Vergi borclari olan sirketin tasfiyesi

tasfiye suresi dolan bir sirketin yapilandirlmis olan vergi borclari tamamen kapanmadan, sirketin vergi dairesince kapanisi yapilabilirmi?

Ynt: Vergi borclari olan sirketin tasfiyesi

Merhaba,

Maalesef yapılandırılan borçların peşin ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca taksitlendirilmiş olan borçların peşin ödenmesi durumunda herhangi bir indirim (katsayı sıfırlama) yapmamaktadır. Bu şekilde bir durum ile ilgileniyorum henüz sonuçlandırmadım fakat indirim yapma durumları olursa bilgilendiririm.

İyi çalışmalar.

vergi dairesinin insiyatifinde, biz aynı şekilde borcu olan şirketinin vergi dairesi kapanışını yaptık, vergi borçlarını ortaklar hesabına payları oranında attık, kar - zara mahsubu yaparken.

Kapanış mı? Tasfiye mi yaptınız.

Vergi borçları şirketin kapanışına engel değildir.İster taksitlendirme olsun ister olmasın.

Kapanışa engel değildir tamam ama tasfiye ye de engel değilmidir.

Hayır değildir.
Şahıslarda zaten hiç sorun olmuyor.Şirketlerden bahsediyorum.
Tasfiyeye girişede, tasfiyenin sonuçlandırılmasına da engel değildir.
Önceden bende öyle bilirdim, ancak 35.000,00 TL lik bir şirketin tasfiyesini sonuçlandırıp kapatınca farkettim kapatılabildiğini.

12.ayda tasfiye sonunu gerçekleştirdim. Bir adet damga vergisi atlanmış memur 19,90.-TL lik borcu bile kapatmamı istedi.

Borç sorgulaması yapıyorlar diye biliyorum.

Borç sorgulaması yapıyorlar, varsa tebliğleri yapıyorlar.Büyük ihtimalde mal bildirimi alırlar.Taksitlendirme de yaptırabilirler.
Ancak borcu kapanıştan önce ödemek zorunda değilsiniz.
Firmanın faaliyetleri bittiyse, kapanışı yapmak zorundalar, dilekçemizi kabul etmek zorundalar.
Borçda silinmiyor zaten, ortakların, müdürlerin ve tasfiye memurlarının nezdinde takip ediyorlar.