fonradar

Usülsüz Fesih

Ben özel bir şirkette kadrolu olarak 5 mayıs 2010 tarihinden itibaren çalışmaktaydım.4 şubat 2011 tarihinde işyerinden tarafıma telefon acılarak insan kaynakları müdürünün beni görüşmeye cağırdığı söylendi.Telefonda bilgi vermedikleri icin isyerine gittim,idari işler müdürü odasına cağırarak deneme süresinde olduğumu ve işime son verildiğini pazartesi günü imzalanacak evraklar olduğunu o gün gelmemi söyledi.Hizmet süresi 6 Aydan 1,5 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin : 4 Hafta ihbar süresi olduğunu biliyordum.Yada bu ihbar süresi tutarınca 4 haftalık verileceğini.Benim işyerinden talep edebileceğim haklar nelerdir? Mağdur olduğumu düsünüyorum.Calışma saatimiz maaş bordromuzda 225 saat gösterildiği halde biz bazen 250 bazen 260 saat calısıyor maaşımızın bir kısmını bankadan bir kısmını elden alıyorduk.Fazla mesailerimizi 240 saat üstü icin alıyorduk örnek 259 saat calısıyorsak 19 saatini alabiliyorduk.Cumartesi ve pazar günleri vede geceleri calısmıyor gösteriliyorduk.Ben işyerinden mağdur olduğum icin fazla mesailerimi calıstığım hafta tatillerini resmi tatillerinin ücretini isverenden talep edebilirmiyim vede tazminat davası acabilirmiyim.Calısma sistemimiz 2 gün gündüz nöbeti 10 saat, 1 gün izin 2 gün gece(bazen 3 gece) 1 gün izin şimdiden tesekkür ederim

Ynt: Usülsüz Fesih

Fazla çalışma sürelerinizi ve 4 haftalık ihbar tazminatınızı talep edebilirsiniz.

Haftalık çalışma sürelerinizi hesaplarken, yemek-çay molası gibi ara dinlenme sürelerini hesaba katmamanız gerekir.
Belirttiğiniz günlük 10 saat dediğiniz süre içinde eğer 1 saati yemek vs. ara dinlenme süresi ise, bahsettiğiniz günlerdeki çalışma süreleriniz 9 saat olacaktır , ki bu durumda haftalık 45 saati tamamlıyor olursunuz.
Fazla çalışma süresi hesabınızı yaparken, aylık çalışma süresi üzerinden değil de haftalık 45 saat üzerinden yaparsanız daha net bir sonuca ulaşabilmeniz mümkün.

Yemek molamız yarım saat 7:45 te işbaşı yapıyoruz akşam 18:45 te fabrikadan cıkıs yapıyoruz ara dinlenmemiz yok cay molamızı nöbet tuttuğumuz yerde görüyoruz geceleri 14 saat calısıyoruz

Ben özel bir şirkette kadrolu güvenlik görevlisi olarak calısıyordum.Calısma saatlerimiz gündüzleri 07:45 giriş 18:45 çıkış akşam 18:30 giriş sabah 07:45 çıkış.Çalışma sistemimiz 2 gün gündüz nöbeti 1 gün izin 2 gün bazen 3 gün gece nöbeti 1 gün izin.12.5.2010 tarihi ile 04.02.2011 tarihi arasında calıştım.İşveren tarafıma herhangi bir bildirim yapmadan 04.02.2011 günü telefon acarak şirkete cağırdı.İdari işler müdürümüz deneme süresinde olduğumu ve benim görevimi tam olarak yerine getiremediğim icin işime son verildiğini 07.02.2011 tarihinde evrakları imzalamam icin tekrar gelmemi söyledi. İhbar tazminatım ödenmedi,Haklarım nelerdir calıstığım haftalık tatil ulusal tatil günlerinin mesaisini işverenden talep edebilirmiyim.Mağdur durumda olduğum icin ise iade davası manevi tazminat davası acabilirmiyim.Maaş bordromda 225 saat cumartesi pazar tatil şeklinde gösteriliyor.Aslında aylık 250 bazen 260 saati buluyor.Maaş bordromu ihtirazi kayıtsız imzalamam haklarımdan feragat ettiğim anlamına gelirmi fazla mesailerimi haftalık tatil ulusal günlerin gece calısmalarımın mesaisini talep edebilirmiyim

İşveren aynı zamanda yazılı bildirim yapmadığı vede bilgilendirmediği icin iş arama iznide vermemiştir.Çalıştığım günlerin ücretini %100 zamlı olarak alabilirmiyim

işten çıkarılma yazıları gerçekten beni üzüyor...
şunu da görüyorum ki insanımız forumdan da beklentileri biraz fazla..
sanki sihirli bir değnek değecek de işlerine tekrar döndürülecek gibi geliyor bana...
işveren çıkarmayı koymuş ise geri dönüş yok...
haklar alınıp bir an önce yeni iş bakılması lazım...
işini kaybedenlere kolaylıklar diliyorum...
o haklar da 6-7 ay için çalışan biri için de zaten ihbar var ...
yani arkaya bile bakmaya değmez....