Verasetten gelen kesirli paylar da veraset ilamı.(karar örneği arıyorum)

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Selam arkadaşlar.
500 TL sermayeli iki ortaklı (%90 ve %10 dağılımlı) bir şirket var.%10 hisseye sahip olan şahıs ölüyor.Veraset ilamı 4 paya bölünmüş.
1 payı x kişiye
1 payı y kişiye
1 payı z kişiye
1 payı da %90 hisseli olan kişiye
dağıtılmış.
Hiseeyi bu paylara göre dağıttığımızda 50 TL (4 paya göre 12,50 TL)
12,50 TL x kişiye
12,50 TL y kişiye
12,50 TL z kişiye
12,50 TL %90 hisseli olana (450 + 12,50 = 462,50)

Biliniyor ki LTD.Şt.lerde sermaye 25 TL ve katları olmak zorundadır.Bu durumda bu payla bu şekilde dağıtılamayacak,hissedarlar aralarında müşterek temsilci seçerek hisseleri bu kişide birleştireceklerdir.
Örneğin x ve y müşterek seçerek (müşterek x kişisi olsun) payları x kişide birleşecek,olacak 25 TL
z kişisinin müştereki %90 hisseye sahip olan olursa 12,50 + 462,50 = 475 TL toplamda olacak.

Sizlerden ricam bu şekilde (veraset ilamında müşterek temsilci olan şekliyle) alınmış bir karar örneği varsa paylaşırmısınız? Ayrıca yapmayı düşündüğüm paylaşım doğru mu?Yıllar önce böyle bir karar aldığım için elimde örnek yok.
Yardımlarınız için şimdiden tşk.ederim.Saygılar.

Ynt: Verasetten gelen kesirli paylar da veraset ilamı.(karar örneği arıyorum)

ben daha okumadım ama bir makale var belki faydası olur

LİMİTED ŞİRKET ORTAĞININ VERASET VERGİSİ MATRAHI NEDİR? NASIL HESAPLANIR?
Hasan KURT
Maliye ve Gümrük Bakanlığı Baş Hesap Uzmanı

Ynt: Verasetten gelen kesirli paylar da veraset ilamı.(karar örneği arıyorum)

Sayın APAÇİ tşk.ederim yazıyı bende okumadım.Fakat benim isteğimle alakalı olduğunu pek sanmıyorum.veraset vergisinden ziyade veraset ilamının kararı ile ilgili örnek arıyorum.Olmazsa bir taslak yazıp odaya kontrol ettireceğim.Tekrar teşekkürler,saygılar.