Tekstil Üretim TDHP Hk.

Merhaba,

Firmamız ham kumaş üretip,bunu kendi bünyesinde boyama işlemi yaptıktan sonra mamül olarak satmaktadır.Kumaş üretimi için ipliği de kendimiz temin etmekteyiz.Fason bir işlemimiz yok.Biraz açıklamak gerekirse;

Kumaş üretimi için gerekli olan iplik 150 hesapta takip ediliyor,ham kumaşa çevrildiğinde 151 hesaba alınıyor.Ancak 151 yarı mamül şekilde bekleyen ham kumaş siparişe göre baskı veya boyama işlemlerinden geçtikten sonra tamamlanıp mamül şeklinde satılıyor.

1-Bu durumda yukarıda anlattığım işleyiş TDHP'na uygun mudur?
2-Boya ve çeşitli kimyasalları 730 hesaba aktarırsam,fiili işleyişe aykırı olacağını düşünüyorum,çünkü yarı mamül üzerinde boyama işlemi yapılıyor.Dolayısıyla boya ve kimyasalları nasıl TDHP'na uygun şekilde kayıtlara alıp maliyetlendirmeyi yapabilirim?

Doğrusunun nasıl olacağı hususunda yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

150, 710, 720 ve 730 hesapları ham kumaş(010) ve boyama (020) olarak iki ayrı alt hesapta takip etmeniz gerekir. Üretim programı kullanıyorsanız sistemi baştan doğru tanımlarsanız reçeteleri de ona göre hazırlarsınız. Sistem önce 710.010, 720.010 ve 730.010 hesapları kullanarak ham kumaş maliyetini oluşturur ve 151.010 hesaba alır. Daha sonra 151.010, 720.020. ve 730.020 hesapları kullanarak oluşan boyanmış kumaş maliyetini 152.010 hesaba alır...

Merhaba,

Firmamız ham kumaş üretip,bunu kendi bünyesinde boyama işlemi yaptıktan sonra mamül olarak satmaktadır.Kumaş üretimi için ipliği de kendimiz temin etmekteyiz.Fason bir işlemimiz yok.Biraz açıklamak gerekirse;

Kumaş üretimi için gerekli olan iplik 150 hesapta takip ediliyor,ham kumaşa çevrildiğinde 151 hesaba alınıyor.Ancak 151 yarı mamül şekilde bekleyen ham kumaş siparişe göre baskı veya boyama işlemlerinden geçtikten sonra tamamlanıp mamül şeklinde satılıyor.

1-Bu durumda yukarıda anlattığım işleyiş TDHP'na uygun mudur?
2-Boya ve çeşitli kimyasalları 730 hesaba aktarırsam,fiili işleyişe aykırı olacağını düşünüyorum,çünkü yarı mamül üzerinde boyama işlemi yapılıyor.Dolayısıyla boya ve kimyasalları nasıl TDHP'na uygun şekilde kayıtlara alıp maliyetlendirmeyi yapabilirim?

Doğrusunun nasıl olacağı hususunda yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.
Boya ve çeşitli kimyasallar da sonuçta iplik gibi kumaşın ana unsurlarıdır. O yüzden bunları da 150 hesapta takip etmeniz daha doğru olacaktır.