Ve 9 Eylül

Üyelik
6 Eyl 2005
Mesajlar
1,802
Konum
İstanbul
Ve 9 Eylül

Pırıl pırıl bir günde Mustafa Kemal Belkahve’deydi. Bornova’ya doğru dört nala zafer çığlıklarıyla ilerleyen askerlerini seyrediyordu büyük bir zevkle. İlk giren süvari olma şerefi Yüzbaşı Şeref’e nasip olmuştu.Sonradan İzmir’li soyadını alan Yüzbaşı Şeref Hasan Tahsin’in şehit düştüğü Hükümet Konağı’nın önüne dikti alsancağı.

Belkahve’den askerlerini izleyen Mustafa Kemal, yanındaki İsmet İnönü’ye şunları söyledi.

“ Biliyor musun İsmet ?... Bir rüya görmüş gibiyim. Karabasanla başlayan mucize ile biten bir rüya.”… 3 yıl 3 ay 22 gün süren macera İzmir’de zaferle sona ermiştir. Tarihimizin en parlak sayfalarını süsleyen bu kurtuluşlar zinciri Anadolu'da Emparyalizme karşı Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kükreyen bir mazlum ulusun ordusunun ZAFER yürüyüşü ile sağlanmıştır.

İşgal edildiği gün bir ulusun Kurtuluş Savaşını başlatan. İşgali bittiği gün o ulusun Kurtuluş Savaşını bitiren şehirdir İZMİR.

Büyük ve Necip Türk Milleti.
Anadolu’nun kurtuluş savaşını tebrik ederken; Sana İzmir’den, Bursa’dan, Akdeniz ufuklarından ordularının selamını da takdim ediyorum.
Mustafa Kemal Atatürk.

Ufak bir anekdot: 9 Eylül'de Izmir'e girildiğinde göndere çekilen Türk bayrağı, bir Türk teyze tarafından elde yapılmıştır. Çünkü Yunanlar tek tek bütün evleri dolaşarak Türk bayraklarını toplamışlar ve meydanda yakmışlardır.
 
Üst