Uzatma Yapılan Belirli Süreli İş Sözleşmesi Sonunda Kıdem Tazminatı

sayın forum üyeleri

1 mart 2012 tarihinde 1 yıl süreli iş sözleşmesi yaparak şirketin projelerinde kontrol mühendisi olarak görev yaptım,1 yıl dolarken yani 28 subatta , 3 aylık uzatma talebi geldi şirketimden ben de kabul ettim ve 31 Mayıs, yani son iş günümde fesih bildirim tebligatı imzalatıldı bana.
tebligatta ;
"1 mart 2012 tarihli belirli süreli iş sözleşmeniz ve projenin tamamlanmasına kadar ki süre için yapılan 28.02.2013 tarihli uzatma yazısıyla 31.05.2013 tarihine kadar yapılan iş aktiniz 31 mayıs tarihinde projenin tamalanması ve sözleşme süresinin dolmasıyla 4857 sayılı iş kanununa istinaden son bulmuştur." yazıyordu.

şirket "Belirli süreli iş sözleşmesi sürenin bitiminde kendiliğinden sona erdiği için yasal kıdem tazminatı hakkı doğmamaktadır." diyerek alacaklarımı aldığıma dair feragatname imzalatmak istiyor, ben konuyu biraz araştırdım ama kafam karıştı..
okuduğum yorumlarda uzatılan belirli süreli sözleşme belirsiz hale gelir ve kıdem tazminatı ödenir gibi yorumlara rastladım.

tazminat alma şansım var mı, avukata başvurup dava açmalı mıyım sizce?
cevap verebilirseniz çok makbule geçer
teşekkürler

Sn. Umut

Belirli süreli iş sözleşmelerinde her ne kadar Kıdem Tazminatı ödenmese de sizin durumunuz da ödenmesi gerekir. Öncelikle işverenin projeleri demişsiniz, eğer birden çok projeye bakıyorsanız ve burada tahmini bir bitiş süresi atılmışsa ve hatta devamında sözleşmenizin bitiminden önce işveren tarafından 3 aylık süre uzatımı teklifi ve sizin de bunu kabul ederek çalışmaya devam etmeniz neticesinde sözleşmeniz belirsiz süreliye dönmüş olur.

Siz işverenin projelerinde görev yapmaktasınız yani herhangi bir kurumdan kesin süre ile alınmış ihaleli bir iş değil sanırım. Böyle bir durum var ise sözleşmeniz başından beri belirsiz süreli olur ve Kıdem' e mutlaka hak kazanırsınız. Hatta işverenin kıdem ve ihbar yükünden kurtulmak için böyle birşey yaptığı gerekçesiyle ihbar talebinde de bulunabilirsiniz.

Son düzenleme:
Bu konu ile ilgili Kıdem Tazminatı ödenmesine hükmeden Yargıtay Kararlarına da bakabilirsiniz.

Sn. Umut

Belirli süreli iş sözleşmelerinde her ne kadar Kıdem Tazminatı ödenmese de sizin durumunuz da ödenmesi gerekir. Öncelikle işverenin projeleri demişsiniz, eğer birden çok projeye bakıyorsanız ve burada tahmini bir bitiş süresi atılmışsa ve hatta devamında sözleşmenizin bitiminden önce işveren tarafından 3 aylık süre uzatımı teklifi ve sizin de bunu kabul ederek çalışmaya devam etmeniz neticesinde sözleşmeniz belirsiz süreliye dönmüş olur.

Siz işverenin projelerinde görev yapmaktasınız yani herhangi bir kurumdan kesin süre ile alınmış ihaleli bir iş değil sanırım. Böyle bir durum var ise sözleşmeniz başından beri belirsiz süreli olur ve Kıdem' e mutlaka hak kazanırsınız. Hatta işverenin kıdem ve ihbar yükünden kurtulmak için böyle birşey yaptığı gerekçesiyle ihbar talebinde de bulunabilirsiniz.

Bence bu yorum oldukça iyimser bir yorum olmuş. Elbette gönül ister ki herkes her çalışan hak edişini son kuruşuna kadar alsın.
Ancak benim görüşüm o kadar umutlu değil malesef. Bir kere bu çalıştığınız iş süreli bir proje, dolayısıyla ne zaman biteceği belli, işin uzaması da bu tür işlerin doğasına uygun. ayrıca size tekrar 1 yıllık değil işin bitimine pararlel olarak 3 aylık sözleşme önerilmiş ve tarafınızdan kabul edilmiş.
Bu şartlar altında sözleşmeniz BENCE belirsiz süreli hale dönüşmez , dolayısıyla da kıdem olmaz.

Sn. Umut

sn candostum
aslında birçok projeye bakıyordum, ve devamlılığı olan bir işti, ama yazılı olarak bu şekilde gözükmüyor ve tek bir proje gibi anlaşılıyor, sanırım tazminat ödememek için bu şekilde bir tanımlama yapılmış olabilir.
Ama anladığım kadarıyla yoruma açık bi durum ve kesin bir yargıya varılamıyor. Sanırım alabilirsem, 15 aylık bi çalışma olduğundan, 1 buçuk aylık maaş kadar bir tazminat sözkonusu olurdu, bu durumda dava açmaya değer görüyorum ama kararsızım biraz daha araştırmalıyım sanırım, yorumlarınız için teşekkürler

Bu olay hk.çok şey söylenenbilir ise de düşüncem;
İlk etapda birbiri ardına zincirleme olmuş diyerek,sözleşmenin belirsiz süreli ye dönüştüğünü düşünebiliriz.
Madde hükmünden yola çıktığımızda, belirli süreli iş,belirli bir işin tamamlanması,belirli bir olgunun ortaya çıkması durumları sözkonusu.
Taraflar arasındaki sözleşmenin türü elbette önemli ancak sözleşme başlığının belirli,belirsiz yazılmış-belirtilmiş olmasından ziyade, olayımız yönünden anladığım sözleşmenin içeriğinde belirli bir işin tamamlanması,burada sözleşme konusu iş ,işcinin görev tanımı olan"kontrol işi" veya "proje kontrol işi"dir.Bu iş de , sözkonusu proje(ler)in tamamlanması,sonuçlanması-bitirilmesine bağlıdır.Bu duruma göre ilk sözleşmenin süresi içinde, proje işine bağlı kontrol görevi ,doğrusu işcinin görevine bağlı proje işi tamamlanmadığından,dolayısıyle iş sözleşmesinde proje işine bağlı (yani bu işin tamamlanmasına bağlı) işin görülmesi (yani projenin tamamlanma durumuna bağlı olarak işcinin çalışma ve çalışma süresi)sözkonusu ise bahsekonu iş ilişkisinin ,sözleşme türleri açısından, belirsiz süreliye dönüşmüş olduğu söylemek zor diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Bu olay hk.çok şey söylenenbilir ise de düşüncem;
İlk etapda birbiri ardına zincirleme olmuş diyerek,sözleşmenin belirsiz süreli ye dönüştüğünü düşünebiliriz.
Madde hükmünden yola çıktığımızda, belirli süreli iş,belirli bir işin tamamlanması,belirli bir olgunun ortaya çıkması durumları sözkonusu.
Taraflar arasındaki sözleşmenin türü elbette önemli ancak sözleşme başlığının belirli,belirsiz yazılmış-belirtilmiş olmasından ziyade, olayımız yönünden anladığım sözleşmenin içeriğinde belirli bir işin tamamlanması,burada sözleşme konusu iş ,işcinin görev tanımı olan"kontrol işi" veya "proje kontrol işi"dir.Bu iş de , sözkonusu proje(ler)in tamamlanması,sonuçlanması-bitirilmesine bağlıdır.Bu duruma göre ilk sözleşmenin süresi içinde, proje işine bağlı kontrol görevi ,doğrusu işcinin görevine bağlı proje işi tamamlanmadığından,dolayısıyle iş sözleşmesinde proje işine bağlı (yani bu işin tamamlanmasına bağlı) işin görülmesi (yani projenin tamamlanma durumuna bağlı olarak işcinin çalışma ve çalışma süresi)sözkonusu ise bahsekonu iş ilişkisinin ,sözleşme türleri açısından, belirsiz süreliye dönüşmüş olduğu söylemek zor diye düşünüyorum.

Benim de görüş açım böyledir. Ancak bu dava açılamaz demek değildir. Mahkemenin takdirine bağlıdır. Mahkeme olayın özeline inip detaylı araştıracak ve kakarını oluşturacaktır.
Ancak bence (%51) olumsuzdur.

Nizam Bey ve Şeref Bey' in yorumlarına saygı duyuyor ve kısmen hak veriyorum.

Ancak benim savunduğum bu firma anladığım kadarı ile proje taahhüt işleri yapan ve iştigal konusu bu olan bir firma. Tabi ki proje bazlı personel alımı yapmaları normal ancak Umut Bey bir çok proje ile ilgilenmiş ve sözleşmede tek proje gibi görünse de ispat edebildiği an kıdem tazminatı alabileceğine ve şansının çok düşük olmadığına inanıyorum. Proje işleri her ne kadar süreli gibi görünse de, firmanın devamlı yani ana işi olduğu için Belirsiz Süreliye dönebilir. İyi bir İş Avukatı ile mahkemenin de bu doğrultuda karar vereceğine inanıyorum.

İş sözleşmesiinde görev ve görev tanımı hk. detaylı açılım-açıklama yok,birebir şu veya bu proje yada proje isimlerindende bahsedilmiyor olması karşısında şahsi görüşlerimi yineliyorum,tabi bu arada sn.candostun görüşünün ilgisiz olduğunu söyleyemem,haklılık payı var ama sonuç olarak kesinlik yok.
Netice itibariyle dava açılsın mı?tabiki takdir ileti sahibinin ama ben kesin kazanır/kaybeder diyemem,sn.nguroy beyin dediği gibi yakın % 49/51.Çünkü sözkonusu iddiaların ispatı istemde bulunan tarafa ait olacağından,bu noktada sn.umut belki zorlanabilir ama tabiki delil niteliğinde somut emareler var ise kazanmak mümkün

Belirli süreli sözleşmelerin ilk uzatımla belirsiz süreli sözleşmeye dönmesi gibi bir durum yok, Nizam beyin de dediği gibi , kısmi olarak işin durumuna göre kısa süreli bir uzatma yapılmış, gene bir sözleşmeyle.
Normalde belirli süreli sözleşmenin süresi 3 yıl da olsa süre sonunda kendiliğinden sona erdiğinde , kıdem tazminatı hakkı olmaz. Ancak burada bir istisna var durumunuzda, işveren size sözleşmenin sona erdiğini bildirmiş, yani sözleşme işveren tarafından sonlandırılmış oluyor, :) bu yönde 1 -2 yargıtay kararı hatırlıyorum,.
dava yoluyla tazminatı alma şansınız olduğunu düşünüyorum.
Ödenmeyen hiç bir hakkınız için herhangi bir belgeye imza atmamanız sizin yararınıza olacaktır.
Önerim; işverene noter kanalıyla bir ihbar çekerek , belirli süreli uzatılmış sözleşmenizin işverenin yazılı bildirimiyle sona erdirildiğini ve kıdem tazminatınızın ödenmesi gerektiğini, ödenmezse hukuki yollara başvuracağınızı belirten bir ihtar göndermenizidr. Konuyu araştırmaya başladıklarında onlar da görebileceklerid benzer kararları :) böylece ödemeye yanaşmaları sözkonusu labilir.

"Belirli Süreli İş Sözleşmesi" süresinin dolmasında itibaren +olarak aynı sözleşmeye bağlı kalınarak belirli bir süre uzatımında (Örnek; 3 ay ve Söz konusu iş tamamlanması şartıyla) kıdem tazminatı hakkı doğmaz. Zaten işvereniniz sözleşmenin bitmesine bir süre kala, iş sonlanmaması nedeniyle süre uzatımı teklifinde bulunmuş ve sizde kabul etmişsiniz.

Çok haklısınız, zaten forumda öyle bir iddia da bulunan da yok...!
Sn. Umut

...
Burada belirttiğinizden öyle bir anlam çıkıyor sanki de.

:) Elbette bir daha bakarım da, siz benim neden Nizam Bey' in yorumunu kestiğimi anlamışsınızdır zaten. Ben kesin bir hükümde bulunmadım ki bu deli saçması olur. Ancak açıkladığım örnek ile (birden çok proje ve işverenin işinin de proje taahhüt işi olması) bu işi yapan bir şirketin yaptığı ve neticesinde uzattığı sözleşmenin bence belirsiz süreliye dönüşmüş olabileceği yönündeydi. Yoksa tabi ki her uzatılan belirli iş sözleşmesi belirsize dönmez.

:) Elbette bir daha bakarım da, siz benim neden Nizam Bey' in yorumunu kestiğimi anlamışsınızdır zaten. Ben kesin bir hükümde bulunmadım ki bu deli saçması olur. Ancak açıkladığım örnek ile (birden çok proje ve işverenin işinin de proje taahhüt işi olması) bu işi yapan bir şirketin yaptığı ve neticesinde uzattığı sözleşmenin bence belirsiz süreliye dönüşmüş olabileceği yönündeydi. Yoksa tabi ki her uzatılan belirli iş sözleşmesi belirsize dönmez.
Sn.Candostum, aşağıdaki alıntı bu konuya vermiş olduğunuz ilk yanıttan alıntıdır, herhangi bir yerinde '' bence belirsiz süreliye dönmüştür'' şeklinde bir ifade yok, doğrudan şu şu şu şekilde olduğu için sözleşmeniz belirsiz süreliye dönmüş olur demişsiniz. Bu hatalı bir bilgi dedim sadece, her uzatılan belirli süreli sözleşme belirsize dönmez diyerek.
Siz de yanıt olarak, ben de öyle bir şey demedim zaten dediniz, bunun üzerine dediklerinizden ilk etapta sanki öyle anlaşılıyor demem üzerine Nizam bey de evet ben de ilk baktığımda her uzatılan belirli süreli sözleşme belirsiz süreliye döner dendiği şeklinde anladım demiş.
Belirli süreli iş sözleşmelerinde her ne kadar Kıdem Tazminatı ödenmese de sizin durumunuz da ödenmesi gerekir. Öncelikle işverenin projeleri demişsiniz, eğer birden çok projeye bakıyorsanız ve burada tahmini bir bitiş süresi atılmışsa ve hatta devamında sözleşmenizin bitiminden önce işveren tarafından 3 aylık süre uzatımı teklifi ve sizin de bunu kabul ederek çalışmaya devam etmeniz neticesinde sözleşmeniz belirsiz süreliye dönmüş olur. [/QUOTE]