Unutulan Bs Faturası

islm

Katkı Sunan Üye
kolay gelsin 28/02/2014 tarihine ait 8.000 tl lik satış faturasının unutulduğunu gördük muhasebeye bildirilmemiş. Bs işlemleri için ne yapmamız lazım

Fazla seçenek yok. Ya düzeltme verir cezanızı yersiniz, ya da sesinizi çıkarmaz kulağınızın üstünü yatar gözden kaçmasını beklersiniz. Karar sizin, birde bunun kdv boyutu var. Detayını bilemediğim için yorum yapamayacağım...

Fazla seçenek yok. Ya düzeltme verir cezanızı yersiniz, ya da sesinizi çıkarmaz kulağınızın üstünü yatar gözden kaçmasını beklersiniz. Karar sizin, birde bunun kdv boyutu var. Detayını bilemediğim için yorum yapamayacağım...

Sayın stajyeradayi,

Yorumunuzu şöyle bir gözden geçiriyorumda ne yazacağımı inanın bilemiyorum. Bizler mükellefler ile vergi kanunları arasında bağlantıyı kuran kişileriz bu nedenle vereceğimiz bilgilendirmelerde hakim noktayı kurmamız gerekiyor. Sizin yorumunuzda baktığımda kullanıcı adınızdan yola çıkarak yolun başında olduğunuzu düşünerek meslekte staj eğitimi pozisyonunuzda olduğunuzu anlıyorum şimdi siz bugün bu soruya 'ya da sesinizi çıkarmaz kulağınızın üstünü yatar gözden kaçmasını beklersiniz'
yorumunu yaptığınızda ilerleyen dönemlerde profesyonel mesleki yaşantınızda yapacağınız işlemlerin bir nevi sinyalini vermiş oluyorsunuz.

Mesleğimiz gereği vereceğimiz cevaplar öncelikle kendi prensiplerimizi oluşturmak açısından mesleki yaşantınızın aynası olacaktır.Siz şimdi bu soruya bu şekilde cevap verdiğinizde nerede kaldı mükellef ile vergi kanunları arasındaki bağlantıyı kurmadaki göreviniz nerede kaldı vergi yasalarına uyma konusundaki duruşunuz.

Mesleğimiz prensiblerinde ilk öğrentilenlerden bir tanesi 'Temel Muhasebe Kavramlarıdır'

Bu kavramlar arasında Tarafsızlık ve Belgelendirme Kavramı (Verilerin Güvenilir Olması Kavramı) vardır bu durumda bu kavramları bildiğinizi ümit ederek nasıl böyle bir cevap verdiğinizi hayret içerisinde tekrar tekrar okuyorum.

Umarım bu kadar kısa bir yorum ile ne demek istediğimi anlamış olmanızı temenni ediyorum.

Düzeltme vermek zorundasınız. Burada önemli olan şu, Şubat faturaları ile ilgili Ba-Bs formlarının son veriliş tarihi, 31Mart. Ondan sonraki 10 gün içinde cezasız düzeltme hakkınız var. Daha sonraki 15 gün içinde ise düzeltme yapıldığında 240 TL cezası var. Onu da geçirirseniz ceza 1200 TL oluyor. Yani Şubat Ba Bs formunda yarın akşama kadar düzeltme yaparsanız ceza 240 TL, yarını geçirirseniz 1200 TL olarak ödenecek. Bilginize...

muhasebecimizle görüştüm. biz beyannameleri 29 martta verdik o tarihten itibaren 10+15 gün sayarlarsa geç kaldık diyor. 1.200 tl ceza yiyebiliriz diyor. Burda dikkate almamız gereken tarih bs verilme tarihi son günü olan 31 mart mıdır.inş.ercay beyin dediği gibidir de az zararla kurtarırız.

Sn. demiral değindiğiniz konuları biliyorum. Fakat burada konuyu açan bir arkadaşımızın problemi olmuş. Ama kendi hatasından, ama müşterinin unutmasından kaynaklanıyor diyelim. Vergi kaybı olmayacak bir bildirim ve form için 1200 TL ceza ödemek benim vicdanıma sığmıyor. Herkes insan bir şeyleri unutabilir. Başlığı açan arkadaşımız bu cezayı ödediğinde belkide 4-5 ay boşa çalışmış olacak veya çalışan ise o yerde bir ay boşa çalışmış olacak. Ben illa ki şöyle ya da böyle olsun diye söylemiyorum. Ortada bir hata var ve cezası da belli. İster şimdi öder, ister sonra... Şuna eminim ki herkes aslında kdv ve bs formuna düzeltme verilmesi gerektiğini ve doğrunun o olduğunu biliyor. Bana yönelik olarak yazdığınız mesajı şahsım adına biraz yersiz buluyorum, bana cevap yazacağınız yerde konuyu açan arkadaşa cevap verseydiniz daha doğru olur diye düşünüyordum... Saygılar...

Sn. demiral değindiğiniz konuları biliyorum. Fakat burada konuyu açan bir arkadaşımızın problemi olmuş. Ama kendi hatasından, ama müşterinin unutmasından kaynaklanıyor diyelim. Vergi kaybı olmayacak bir bildirim ve form için 1200 TL ceza ödemek benim vicdanıma sığmıyor. Herkes insan bir şeyleri unutabilir. Başlığı açan arkadaşımız bu cezayı ödediğinde belkide 4-5 ay boşa çalışmış olacak veya çalışan ise o yerde bir ay boşa çalışmış olacak. Ben illa ki şöyle ya da böyle olsun diye söylemiyorum. Ortada bir hata var ve cezası da belli. İster şimdi öder, ister sonra... Şuna eminim ki herkes aslında kdv ve bs formuna düzeltme verilmesi gerektiğini ve doğrunun o olduğunu biliyor. Bana yönelik olarak yazdığınız mesajı şahsım adına biraz yersiz buluyorum, bana cevap yazacağınız yerde konuyu açan arkadaşa cevap verseydiniz daha doğru olur diye düşünüyordum... Saygılar...

Sayın stajyeradayi,

Nedense ben içerisinde bulunduğumuz paltformda doğruları söylediğimde karşı taraftan bir kişi bile yoğurdum ekşi demiyor direk sizin verdiğiniz cevap şekli ile dönüş alıyorum.
bana cevap yazacağınız yerde konuyu açan arkadaşa cevap verseydiniz daha doğru olur diye düşünüyordum...

Sorun değil önemli olan görünmesi gerekeni göstermek benim bu yazdıklarımdan bir şeyler çıkarabilmişseniz sizin için sevinirim aksi durum zaten sizin ilgilendirir.

Bu arada şu yorumunuza bir ekleme yapmak istiyorum.

Ama kendi hatasından, ama müşterinin unutmasından kaynaklanıyor diyelim. Vergi kaybı olmayacak bir bildirim ve form için

Konu bahsi edilen durum satış faturası yani satış faturasının muhasebe kayıtlarına alınmadığından söz ediliyor, satış faturası üzerinde hesaplanan KDV bulunuyor nasıl oluyorda vergi kaybı olmayacak kanısına vardınız merk ediyorum. Bizler dolaylıda olsa hazineyi temsil ediyoruz öncelikli ödevlerimizden bir tanesi hazineyi zarara uğratmamak şimdi bu satış faturasına göz yumarsak sizce hazineyi zarara uğratmış olmazyımız ?

İyi Günler,

Ba - Bs bildirim formuna düzeltme vermek hazineyi nasıl zarara uğratabilir ki? Dikkat ederseniz bildirim ve form dedim, beyanname demedim... KDV düzeltilir devlet zarara uğramaz fakat bildirim ve formlara ilişkin düzeltme cezaları hiçbir şekilde benim vicdanım kabul etmiyor, ba-bs düzeltildiğinde de merak etmeyin hazine zarara uğramaz...

kolay gelsin 28/02/2014 tarihine ait 8.000 tl lik satış faturasının unutulduğunu gördük muhasebeye bildirilmemiş. Bs işlemleri için ne yapmamız lazım

Ba - Bs bildirim formuna düzeltme vermek hazineyi nasıl zarara uğratabilir ki? Dikkat ederseniz bildirim ve form dedim, beyanname demedim... KDV düzeltilir devlet zarara uğramaz fakat bildirim ve formlara ilişkin düzeltme cezaları hiçbir şekilde benim vicdanım kabul etmiyor, ba-bs düzeltildiğinde de merak etmeyin hazine zarara uğramaz...

Sayın stajeradayi,

Bir yerde anlaşıyoruz soruda dikakt ederseniz alıntı yaptım 8.000 TL'lik faturanın muhasebe kayıtlarına alınmadığından söz ediliyor yani fatura muhasebe kayıtlarına alınıp ba/bs bildiriminden harcinde muhasebe kayıtlarına hiç alınmadığından bahsi geçiyor bu duruma ilk cevabı vermiştiniz göz yumun türden bende diyorumki ba/bs bildirimini bir tarafa bırakıyorum fatura zaten muhasebe kayıtlarına alınmayınca fatura üzerinde bulunan hesaplanan KDV tutarını nasıl göz yumacaksınız hazineyi zarara uğratmayacakmısınız diyorum ba/bs den bahsetmiyorum fatura kayıtlara alınmamış defter kayıtlarında fatura kaydı yok KDV hesaplanmamış diyorum umarım anlatabilmişimdir. Soruyu tekrar okusanız son mesajı yazmazdınız eminim.

Sayın aygunh34,

KDV beyannamenizi düzeltmeniz gerekecek. Muhasebecinize ba/bs bildirimi yapılmadığını söylediniz bu tamam fakat sorunuzda Şubat faturanızı 8.000 TL'lik muhasebeye verilmediği söylediniz bu durumda fatura muhasebe kayıtlarınıza alınmadı anladığım kadarı ile müşaviriniz biliyormu muhasebe kayıtlarına alınmadığını yada söyledinizmi satış faturanızı muhasebe kayıtlarına girişini yaptılarmı bu konuyu konuştunuz mu ?

Bu çok önemli müşavirinize lütfen acil sorun.

İyi Günler,

muhasebeye bildirildi, gerekli düzeltmeler yapıldı.artık ceza tebligatının gelmesini bekliycez.

aynı durum benim de başıma geldi kontroller ediliyor ama arada hatalar yapılabiliyor iki tane firmanın ba formunda bildirimi yapılmamış...