zirve

Üretim Muhasebesi

Üyelik
12 Nis 2006
Mesajlar
261
bilgisayar firması kendi adına tescilli bi bilgisayar (arçelik-casper gibi) üretmeye başlıyor. yani bilgisayar malzemeleri parçaları toplayarak hatta ürün etiketlerinden tutup ambalajlanmaya kadar üretim ile yapılan masrafları hangi hesapta öncelikle kaydetmeliyiz. 150 ilk madde malzememi yoksa 153 ticari mal hesabında mı tutulmalı. ??

153 Ticari Mal hesabımın sormamın nedeni bazı malları hem üretimde hem de birebir direkt satmak için de kullanacak..

birde satarken satış faturasının içeriğinde kullanılan malzemeler tek tek yazılmayıp tek bi stok ürün adı altında örneğin vestel 2,00 GHZ pentium şeklinde yazıldığında herhangi mali açıdan bi cezayi müeyyede sözkonusu olabilirmi? Olursa nedir? Envanteri sorun olur sağlıklı stok alamaz diyorsanız bunun için ne gibi işlem yapmamı önerirsiniz..
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,935
Konum
ADANA
Ynt: Üretim Muhasebesi

Burada kullanılan stok-muhasebe programı çok önemli. Stok programı varsa, üretimde kullanılan parçaları tek tek mamüllerin maliyetine verebilirsiniz.
150 hesapta takip etmeniz yerinde olur. Parçalar bazen direkt olarak satılıyorsa, satılanları, maliyet bedeli ile 150 hesaptan 153 hesaba aktarınız.
 
N

nane

Ziyaretçi
Ynt: Üretim Muhasebesi

parça alıp bir bütün oluşturup sattığınıza göre alışları 150 gösterip imal edildikçe (imalat hs da kullanarak) 152 hs almalı ve 152 çıkış yapılmalı. alınan parça direk satılır ise 150 den 153 e aktarılmalı.
 
Üst