Üstadlardan İş Ararken Tavsiyeler

ayyuk

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar selam ben daha yeni smmm oldum geçenlerde çok şükür ruhsatımı aldım 5 senedir bürodayım artık kurumsal bir firmaya geçmek istiyorum ama malum bürolarda cari kısımlardı çek senet durumları kurumsal bir şirket kadar yoğun işlemiyor en azından benim çalıştığım yerde...Şimdi nerden başlamamı tavsiye edersiniz nerelere başvurmamı ? ücret beklentimi 1500-2000 düzeyinde tutmam "At o zaman o belgeyi" diyecek bir beklenti midir şirket tecrübem olmadığını göz önüne alırsak birde geçenlerde bankaya başvurdum satış kısmı için teklifte bulundular önümüzün açık olduğunu vurgularayarak ama kabul etmedim genel olarak çok karasız kaldım kurumsal bir şirkete geçmek için nasıl bir yol izlemeyeliyim tecrübeli üstadlarımız fikir verirse sevinirim teşekkürler

Ynt: Üstadlardan İş Ararken Tavsiyeler

Yaşın ve niteliklerin önemli bu aşamada.5 sene büro hayatından sonra belge de var kendi büron ile devam etmeyi düşünmüyor musun?Bende devam etmedim ve hayatımda yaptığım hatalardan biri diye düşünüyorum şimdi.
Şöyle düşün 5 seneni verdiğin bir işi bırakıyosun ,belki 500 ve 1000 TL için ömür boyu boyunduruk ve emir altında kalacağın yeni bir iş ortamına giriyosun.
Yeni TTK ile KOBİ denetimi diye bi alan da geliyor.Büro ile mesleğe başlayıp profesyonel(!) ve kurumsal(!) bir firmada tutunmak biraz zor olabilir.Bilgi yönünden şirkette çalışan 10 senelik elemandan iyisindir bu konuda bi sorun olmaz,büroda aldığın bilgi ve deneyimi zaten şirkette bulamazsın.

Bende şu anda kurumsal bir firmada çalışmaktayım. Her iki şeklinde avantajları ve dezavantajları var. Kurumsal firmada yapacağınız iş muhasebenin detaylarıdır. Ücretiniz sabittir ve bağımlı çalışırsınız. Büroda ise yapıcağınız iş (siz daha iyi biliriniz benden) muhasebenin detayına girmeden çeşitli işlemler yapmanızdır. Siz bir firmanın açılış kapanış devir vs. tarzı işleri sular seller gibi bilirsiniz. Ancak şirkette çalışanlar zorluk çekerler bunları yaparken (genel olarak).
Ücret beklentini 2.500 tl civarı düşünebilirsin(Maddi durumunuzu tam olarak bilmediğimden bunun kararını siz vereceksiniz).

Ancak meslek hayatımda şunu gördüm. Büroda çalışanlar şirkete geçmek istiyor. Şirkettekilerde büro açmak istiyor. Kimse halinden memnun değil. :)

Soner KOCACI ' Alıntı:
Bende şu anda kurumsal bir firmada çalışmaktayım. Her iki şeklinde avantajları ve dezavantajları var. Kurumsal firmada yapacağınız iş muhasebenin detaylarıdır. Ücretiniz sabittir ve bağımlı çalışırsınız. Büroda ise yapıcağınız iş (siz daha iyi biliriniz benden) muhasebenin detayına girmeden çeşitli işlemler yapmanızdır. Siz bir firmanın açılış kapanış devir vs. tarzı işleri sular seller gibi bilirsiniz. Ancak şirkette çalışanlar zorluk çekerler bunları yaparken (genel olarak).
Ücret beklentini 2.500 tl civarı düşünebilirsin(Maddi durumunuzu tam olarak bilmediğimden bunun kararını siz vereceksiniz).

Ancak meslek hayatımda şunu gördüm. Büroda çalışanlar şirkete geçmek istiyor. Şirkettekilerde büro açmak istiyor. Kimse halinden memnun değil. :)

Bu görüşlere katılıyorum.
Genel olarak bürocular daha çok şekil şartlarını çok iyi biliyorlar.
Kurumsal bir şirkette sorumlu olarak çalışabilmek için ise VUK şekil şartları çok önemli değildir.
Ancak genel hukuk bilgisi, ileri düzeyde kurumlar vergisi bilgisi, TTK hükümlerine tam hakimiyet, İş yasası, toplu sözleşme yasası, sgk mevzuatına tam hakimiyet , Finansman ve bankacılık bilgisi ve tabi İngilizce düzeyi çok gereklidir.

Kendin gibi 1 arkadaş daha bul yani yolun başında bir meşlektaşla, 1+1 ofis tutun, kendinizi 1 yıl idare edecek paranızı cebinize koyun (ofis ve evini geçindirecek) ve işe başlayın. Sağ sola durmadan ziyaretlere gidin, akraba eş dost, 1 yılın sonunda ofisinizin masraflarını ve üstünede 3-5 birşeyler kalıyorsa bu işi becerdiniz demektir. Kaldı ki yeni TTK'dan da ekmek çıkabilir.
Kısaca bence kendi işinizi yapmaktan başlayın, maaşlı çalışmak son seçeneğin olsun.