fonradar

Vadesinden Önce Senet Tahsilatı

Herkese merhaba,

Umarım doğru forum bölümündeyimdir. Moderatör arkadaşlardan ricam eğer yanlış yerdeyse ilgili bölüme bu mesajımı taşıyınız lütfen.

Konu ise şudur;

Ben freelance çalışan bir webmaster'ım. Firma sahibi değilim. Arada bir bu tarz işler yapıp geçimimi sağlıyorum. Bu kapsamda, bir şirkete web sitesi, programlama, internet reklamcılığı konularında destek verdim. Bunun karşılığında da bana Ağustos 2016 vadeli 75 bin tl'lik senet verdiler. O tarihi beklemek niyetindeydim ama şu an nakite ihtiyacım olduğundan bu senedi vadesinden önce tahsil edip edemeyeceğimi öğrenmek ve mümkünse bunu yapmak istiyorum.

Bu konuda beni yönlendirebilecek arkadaşlar varsa çok memnun olurum.

Senet vadesinden önce tahsil edilemez. Ancak başka yollar da var tabi. Senedi kırdırabilirsiniz. (Tefeciye verip iskontosunu düşerek nakit almak): Yahut banka kredisine teminat verip kredi alabilirisiniz.

Sayın Nizam Bey,

Soruyu soran üyeden bir nokta dikkatimi çekti.

1.Freelance (yani serbest bağımsız çalışıyor)
2.Vergi mükellefi degil,
3.Arada bu işler ile çalışıp 75.000 TL'lik kazanç sağlıyor
4.Faturasız tahsilat
5.Faturasız düzenlenen bir senet
6.Tevkifat uygulanmamış/uygulanmayacak (yukarıdaki soruya göre)

ve siz bu uygulamalar olmamışken senetin tahsilinden bahsetmişsiniz ?

Sayın Nizam Bey,

Soruyu soran üyeden bir nokta dikkatimi çekti.

1.Freelance (yani serbest bağımsız çalışıyor)
2.Vergi mükellefi degil,
3.Arada bu işler ile çalışıp 75.000 TL'lik kazanç sağlıyor
4.Faturasız tahsilat
5.Faturasız düzenlenen bir senet
6.Tevkifat uygulanmamış/uygulanmayacak (yukarıdaki soruya göre)

ve siz bu uygulamalar olmamışken senetin tahsilinden bahsetmişsiniz ?

Sn demiral ;
senet ttk kambiyo senedi olarak tanımlanmıştır. Elinde senet bulunduran kişiye vayy sen bu senedi nasıl aldın, hakkınmıydı? vergisini ödedinmi ? diye sorulmaz.
Tüm kambiyo senetleri özel hükümlere , özel takip şartlarına bağlıdır. Bir senet varsa ya ödenir yahut ödememe protestousu yapılır ve kambiyo senedi olarak ilamsız icra yapılır.
Bütün bu sizin sorduklarınızn senedi ödenmesi ve tahsili ile hiç ilgisi yoktur.
Maliye isterse bunları sorar.
Büütün bu söyledikleriniz olabilir. Birine borç vermiştir, bir araç satmıştır, evini ipotek etmiştir. Orası bizi ilgilendirmez.
Maliye sorarsa cevabını verir.

Sn demiral ;
senet ttk kambiyo senedi olarak tanımlanmıştır. Elinde senet bulunduran kişiye vayy sen bu senedi nasıl aldın, hakkınmıydı? vergisini ödedinmi ? diye sorulmaz.
Tüm kambiyo senetleri özel hükümlere , özel takip şartlarına bağlıdır. Bir senet varsa ya ödenir yahut ödememe protestousu yapılır ve kambiyo senedi olarak ilamsız icra yapılır.
Bütün bu sizin sorduklarınızn senedi ödenmesi ve tahsili ile hiç ilgisi yoktur.
Maliye isterse bunları sorar.
Büütün bu söyledikleriniz olabilir. Birine borç vermiştir, bir araç satmıştır, evini ipotek etmiştir. Orası bizi ilgilendirmez.
Maliye sorarsa cevabını verir.

Sayın Nizam bey,

Mali kısım hariç diğer konular ile ilgili zaten bir sıkıntı yok hemfikiriz.
Benim aslında dikkat çekmek istediğim konu ise bu kadar yüksek tutarlı bir meğlağın, içerisinde bulundugumuz platformda sorulmasından dolayı mali etnik çerceve içerisinde ilgili senetin karşılığının mali açıdan doldurması yani vergi mekanızmasının oluşturulması içindi.

Yani ben bu soruya bu şekilde yaklaşabiliyorum,mesleğim gereği.