fonradar

Ürettiğim Gıda, Hayvansal Ürünleri Satışında Vergileme

Merhaba, köyümüzde ineklerimiz toprağımız mevcut. Ürettiğimiz ürünleri kurduğum internet sitemizde satışını yapıyoruz.
Şahıs Firması oldum.
Kestiğim faturalarda kendi ürettiğim için alış faturası kesemiyorum. Müstahsil makbuzu da köylüden alırsam kesiyorum.
Sorularım şunlar:
1. Kendi ürettiğim ürünleri nasıl kanıtlayacağım. KDV çok yüksek çıkıyor.
2. Dağdan ormandan toplağımız ürünleri nasıl belgeleyeceğim.
3. Gıdaları yetiştirebilmek için kullandığım gübre işçilik vs. onları gider olarak kullanabilir miyim?
4. Gider olarak kullanabileceğim neler var?

Yanıtlar için teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayın : Nurhat Duman;Merhaba, köyümüzde ineklerimiz toprağımız mevcut. Ürettiğimiz ürünleri kurduğum internet sitemizde satışını yapıyoruz.
Şahıs Firması oldum.

**Hayırlı olsun

Kestiğim faturalarda kendi ürettiğim için alış faturası kesemiyorum. Müstahsil makbuzu da köylüden alırsam kesiyorum.

**Tamam

Sorularım şunlar:,

1. Kendi ürettiğim ürünleri nasıl kanıtlayacağım. KDV çok yüksek çıkıyor.

Cevap : Kendi üretiminiz olsa bile o ürünlerin imalatında kullandıklarınızı fatura ile belgelendirebilirsiniz. Örneğin süt üretimimnde inek için alınan yem veya onun aşıları.

2. Dağdan ormandan toplağımız ürünleri nasıl belgeleyeceğim.

Cevap : Dağdan , ormandan topladığınız ürünleri Gider Pusulası ile belgelendirebilirsiniz.

3. Gıdaları yetiştirebilmek için kullandığım gübre işçilik vs. onları gider olarak kullanabilir miyim?

Cevap : Gıdaları yetiştirebilmek için kullandığınız gübre işçilik vs. onları gider olarak kullanabilirsiniz.

4. Gider olarak kullanabileceğim neler var?

Cevap: Gider olarak Gübre, işçilik v.b yanında elektrik, haberleşme, yakıt, bakım onarım, nakliye kira,v.b olmak üzere yaptığınız bütün giderler