Vergi Dairesi İzahat İstemeden Kdv Ve Ceza Kesebilir mi ?

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
2011 yılında bir firmadan mal alımı yapmışız 20.000 + 3.600 tl kdv
Ödememiz banka yoluyla
Ancak 3 gün önce vergi dairesinden vergi/ceza ihbarnamesi ve ekinde takdir Komisyonu kararı
3.600 tl kdv ve bir kat (3.600) vergi ziyai kesilmiş
Ancak vergi dairesi bize öncelikle izahat istememiş ve direk takdir komisyonundan vergi ve ceza kesilmiş
Bu hatalı değil mi? Vergi dairesi takdir komisyonundan önce tarafımıza başvurması gerekmez miydi?
Bu gibi durumlarda prosedür nasıldır veya nasıl olmalıdır?
Teşekkürler

Hayır üstat gelmedi bende buna şaşırdım şimdi mecburen tek yol mahkeme kaldı ancak bu yasal mıdır?

Sayın SerhanSerhan,

Ceza İhbarnamesinin ekinde takd,r komisyonu kararı olduğuna eminmisiniz ? Bence birdaha kontrol edin. Firma ile de hala varsa haklarında SMİY raporu olup olmadığını teyit edin.

Sayın SerhanSerhan,

Ceza İhbarnamesinin ekinde takd,r komisyonu kararı olduğuna eminmisiniz ? Bence birdaha kontrol edin. Firma ile de hala varsa haklarında SMİY raporu olup olmadığını teyit edin.

Üstadım genelde uygulamada ihbarnamenin altında şu takdir komisyonu şu kararı yazar lakin hiçbirinin ekinde o kararı bulamayız.

Sayın bil_gin,

Soru temelim bu değil. Arkadaşımızın bahsettiği tarzda bir ceza takdir komisyonu kararıyla olmaz. Vergi Denetim (Sınırlı) Raporuyla olur, o yüzden sordum. İhbarname ekinde Takdir Komisyonu kararı da yoksa onu bana getirin işi halledelim.

Büyük ihtimalle mükellefinizin fatura aldığı şirket hakkında sahte belge düzenlediği yönünde bir rapor düzenlenmiş, mükellefiniz sahte belge kullanmaktan dolayı incelemeye sevk edilmiş ancak sahte belge kullanma yönünden yapılan incelemede vergi müfettişi sizin mükellefinize ulaşamamıştır. nasıl olur diye sormayın maalesef oluyor. bunun üzerine müfettiş takdir komisyonuna done olmak üzere kısa bir rapor düzenlemiş ve bu raporda kullanılan sahte belge tutarı gösterilmiştir. takdir komisyonu sahte fatura tutarına bağlı olarak ilave matrah takdir etmiş ve vergi dairesi de re'sen vergi tarh etmiştir. Bunlar uygulamayı bilen biri olarak benim tahminimdir ve büyük ihtimalle de doğrudur.

sadece mükellefe ulaşılamaması durumunda inceleme mükellefin gıyabında yapılır. Genellikle mükellefin defter ve belgesi istenmeden tarhiyat önerilmez. zira bu şekilde (takdir komisyonu kararına göre) yapılan tarhiyatların tamamı yargıda iptal edilmektedir. zaten doğru olan da mükellefin defter ve belgesi üzerinde inceleme yaparak tarhiyat önerilmesidir. ancak uygulamada karşılaşılan güçlükler dolaysıyla bu gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. size tavsiyem dava açmanız yönündedir.

2011 yılında bir firmadan mal alımı yapmışız 20.000 + 3.600 tl kdv
Ödememiz banka yoluyla
Ancak 3 gün önce vergi dairesinden vergi/ceza ihbarnamesi ve ekinde takdir Komisyonu kararı
3.600 tl kdv ve bir kat (3.600) vergi ziyai kesilmiş
Ancak vergi dairesi bize öncelikle izahat istememiş ve direk takdir komisyonundan vergi ve ceza kesilmiş
Bu hatalı değil mi? Vergi dairesi takdir komisyonundan önce tarafımıza başvurması gerekmez miydi?
Bu gibi durumlarda prosedür nasıldır veya nasıl olmalıdır?
Teşekkürler
süreç ne aşamada acaba?

Büyük ihtimalle mükellefinizin fatura aldığı şirket hakkında sahte belge düzenlediği yönünde bir rapor düzenlenmiş, mükellefiniz sahte belge kullanmaktan dolayı incelemeye sevk edilmiş ancak sahte belge kullanma yönünden yapılan incelemede vergi müfettişi sizin mükellefinize ulaşamamıştır. nasıl olur diye sormayın maalesef oluyor. bunun üzerine müfettiş takdir komisyonuna done olmak üzere kısa bir rapor düzenlemiş ve bu raporda kullanılan sahte belge tutarı gösterilmiştir. takdir komisyonu sahte fatura tutarına bağlı olarak ilave matrah takdir etmiş ve vergi dairesi de re'sen vergi tarh etmiştir. Bunlar uygulamayı bilen biri olarak benim tahminimdir ve büyük ihtimalle de doğrudur.

sadece mükellefe ulaşılamaması durumunda inceleme mükellefin gıyabında yapılır. Genellikle mükellefin defter ve belgesi istenmeden tarhiyat önerilmez. zira bu şekilde (takdir komisyonu kararına göre) yapılan tarhiyatların tamamı yargıda iptal edilmektedir. zaten doğru olan da mükellefin defter ve belgesi üzerinde inceleme yaparak tarhiyat önerilmesidir. ancak uygulamada karşılaşılan güçlükler dolaysıyla bu gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. size tavsiyem dava açmanız yönündedir.

Sayın Sakindurum,

Bu verdiğiniz bilgiler yanlış. Mükellefin gıyabında kısa rapor düzenlemez, düzenleyemez. Hem VUK hemde KDV yasası buna uygun değil. Bu durumda takdire sevk de yapılamaz. Süreç ancak "Teknik Rapor" düzenlenerek işler ve karşı incelemeler yapılır burada da genel olarak "Sınırlı Vergi Raporu" düzenlenir ve burada da doğrudan KDV + bir kat vergi ziyaı cezası ve Usulsüzlük kesilir. Tüm bu süreçlerde mükellefle temas edilir.

Tarhiyatın iptali bu aşamada tespitlere bağlıdır. Beyana tabi olmayan bu işlemlerde Takdir uygulanamaz. Bu nedenle özellikle "Takdir Komisyonu Karar"ndan emin olmak istedim. Konu içinde atlanılan bir nokta olduğunu sanıyorum. Süreç ve uygulama / yada verilen bilgi doğru değil.

Sayın Sakindurum,

Bu verdiğiniz bilgiler yanlış. Mükellefin gıyabında kısa rapor düzenlemez, düzenleyemez. Hem VUK hemde KDV yasası buna uygun değil. Bu durumda takdire sevk de yapılamaz. Süreç ancak "Teknik Rapor" düzenlenerek işler ve karşı incelemeler yapılır burada da genel olarak "Sınırlı Vergi Raporu" düzenlenir ve burada da doğrudan KDV + bir kat vergi ziyaı cezası ve Usulsüzlük kesilir. Tüm bu süreçlerde mükellefle temas edilir.

Tarhiyatın iptali bu aşamada tespitlere bağlıdır. Beyana tabi olmayan bu işlemlerde Takdir uygulanamaz. Bu nedenle özellikle "Takdir Komisyonu Karar"ndan emin olmak istedim. Konu içinde atlanılan bir nokta olduğunu sanıyorum. Süreç ve uygulama / yada verilen bilgi doğru değil.
Sayın ksimkesyan üstadım uygulama şu şekilde yapıyor vergi müfettişleri eğer dosyanın zaman aşımı süresi yaklaşmışsa dosyayı takdir komisyonuna gönderip zaman aşımını durduruyor. Daha sonra kendisi rahat rahat raporunu yazıyor ve takdir komisyonu da bu rapora istinaden ceza kesiyor.

Sayın Sakindurum,

Size özelden mesaj atmak istedim ama mesaj kutunuz doluymuş. eğer inceleme aşamasında mükellefe ulaşılamazsa defter ve belgeler üzerinden inceleme yapılamıyor. bu durumda harici done var ise bu harici donelere dayanarak ilgili mükellef hakkında gıyabında rapor düzenleniyor. buradaki done genellikle çok bariz bir done oluyor. örneğin para transferi, POS satışları gibi. Zaten sahte belge düzenledikleri tespit edilen mükellefler hakkındaki VTR'lerin neredeyse %95 i bu şekilde yazılmaktadır.....

Sevgili bil_gin,

Bahsettiğiniz yöntem "takdire dayalı" işlemler içindir. Örneğin belli bir dönemde muhtasar beyanname vermemiş olduğunuzu görürler beyana çağırmadan takdire gönderirler, "Vay efendim senin kira stopajın var ama beyan etmemişin şukadar ödemen gerekir" gibi. Yani matrah takdiri yapacak.

Konu SMİY olunca takdir olmaz. İnceleme başlar ve belgenin sahteliği incelenir yani "takdirlik bir durum" yok. Belgelerin gerçekten sahte olup olmadığı kullananlar açısından durumun ne olup olmadığı incelenir. Kesinlikle yukarda bahsettiğim gibidir. Aslında çok daha detaylıdır da ben kısa geçtim. Zaten Takdir olsa VUK Md. 30'a göre işlem yapılır. Ancak gerçekten konu SMİY ise ceza VUK 341 ve VUK 353/1 e göre uygulanır. Gerektiğinde de davalar bu maddeler üzerinden yürür. Daha fazla detaya girmiyeyim.

Birde not; bahsedilen raporların tam incelemede bir yıl sınırlı incelemede ise 6 ay içinde tamamlanması gerekir bu nedenle bahsettiğiniz gibi bir zaman aşımı yok. Rapor tamamlanmasa denetmen hakkında disipilin soruşturması yapılabilir ve temel olarak inceleme düşer. Ancak artık hakkında bir inceleme başladığı için sizin bahsettiğiniz zamanaşımı da durmuştur.

Son düzenleme:
Israrlıyım ve çok iddialıyım.

Sayın sakindurum,

#12'de tüm dayanaklarıyla yazdım. bukadar iddalısınız ama kendiniz de VTR yazmışsınız. Yani "Vergi Teknik Raporu". Bu raporlarda yer alan bilgilerin hiçbiri "harici" done değil. Sadece Vergi Dairesinin mükellef hakkındaki bilgileri. Mesaj kutumu boşalttım, hala özelime yazmak istiyorsanız buyrun. Ama önce örneğin VTR nedir? bi araştırın. VTR ne işe yarar inceleyin. Mesaj yazarken de biraz kendinizi tanıtın lütfen.