fonradar

Vergi Daireleri Ba Formları İçin Yazı Gönderiyor.!

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Arkadaşlar muhakkak sizin müşterilerinize de gelmiştir.

Vergi daireleri 2004-2008 yılları arasında verilen Ba Formlarını tarayarak KOD' da olan firmaların ilgili dönemlerin içinden çıkarılarak düzeltme verilmesi istenmektedir.

Firma kodda olmasına rağmen Gerçekten mal almış, ödemesini de yaptığımız alışlarımızın çıkarılması istenmektedir.

Sizce ne yapmamız gerekir.?
Yazıyı gönderen denetmen felan değil, vergi daireleri.

Savunmamızı yazıp dilekçe ile bildirmeyi düşünüyorum.
Ne yapmamız lazım.?

Teşekkürler.
Kolay gelsin.

Ynt: Vergi Daireleri Ba Formları için yazı gönderiyor.!

bana da geldi. firma tam tasdik kapsamında ise ymm bir yazı hazırlasın altına da o kodda bulunan firmalara yaptığınız ödemeler bankadan ise 84 nolu kdv genel tebliği gereği dekontları ymm yazısısnın altına ekleyin .bende şimdi onlarla uğraşıyorum daha doğrusu dekontları bankadan çıkarttırıyorum.

ymm olmasada bu defa savunma hazorlayın mükellef ağzından dekontları ekte sunun derim.

En kötü ihtimalle öyle yapacağım, ancak;
Buna rağmen incelemeye felan sevk ederlermi acaba.?
Sonucunda nederler.?

Bunun ile ilgili bir dilekçe örneği varmı acaba.?

Vergi barışına zorlamak için yapılan bir çalışma gibi geliyor bu bana.?

aynı içerik ile ilgili olarak bizede yazı geldi.fakat ilgili yazıda ek olarak varlık barışı ile ilgili bilgilendirme notu koymayıda unutmamışlar ! tamamen varlık barışından yararlanma konusnda teşvik olarak geldiğini düşünüyorum.

Desenize sopalar sallanmaya başladı. ;D

evet mesele varlık barışı. sayın zindan dilekçe örneği derken 84 nolu genel tebliğinde işlemler bankadan yapıldı ise ..... diye bir açıklama vardı diye hatırlıyorum o kısmı kullanabilirsiniz. dilekçe ekinede işlemlerin gerçek mahiyetini belirleyen ekleri koyun.

gelen yazıda ödeme şekli banka ise belgeleri getirin denmesi gerekir
bize öyle geldi
dekont ve çek fotokopilerini verdik sorun kalmadı

evdeki hesap çarşıya uymayınca çarşı eve uydurulur ;D ;D ;D

aynı yazıdan bize de geldi, başka muhasebeci arkadaşa da gelmiş, faturaların iptal edilip kdv beyanları için düzeltme verilmesi isteniyor. Aslında olması gereken kdv düzeltilince geçici beyannameler, kurumlar, Ba formları hepsinin düzeltilmesi gerekiyor ama diğer arkadaşa kdv düzeltmesi dışında diğerleri için düzeltme istenmemiş, bu konuda başka düzeltme yapan var mı, yazı da sadece kdv düzeltmesinden bahsediyor.

Evet aynı yazıdan herkese olduğu gibi bize de geldi. Ancak burda smmm-ankaranın dediği gibi sadece KDV den bahsedilmiş. Diğer vergilere değinilmemiş. Mantıken bakıldığında diğerlerini otomatikman vermemiz lazım. Ancak yazıda belirtildiği üzere birçok meslektaşım sadece KDV yi verir. Diğer beyannameler de verildiğinde külfet bir hayli artmaktadır. Bu konu ile ilgili problem yaşayanlar var mı yani diğer vergi beyannameleri de istenmiş olan.

istanbul vergi dairesi başkanlığı da kdv byannamesinden bahsetmektedir. diğer beyannamelerden bahsetmemektedir.

evet sadece kdv beyanı düzeltilince sorun kalmıyor
iyiki diğer beyanları düzeltin demiyorlar

Mükellefinize gelen yazıda belirtilen firmalar hangi kodda çok önemli.Eğer o firmalar smiyb kullanan diye geldiyse 84 nolu tebliğe göre banka dekontları veya çekleri yazıya ekleyerek verebilirsiniz yine o firmalar smyib düzenleyen fakat ondan alış yapanlar 84 nolu tebliğe göre genel esaslara işlem görür kısmındaysa yine banka dekontları veya çekleri yazıya ekleyerek verebilirsiniz fakat smyib düzenleyen fakat ondan alış yapanlar 84 nolu tebliğe göre özel esaslara göre işlem görür kısmındaysa 2004-2007 arası için varlık barışı 2008 yılı için kdv tenzili yapılmalıdır.Yani bütün firmalar için banka dekontları ve çekler herşeyi halletmez.Vergi dairesinden gelen yazıdaki firmalar için kod listesinde ayrıntılı bir araştırma yapıp ona göre cevap vermenizi tavsiye ediyorum.Bir kaç firmamız için uygulamayı yaptık ve vergi dairesi müdüründen yeminlimiz vasıtasıyla teyit aldık. Son bir notum varlık barışı uygulaması yapan mükelleflerin 2009 yılı defterleri istenecekmiş kayıtların defterlere intikal edip etmediği kontrolu için.Bu dediğim istanbuldan bir vergi dairesi için kesin bilgidir.Ama biliyorsunuz uygulamada farklılıklar olmaktadır.Herkese kolay elsin.

Peki kdv beyanı düzeltilince ödeme çıkıcak. Bunu ödemek zorundamıyız.

KDV BEYANINI DÜZELTMEYİN BUNUN YERİNE varlık barışı ile matrah kadar beyanda bulunun sadece %5 vergi ödeyin
ki vergi daireside varlık barışı için yapıyor (tabi direk söylemiyor)

Varlık barışından başka çaresi yok ozaman ama matrah yüksek, baya ödeme çıkıyo bunu mükellef kabul edermi???

eğer koddaki firma smiyb düzenleme ise ya kdv beyanları düzelecek %18 demek
yada varlık barışı ile bildirilecek %5 vergi
fakat
kod daki sebep düzenleme dışında ise eğer bu firmaya ödemeleriniz banka veya nama yazılı çek ise
ödemeleri vergi dairesine sunun çıkarmak zorunda değilsiniz
fakat düzenleme ise
mükellef kdv düzeltmez veya varlık barışı yapmazsa
incelemeye girme riskiniz kuvvetli ayrıca koda da alınabilirsiniz çıkış yoktur

2 satır halinde yazılmış;
SMİYB bulundurduğu VİR ile tespit edilmiş diyor.
SMİYB kullandığı tespit edilmiştir diyor.

BULUNDURDUĞU ne demek anlamadım (ya düzenleme ya kullanmadır)
kullandığı için ödemeniz banka veya çek ise kullanma ile ilgili ilgili evrakları (çek-dekont) vergi dairesine dilekçe ile bildirin (84 nolu tebliğe göre deyin) sorun çıkmaması gerekir
fakat bulundurduğu ne demek anlamadım ence bu ifade ne demekmiş ve hangi koda giriyormuş sorun