fonradar

V.D.K.'na Fatura Kesmeme Şikayet Ettim 1 Yıldır Ses Yok.

İyi akşamlar efendim.
Bir şirket var ve sistematik olarak fatura kesmemeyi adet haline getirmiş ve bunu her türlü kayıt altına da alıyor fakat vergiden kaçmak için fatura kesmemeyi gerçekten sisteme dökmüş. ben bunu delilleriyle ve ayrıntısıyla vdk ya başkanlara 2 kere kargolayıp gönderdim. fakat ne dönüş var ne ilgilenme var. ne irtibat var. 1 yılı geçti ve ben peşinden koşturdukça vdk kaçıyor sanki. bir müfettiş görevlendirdiler. neymiş efendim 2017 yılında çıkan matrah artırımından yararlanmış. onu da söyleyen kendisi değil bir tane sekreter. tek muhatabımız sekreter. o da benim bilgim yok bilgi veremem diye geçiştiriyor. 2018 ve günümüzde de devam eden bir suçu nasıl bu kadar basite indirgiyorlar anlamıyorum. daha ne yapmam gerekiyor. bu yıl da mı vergi matrahı artırmış ondan affedilmiş gibi bir sekreter sözüyle karşılacağım bunu mu bekliyorlar. seyyar satıcı olsa evini yıkasıya kadar giden maliye ve devlet ben delilleriyle sistemiyle herşeyi anlatmama sunmama rağmen hala neden bekliyor. danışmanı aradım sordum telefonla ben ücret karşılığı çalışıyorum dedi. 0tavsiyelerinize tecrübelerinize ve hatta yardımınıza ihtiyacım var.

gördüğünüz bir şey olursa boyle bir
durum görmediginizz bir seylerin de oldugunun ispatıdır.gormediginiz şey nedir diye sorarsan ticari ahlak bunu vergi dairesinin tek başına tesis etmesi imkansız bence ticari ahlaki ticaret ve sanayi odasının tesis etmesi gerek çünkü bu amaçla hizmet veriyorlar şikayetini ilk başta tlcaret ve sanayi odasına iletmen lazım çünkü şirketi tescil eden ticaret ve sanayi odası sonra vergi daireside bunu kuvvetlendirebilir.gidin söyleyin böyle bir şirket kurmussunuz millet mağdur oluyor diye belki bir önlem alırlar.sizi dinlerler vergi incelemesiyle şikayetlerle düzeleceğini sanmıyorum .balik baştan kokar atalarımız boşu boşuna söylememisler unutmayalım bu sözleri..

VDK'nın denetleme elemanları o kadar az ve yetersiz ki, tek yaptıkları naylon faturadan sisteme takılanları incelemek, başka bir şeylere yetişebildikleri yok, denetim felan yaptıkları da yok. Türkiye'de kimse vergi vermiyor, orta ve küçük firmalarda herkes ne vereceğine karar veriyor, ona göre ayarlayıp, ödüyor, büyük firmalarda zaten kokuşmuş siyasiler sayesinde işini hallediyor. Devlette bunu biliyor, ne inceleyebiliyorum nede yakalayabiliyorum, bari matrah artırımı diye saçma bir şey çıkarayım da, bende biraz para toplayım bari diyor. Çal-Çal/Kazan-Kazan üzerine kurulmuş bir sistem. Çokta bir beklenti içine girmeyin yani.

gördüğünüz bir şey olursa boyle bir
durum görmediginizz bir seylerin de oldugunun ispatıdır.gormediginiz şey nedir diye sorarsan ticari ahlak bunu vergi dairesinin tek başına tesis etmesi imkansız bence ticari ahlaki ticaret ve sanayi odasının tesis etmesi gerek çünkü bu amaçla hizmet veriyorlar şikayetini ilk başta tlcaret ve sanayi odasına iletmen lazım çünkü şirketi tescil eden ticaret ve sanayi odası sonra vergi daireside bunu kuvvetlendirebilir.gidin söyleyin böyle bir şirket kurmussunuz millet mağdur oluyor diye belki bir önlem alırlar.sizi dinlerler vergi incelemesiyle şikayetlerle düzeleceğini sanmıyorum .balik baştan kokar atalarımız boşu boşuna söylememisler unutmayalım bu sözleri..

Ticaret ve sanayi odasının bu olayın üzerine giderek destekleyeceğini sanmıyorum çünkü dönen para fazla olması nedeniyle ve birbirlerini tanıyabileceği varsayımıyla aralarında bu olayı örtbas etme olasılıkları yüksek. ayrıca güçlü güçlünün yanında olur prensibi malesef bu zamanda çok yaygın. sanırım bi yöntem daha var o da cumhurbaşkanlığına direkt yazı göndermek ve/veya hazine ve maliye bakanlığına bir yazı göndermek. yapabileceğim herşeyi yapmaya çalışacağım. daha köklü fikri olan da yardımcı olabilirse sevinirim. özellikle mali müşavir olan arkadaşlara sesleniyorum. teşekkür ederim.

Güncelleme: Sonunda V.D.K. tarafından atanan ikinci müfettiş bizimle irtibat kurdu. Olayın boyutları hakkında bilgi aldı ve 2 türlü incelemeden bahsetti. Normal ve Adli incelemeden bahsetti. Normal olan incelemede hiç birşey bulunamayacağını ve adli aramalı inceleme sonucunda bunun ortaya çıkabileceğini söyledim. Müfettişin bana söylediği şey; mükellefe tebligat göndermek zorundayım, ayrıca Aldi aramalı incelemede mükellef muhbirin kim olduğunu bilmek isterse bunu açıklamak zorundayım dedi. ben de tebligat gönderirseniz mükellef açıklarını kapatmaya yönelik tedbirler alacabilecek ve delilleri yok edebilecek sistemi belki de çökmesini sağlayacak, ayrıca muhbirliğin açıklanması konusunda ihbar asılsızsa bunun mümkün olacağını aksi halde muhbirin gizli kalması konusunda V.U.K. nun 142 maddesine göre asılsız ihbarlarda mükellef muhbirin açıklanmasını talep edebilir dendiği için adli aramada benim adımın açıklanamayacağını söyledim. Müfettiş de aynı maddeye göre adli aramada ne olursa olsun mükellefe adınızı açıklamak zorunda kalacağım diyerek normal inceleme yaparsak daha iyi olacağını söyledi. ben muhbirliğini yaptığım vergi kaçırma suçuyla ilgili şikayetimin arkasındayım ve yüzde yüz olarak bu suç işleniyor ve her türlü delilim ispatım da var. buna göre müfettişin dediği gibi adli incelemede her durumda muhbirin ismi açıklanmak zorunda mı yoksa ihbar doğruysa müfettiş zorunda değil mi? bir de tebligat göndermesi zorunlu mu?