Üretim Yeri Vergi Levha Tasdiki

fugenc

Tanınmış Üye
bu konuyu arama motorunda inceledim ama çeşitli fikirler ortaya atılmış tam sonuca ulaşamadım.. Mükellefimin limited şirketi için (merkez büro) vergi levhası tasdik ettirmiştik.. Daha sonra üretim yapmak üzere bir fabrika binası tuttu ve orasını da bildirdik.. Yoklaması yapıldı.. Ayrı bir vergi levhası tasdik ettirecekmiyiz yoksa merkezin fotokopisi yeter mi?? Eğer ayrı tasdik edilecekse onu ben (smmm) tasdik edip müteakip ayın 25'ine kadar Vergi dairesine bildirsem olur mu?? Çünkü 1 aylık süre geçti ama aynı aydayız henüz...

Sayın Fugenc;
Benim kanaatimce, üretim yerine ait yeni yoklamanızla birlikte bir dilekçe ile vergi dairesine tasdik ettirmeniz halinde herhangi bir problemin olmayacağı yönündedir.
Daha sonraki yıllara ait tasdiği siz yaparsınız.
İyi çalışmalar....

pardon müteakip ayın 25 ine kadar değil tasdik süresi bitiminden 25 gün içinde sanırım..

sayın fugenç, vergi levhasının ilk tastiğini muhasebecilerin yapabileceğine dair bazı deftardarlıkların muktezaları var. buna göre açılıştan sonra bir ay içerisinde vergi levhasını tasdik edip, bundan sonraki 25 gün içerisindede vergi dairesine tasdik ettiğiniz levhalara ait listeyi verebilirsiniz.

vergi levhası zorunluluğu yoktur. vuk tebliğ 142 ye atıfta bulunarak yayınlanan 143 nolu tebliğ bu konuya açıklık getirmiştir.

saygılar
...
"mükelleflerin iş merkezleri dışında muhtelif şube, satış mağazası, kat ve reyonların bulunması halinde, her biri için vergi levhası asılmasının zorunlu olduğu 142 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde açıklanmıştır. Ancak, levhaların her yıl tasdiki zorunluluğu da dikkate alındığında, çok şubeli firmalar için her levhanın ayrı ayrı tasdik ettirilmesinin yaratacağı güçlük nedeniyle merkez için tasdik ettirilen levhanın baskı suretiyle matbaada çoğaltılan örneklerinin kullanılması uygun görülmüştür."
...