış gün, ikinci doğumda yüz yirmi gün, sonraki doğumlarda ise yüz seksen gün süreyle haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilir. Çoğul doğum hâlinde bu sürelere otuzar gün eklenir. Çocuğun engelli doğması hâlinde bu süre üç yüz altmış gün olarak uygulanır. Bu fıkra hükümlerinden yararlanılan süre içerisinde süt iznine ilişkin hükümler uygulanmaz.

analık izini sonrasında yıllık izin kullandığım için bu yarımçalışma sürecinden yararlanamıyorum, sorum ;
Özel bir şirkette çalışıyorum kısa bir süre önce doğum yaptım, analık izni ve bir miktar yıllık iizn kullanıp işe başladım,ancak işe başladığım hafta çocuğumun bakımlarının tam ve eksiksiz yapılamaması sebebi ile ücretsiz izin kullanmam gerekti, bunu iş verenime yazılı dilekçe ile sunsam 6 aya kadar ücretsiz izin alabilir miyim.
Not: içeride 5 gü yıllık iznimde bulunmaktadır.Acil yardımcı olursanız sevinirim.tşkler

işe döndükten sonra bu hakkınızı kullanamazsınız şeklinde dönüş alıyorum,ancak dilekçe vereceğim. kanunda açıkca belirtilmiş bir konumudur, yoksa yönetici insiyatifimidir.tşk

Kural olarak 16 haftalık ( yada çoğul doğumda 18 haftalık) sürenin tamamlanmasıyla bu izni talep etmeye hak kazanırsınız, talepte bulunduğunuzda da işveren kabul etmek zorundadır.
16 haftalık sürenin tamamlanmasından örneğin 2 ay sonra bu izni talep etseniz de işverenin kabul etme zorunluluğu bulunmamaktadır.
16 haftalık süre sonrası ücretli izin hakkını kullanıp sonrasında 6 ay ücretsiz izni kullanmayı talep ettiğinizde de işverenin bunu kabul etmesi gerekir.
Ancak ücretli izin hakkını da kullandıktan sonra bir süre çalışıp 6 ay ücretsiz izin hakkı talep ettiğinizde işverenin bunu kabul etme zorunluluğu da olmayacaktır.

Aslına bakarsanız 1-2 gün değil arada geçen süre.
16 haftalık sürenin bitiminde ücretli izin süresi + dönüşte çalışılan süre kadar oluyor arada başvuru yapılmadan geçen süre.
Kullanım hakkının geçerlilik süresi tanımlanmış değil, makul bir sürenin de normal kabul edilmesi gerekir bence de, ama dediğim gibi bence! Benim işverenimce mutlaka makul bir süre insiyatif kullanma zorunluluğu yok.

Kural olarak 16 haftalık ( yada çoğul doğumda 18 haftalık) sürenin tamamlanmasıyla bu izni talep etmeye hak kazanırsınız, talepte bulunduğunuzda da işveren kabul etmek zorundadır.
16 haftalık sürenin tamamlanmasından örneğin 2 ay sonra bu izni talep etseniz de işverenin kabul etme zorunluluğu bulunmamaktadır.
16 haftalık süre sonrası ücretli izin hakkını kullanıp sonrasında 6 ay ücretsiz izni kullanmayı talep ettiğinizde de işverenin bunu kabul etmesi gerekir.
Ancak ücretli izin hakkını da kullandıktan sonra bir süre çalışıp 6 ay ücretsiz izin hakkı talep ettiğinizde işverenin bunu kabul etme zorunluluğu da olmayacaktır.
Katılıyorum
E-1-2 gün çalışmış olmak mıdır bütün mesele, çok saçma değilmi?
1-Bu olayda ki "zorunluluk"noktası;
bu izne çıkmadan "bir süre çalışmış olmak" ile "hiç çalışmamış olmak"noktasında düğümlenmektedir.
Buna göre,
a-işci hiç çalışmamış olsaydı hiç bir sorun olmayacaktı,işcinin talebi hallinde işveren bu izni vermek ZORUNDA idi,
b-işcinin az bir sürede olsa çalışmış yani işe başlamış olması durumu "a"şıkkındaki işverenin bu zorunluluğu"nun işverenin takdirine dönüşmesine yol açıyor.
2-İkinci düğüm,sn.kerecemin ifadesiyle "Kullanım Hakkı'nın geçerlilik süresi tanımlanmış değil"tabi bu noktaya tek yönlü yani sadece işci yönünden değil işveren yönünden de bakmak lazım ki, taraflardan biri aleyhine sonuç(lar)doğmasın.

Net/kesin sonuca varmak adına yargı kararı olsaydı daha rahat paylaşabilirdik.

İş kanunda talep halinde doğum izni sonrası 6 aya kadar ücretsiz izin verilir dendiği için rapor bitişi hemen izin kullanmayan çalışan sonradan talep etmesi durumunda; doğum izni bitişi sonrası 6 ay hesaplanıp kalan süre kadar izin kullandırılmalı göründeyim.

Yeni konu açmadan bir soru da ben sormak istiyorum.
Personelimizi iş azlığından ücretsiz izine göndermek istedik kendisi kabul etti. Kesinti yapılırken hafta sonunu dahil etmeli miyim? Ücretsiz izini 05.10.16 tarihinde başladı yani haftanın ortasında başladı ertesi hafta boyunca devam etti ve bugun iş başı yaptı.

Yeni konu açmadan bir soru da ben sormak istiyorum.
Personelimizi iş azlığından ücretsiz izine göndermek istedik kendisi kabul etti. Kesinti yapılırken hafta sonunu dahil etmeli miyim? Ücretsiz izini 05.10.16 tarihinde başladı yani haftanın ortasında başladı ertesi hafta boyunca devam etti ve bugun iş başı yaptı.

03-09 Ekim haftası: 05.10.2016 günü izne çıktığında o haftanın h.tatilini ödeyeceksiniz.
17-23 Ekim haftası: Haftanın tamında (7 gün ve üzeri) izinli olduğunu için hafta tatilini kesebilirsiniz. (İşveren dilerse ödeyebilir)

Son düzenleme:
merhaba, şirketimizde beş yıldır çalışan işçimize bir ay ücretsiz izin verilecek . Gss için ne zaman bildirim yapması ve ödemeyi ne zaman yapması gerekiyor. Sağlık hizmetlerinden ne kadar faydalanacak.
teşekkür ederim.

merhaba, şirketimizde beş yıldır çalışan işçimize bir ay ücretsiz izin verilecek . Gss için ne zaman bildirim yapması ve ödemeyi ne zaman yapması gerekiyor. Sağlık hizmetlerinden ne kadar faydalanacak.
teşekkür ederim.

Şayet sigortalı bir takvim yılında 30 günden fazla ücretsiz izin kullanması halinde sanki işten ayrılmış sigortalı gibi değerlendirilerek 10 gün kadar sağlık hizmeti alacaktır. Son bir yıl içinde 90 gün prim ödemesi var ise 3 ay daha sağlık hizmeti alacaktır.

Ücretli izin (yıllık izin) süreleri iş kanununda en az olarak belirlenmiştir, bunun üzeri işv. kalmış.

Ücretli izin (yıllık izin) süreleri iş kanununda en az olarak belirlenmiştir, bunun üzeri işv. kalmış.

hmm. 3 ay ücretli izin verme durumu varda, ondan sormustum.

söyle anlatayım, isten cıkacak bir arkadasımıza kıdem tazminatı ödemeyecegiz, 3 ay ücretli izinli gösterip 3 ay sonunda isten cıkartacagız.

ssk yönünden bir sıkıntı olabilir mi? yani bu 3 ay icinde fiili olarak calısmayacak.

İş ilişkisi sürecinde neredeyse gerçekleşmesi mümkün olmayan,sgortalı Leh'ine olan bu durumda, sgk yönünden sıkıntı çıkmasada,iş kanunu yönünden anlaşılan o ki, tazminat hakkı doğar/doğacak şekilde işyerinden ayrılan işcinin,daha sonra doğan bu hakkını,yapılacak anlaşma/ikale sözleşmesi dışında,talep etmeyeceğine dair bir garanti de yok.

Sanırım istifa durumu var.

arkadas ailevi sorunlarından dolayı isi aksatıyordu, işveren çok defa uyardı ve dün işten cıkarma kararı aldı.

belli bir süre hastaneye gitmem gerekiyor, yeni is bulana kadar buradan sigortamı yatırın, yatırdıgınız tutar kadarını tazminatımdan düsün ricasında bulundu, bende yardıma ihtiyacı var bir sorun falan cıkmaz deyince patron birşey diyemedi, tamam olsun dedi.

simdi siz ileride hakkını talep ederse deyince bende celişkide kaldım.

Son düzenleme: