UFRS - SPK farkı

Selamlar arkadaşlar. borsaya kote olan bir şirket SPK hükümlerine göre raporlama yapıyor. UFRS ile SPK arasında bir fark var mı? Benim bildiğim kadarı ile, enflasyon muhasebesi konusunda bir fark var. doğru mudur?

Başka bir fark var mı?

Teşekkürler

Ynt: UFRS - SPK farkı

Klasse ' Alıntı:
Selamlar arkadaşlar. borsaya kote olan bir şirket SPK hükümlerine göre raporlama yapıyor. UFRS ile SPK arasında bir fark var mı? Benim bildiğim kadarı ile, enflasyon muhasebesi konusunda bir fark var. doğru mudur?

Başka bir fark var mı?

Teşekkürler

Sevgili formdaşım

UFRS (Uluslararası Finanasal Raporlama) raporlamayı zaten SPK istiyor.SPK bildiğimiz Sermaye Piayasalarını düzenleyen bir kurum bu kurum bizim VUK usulüne göre tuttuğumuz muhasebeyi kabul etmiyor.Borsaya kote olmuş firmaların ayrıca UFRS standardına göre raporlama istiyor.

Yeni TTK Kanununa göre 01.01.2012 yılıda bizim için hazırlık yılı olup 01.01.2013 tarihinde bütün firmalar A.Ş ve LTD'ler halka açık olup olmamasına bakılmaksızın UFRS göre (bizdeki adı TFRS) göre muhasebe uygulamasına geçecek. Burda önemli sorun defter tutma bakımndan kayıtlar aynı defterde mi y7oksa UFRS için ayrı bir defter mi tasdik edliceği.

Zaten yakında UFRS uyguladığım firmalarım var.Uygulama başlasın burda bilgilerimi paylaşacağım

ferhat

Teşekkürler. Ancak enflasyon muhasebesi örneğini verecek olursak; halka açık şirketler kendi yasal kayıtlarında en son 2004 yılında enflasyon muhasebesi kaıtları atmış olmalarına karşın (VUK), UFRS raporlamasında bir yıl sonra da enflasyon düzeltmesi yapmışlar. Burada SPK hangi yolu benimsemiş? Yani UFRS ye göre bir yıl daha mı yapılmış yoksa Türkiye'de son uygulanma tarihinde SPK son vermiş ancak denetim şirketleri düzeltme kaydı mı yapmışlar?

Bu konuda kafam karıştı.. Tam da izah edemedim sanırım şu anda :)

not: Seneler 2004-2005 olmayabilir, 2003-2004 de olabilir

Klasse ' Alıntı:
Teşekkürler. Ancak enflasyon muhasebesi örneğini verecek olursak; halka açık şirketler kendi yasal kayıtlarında en son 2004 yılında enflasyon muhasebesi kaıtları atmış olmalarına karşın (VUK), UFRS raporlamasında bir yıl sonra da enflasyon düzeltmesi yapmışlar. Burada SPK hangi yolu benimsemiş? Yani UFRS ye göre bir yıl daha mı yapılmış yoksa Türkiye'de son uygulanma tarihinde SPK son vermiş ancak denetim şirketleri düzeltme kaydı mı yapmışlar?

evet biraz karıştı bununla ilgili tekrar formda görüşürüz
Bu konuda kafam karıştı.. Tam da izah edemedim sanırım şu anda :)

not: Seneler 2004-2005 olmayabilir, 2003-2004 de olabilir