fonradar

Vergi Dairesi Maaş Haczi Koyar mı ?

Merhaba Arkadaşlar çok araştırdım bir yanıt net bir bilgi bulamadım lütfen bilenler beni aydınlatsın çok mağduruz vergi dairesine eşimin 107 bin TL borcu mevcut 2020 ocak ayında şahıs şirketini kapatmıştı o dönemden sonra birkaç kez banka hesaplarına e-haciz gelmişti anlık olarak hesaplarda kalan tutarlar blokelenip geriye kalan günlerde giren paralarda sorun olmamıştı yapılandırma yaptık fakat 18 taksit olduğu için 1 taksit ödeyip sonrasında odeyemedik eşim SSK li işe girecek acaba maaşına kalıcı haciz veya 4/1 haciz gelirmi diye endişe içindeyiz yoksa aynı şekilde anlık e haciz gelirse öylemi gelir sadece bilgisi olan bilgi verebilir mi birde e haciz öncesi maliye sistemden SSK sorgusu yapıp SSK varsa 4/1 maaş haczi mi uyguluyor yoksa düz e haciz mi atıyor lütfen bilgi verin 😔

Merhaba,
Evet haciz gelme ihtimali var. Vergi dairesiyle konuşursanız daha doğru bilgi alırsınız.

Merhaba Arkadaşlar çok araştırdım bir yanıt net bir bilgi bulamadım lütfen bilenler beni aydınlatsın çok mağduruz vergi dairesine eşimin 107 bin TL borcu mevcut 2020 ocak ayında şahıs şirketini kapatmıştı o dönemden sonra birkaç kez banka hesaplarına e-haciz gelmişti anlık olarak hesaplarda kalan tutarlar blokelenip geriye kalan günlerde giren paralarda sorun olmamıştı yapılandırma yaptık fakat 18 taksit olduğu için 1 taksit ödeyip sonrasında odeyemedik eşim SSK li işe girecek acaba maaşına kalıcı haciz veya 4/1 haciz gelirmi diye endişe içindeyiz yoksa aynı şekilde anlık e haciz gelirse öylemi gelir sadece bilgisi olan bilgi verebilir mi birde e haciz öncesi maliye sistemden SSK sorgusu yapıp SSK varsa 4/1 maaş haczi mi uyguluyor yoksa düz e haciz mi atıyor lütfen bilgi verin 😔
Sayin Gulnur 016

Vergi borcunuzdan dolayı da maaşınız tamamen haczedilemez. Dolayısıyla maaşınıza bloke konulması da yasal değildir. Ancak maaşınız ayrı bir maaş hesabına değil de normal bir maaş hesabına yatıyorsa bloke işlemi uygulanabilir. Ancak hesabınıza bloke konulması halinde Vergi dairesine hesabınızın maaş hesabı olduğuna dair bir dilekçe yazmalı ve müracaat etmelisiniz. Blokenin kaldırılmaması halinde dava açma hakkınız da vardır.

Vergi dairesi ödeme süresi geçmiş olan borçların tahsil edilmesi için borcu olan vatandaş hakkında işlem yapma ve bloke hakkına sahiptir.
Kişilerin bankaya açtıkları hesap mevduat hesabıdır ve mevduat hesaplarına haciz konulabilir. Ancak burada önemli bir nokta vardır; nafaka dışında hiçbir hesaba tamamen haciz konulamaz.

SONUC: Vergi borcunuzdan dolayı da maaşınız tamamen haczedilemez. Dolayısıyla maaşınıza bloke konulması da yasal değildir. Ancak maaşınız ayrı bir maaş hesabına değil de normal bir maaş hesabına yatıyorsa bloke işlemi uygulanabilir. Ancak hesabınıza bloke konulması halinde Vergi dairesine hesabınızın maaş hesabı olduğuna dair bir dilekçe yazmalı ve müracaat etmelisiniz. Blokenin kaldırılmaması halinde dava açma hakkınız da vardır.

Bankada mevduat hesabiniz varsa buna haciz uygular. Ancak haciz birkez uygulandigi zaman o haciz kaldirilip tekrar haciz uygulanmaz. Ornegin bankada 1.-TL varken haciz hesabiniza haciz kondu diyelim daha sonra hesabiniza 1.000.000.000.00.-tl diyelim vergi dairesi 1.- tl haczi kaldirip 1.000.000.000.00.-tl uzerine haciz koyamaz