Üretim Tesisi Tescili Hakk.

tktvlkn

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar herkese iyi haftalar,

Bir firmanın şirket merkezi İzmir'de ancak İzmir'in başka bir ilçesinde Ticaret Sicil'e tescil edilmemiş bir fabrikası var.
Önümüzdeki ay yeni bir üretim tesisi daha devreye alınacak İzmir'in başka bir ilçesinde.

Sorum şu ki, sonuçta bu fabrikalar şube değil, üretim harici tüm operasyonlar merkezde yürütülüyor. Eski fabrikanın tescili yok ama yeni fabrikadan ötürü şüpheye düştüm bu fabrikaların ticaret sicilinde tescil edilip edilmemesi gerekliliği hususunda bilgisi olanların yardımını rica ederim.

Teşekkürler.

Vergi Dairesi bildiriminde tescil zorunluluğu aranmıyor, ancak TTK' ya göre tescil edilmeleri zorunludur.
Kullanılan yerin üretim yeri, atölye, fabrika, servis yeri, satış yeri, ofis vs. olması fark etmiyor, hepsi şube statüsünde tescil edilmelidir. Sadece depolar için tescil şartı yok diye biliyorum.

Sayın Zindan,

Şirket avukatımız, şube olmadığı için tescil zorunluluğu yoktur diyor. Elinizde yasal bir metin vs. var ise neye dayanarak söylediğinizi paylaşabilirseniz çok memnun olurum.

Teşekkürler.

TTK MADDE 40- (1) Her tacir, ticari işletmenin açıldığı günden itibaren onbeş gün içinde, ticari işletmesini ve seçtiği ticaret unvanını, işletme merkezinin bulunduğu yer ticaret siciline tescil ve ilan ettirir.
(2) Her tacir kullanacağı ticaret unvanını ve bunun altına atacağı imzayı notere onaylattırdıktan sonra sicil müdürlüğüne verir. Tacir tüzel kişi ise, unvanla birlikte onun adına imzaya yetkili kimselerin imzaları da notere onaylattırılarak sicil müdürlüğüne verilir.
(3) Merkezi Türkiye'de bulunan ticari işletmelerin şubeleri de bulundukları yerin ticaret siciline tescil ve ilan olunur. Ticaret unvanına ve imza örneklerine ilişkin birinci ve ikinci fıkra hükümleri bu işletmelere de uygulanır. Kanunda aksine hüküm bulunmadıkça merkezin bağlı olduğu sicile geçirilen kayıtlar şubenin bağlı bulunduğu sicile de tescil olunur. Ancak, bu hususta şubenin bulunduğu yer sicil müdürlüğünün ayrı bir inceleme zorunluluğu yoktur.
(4) Merkezleri Türkiye dışında bulunan ticari işletmelerin Türkiye'deki şubeleri, kendi ülkelerinin kanunlarının ticaret unvanına ilişkin hükümleri saklı kalmak şartıyla, yerli ticari işletmeler gibi tescil olunur. Bu şubeler için yerleşim yeri Türkiye'de bulunan tam yetkili bir ticari mümessil atanır. Ticari işletmenin birden çok şubesi varsa, ilk şubenin tescilinden sonra açılacak şubeler yerli ticari işletmelerin şubeleri gibi tescil olunur.

TTK'da şubenin tanımı yapılmamış sanırım, en azından görmedim. Neyin şube neyin başka bir şey olduğunu açıklamak gerekir, ancak şurası şubedir, şurası şube değildir diyemeyiz, onun içinde bir firmaya bağlı olarak faaliyet gösteren her birim bir şubedir, ve şubelerde tescile tabidir. Üretim yeride bir şubedir, özellikle bunun çok açık olduğunu düşünüyorum.

Kısaca TTK'ya göre şubeler tescil edilmelidir, ancak tescil etmeden de vergi dairesine bildirimini yapabilirsiniz.

Son düzenleme:
Fabrikanın bulunduğu yerden alınır, mekan tespiti yapıyorlar. Üretim tesisinden alınır.