Vade Farkındaki KDV

kariyerim3568

Katkı Sunan Üye
Genel tutarı 1.000 YTL olan mal satışımda vade tarihi geçmesi durumunda %8 vade farkı koydum. Vadesi geçtiğinde vade farkı 80.YTL gelirimin KDV'si olcak mı,
KDV'si olacaksa 80,00 YTL'nin içinde (dahil) mi olacak yoksa Hariç mi olacak

Ayrıca; Fatura açıklamasını vade farkı olarak belirtebilir miyim.

bence 80ytl faiz + kdv olarak karşı tarafa fatura etmelisin.

iyi çalışmalar.

Arkadaşlar özür dilerim.
Şunuda belirtmek istedim, Vade farkı olan 80,OO YTL Faturanın genel tutarı üzerinden yani Faturanın KDV dahil tutarından vade farkı alındı, buna rağman mi vade farkı faturası 80,00 + KDV düzenlenecek

Saygılarımla

bence kdv ye vade farkı uygulamanız doğru değildi, matrahtan alacağınız vade farkınının üzerine kdv ekleyecektiniz. ancak bu durumda şöyle yapabilirsiniz. önceki tahsil ettiğiniz tutar diyelimki kdv dahil 1180 ytl idi, şimdiki vade farkından dolayı tahsil ettiğinzi yada edeceğiniz tutarda kdv dahil 200 ytl ise, 200 ytl kdv dahil olacak şekilde fatura keserseniz. aldığınız para ile kestiğiniz faturalar düzelmiş olur.

Bu vade farkı faturalarında KDV oranı ne olacak acaba?

Şu anda biz KDV oranı % 8 olan bir mal için vade farkı faturası düzenliyoruz. Bu vade farkı faturası da % 8 KDV ile mi düzenlenecek¿

Kolay gelsin,

Ynt: Vade Farkındaki KDV

indirimli orana tabii teslim için vade farkı uyguladığınız halde şimdi faturalayacağınız tutar sadece bir nevi finansman hizmeti faturası olduğundan genel orana (%18) tabii olmalıdır.

Murat CER ' Alıntı:
indirimli orana tabii teslim için vade farkı uyguladığınız halde şimdi faturalayacağınız tutar sadece bir nevi finansman hizmeti faturası olduğundan genel orana (%18) tabii olmalıdır.

Çok teşekkür ediyorum, Murat Bey,

Ben de aynı düşüncedeyim, ancak müşavirimi ikna edebilmem için de bir dayanağa ihtiyacım var. Bu konuda da yardımcı olabilir misiniz¿

İyi günler.

keseceğiniz fatura vade farkı faturasıdır ve vade farkı genel orana tabii bir hizmettir.yani bunda tereddüt edilecek konu nedir ki? vade farkına esas teşkil eden teslimin indirimli orana tabii olması mı?

Murat CER ' Alıntı:
keseceğiniz fatura vade farkı faturasıdır ve vade farkı genel orana tabii bir hizmettir.yani bunda tereddüt edilecek konu nedir ki? vade farkına esas teşkil eden teslimin indirimli orana tabii olması mı?

Evet, tereddüt konusu nokta tam da dediğiniz gibi, vade farkına konu olan teslimin % 8 KDV oranına tabi olması .

bununla ilgili olarak dayanak bulamadım, hatta ben de tereddüte düştüm :-\

eğer asıl faturaya atıfla "xx.xx.xxxx tarih ve xxxxxx numaralı faturamıza istinaden kesilen vade farkı faturasıdır" şeklinde açıklama düşülür ise indirimli orana tabii kesilebilir izlenimi edindim okuduklarımdan..ancak dediğim gibi sadece "vade farkı faturasıdır" açıklaması bence genel orana tabii olarak evrak düzenlemek için yeterli gerekçeyi teşkil eder..

Murat CER ' Alıntı:
bununla ilgili olarak dayanak bulamadım, hatta ben de tereddüte düştüm :-\
??? ???

Aslında, olay o satış için verilmek istenen çeklerin, anlaşılan vadeden iki üç ay daha sonraya verilmesinden kaynaklanıyor.