fonradar

Vergi borcunun aslı ödenir ama gecikme faizi ödenmezse ne olur, acil yardım ...

:( 2006 yılında internet üzerinden yaptığım satış için daha yeni aradılar ve uzlaşma ile 3600 tl ödemem konusunda
anlaştık. Fakat ödeme yapmak üzere vergi dairesine gittiğimde 5.500 tl gecikme faizi çıkardılar, yani toplam borcum 9000 tl oldu.........
5 yıl boyunca mümkün olan en yüksek faiz üzerinden hesaplanmış bu tutar. Şu an o kadar param yok, acaba sadece uzlaşmadaki vergi borcunun aslını ödesem ve gecikme faizini ödemesem ne olur? Sonuçta asıl borç ödendiği için faizin faizini de almazlar diye düşünüyorum. Gecikme faizini daha sonra örneğin 1-2 sene içinde yeterli param olduğunda ödemek istiyorum....
Bu konuda bilgisi olan lütfen yazsın....

Ynt: Vergi borcunun aslı ödenir ama gecikme faizi ödenmezse ne olur, acil yardım ...

Ne öderseniz ödeyin orantılı olarak bir kısmı ana para bir kısmı geçikmeye sayılır.

Ynt: Vergi borcunun aslı ödenir ama gecikme faizi ödenmezse ne olur, acil yardım ...

vergi aslını ödeyip gecikme faizini bırakamazsınız zaten sistem buna izin vermez orantılı olarak paylaştırır

Ayrıca borcunuzun tamamını ödeyememiş olmanız uzlaşmayı da geçersiz kılmaz.