Vergi Dairesi Müşteri Bildirimi

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar,
15/05/2010 a kadar vergi dairesine müşteri bildirimi yapılması gerekiyor. Bunun illa elden mi yapılması gerekiyor, ve ne şekilde yapılacak? Müşteri bildirim formumuz ilişikte sunulmuştur şeklinde bir üst yazıyla mı?

Ynt: Vergi Dairesi Müşteri Bildirimi

sayın Akın bey peki bu bildirimin içeriğinde sadece vergi levhalarını tasdik ettiğimiz mükellefler mi olacaktır?

beyannamelerini yaptığımız mükellefler; fakat ben ismmmo ya olan bildirimden değil vergi dairesine olan bildirimden bahsediyorum
.

sn. Subaşı zaten konuyla ilgili linki vermiş,
sözkonusu müşteri bildirim dilekçesi örneği odaya sunulan değil, vergi dairesine sunulan bildirim ile alakalıdır. İlgili dilekçe örneğini inceleyiniz.

Müşteri listeleri 2009 yılındaki müşterileri kapsıyor ben 2010 da başladığım için liste vermeme gerek yok doğru mu?

Tabi gerek yok. Benim bir sorum var: danışmanlığını yaptığımız fakat beyannamelerini yapmadığımız mükellefleri bildirmemiz gerekiyor mu?

mes_ar ' Alıntı:
Tabi gerek yok. Benim bir sorum var: danışmanlığını yaptığımız fakat beyannamelerini yapmadığımız mükellefleri bildirmemiz gerekiyor mu?

Evet bildirmeniz gerekiyor.

9/06/1997 tarih ve 23034 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ?4 Seri No lu Vergi Beyannamelerinin Serbest Muhasebeci ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerce İmzalanması Hakkında Genel Tebliğ? hükümlerine göre; Meslek Mensuplarımızın VUK Mükerrer 227. Madde uyarınca 2009 takvim yılında defterini tutmuş olduğu, Danışmanlık hizmeti verdiği ve Yıllık Beyannamelerini imzaladıkları (Meslek mensuplarımızın kendi şifreleri ile E-Beyanname şeklinde gönderdikleri Yıllık Gelir ve Kurumlar Vergisi Beyannamesi) mükelleflerin listesini, 17/Mayıs/2010 tarihine kadar meslek mensuplarının bağlı oldukları vergi dairelerine vermeleri gerekmektedir.

2008 Yılında işyerini kapatan , 2009 yılında sadece 2008 yıllık gelir vergisi beyannamelerini verdigimiz mükellefleride listeye ekleyecekmiyiz ?

muhasebe ' Alıntı:
Merhaba ;

Onlar için 2009 / Mayıs ayı içerisinde bildirimde bulunmanız gerekiyordu.

2008 de kapanan sahıs firmalarına 2009 da yıllık beyanname verdigimdem dolayı garanti olsun diye hem 2009 hem 2010 mayıs dönemlerinde listeye eklemeyi tercih ediyorum, yada 2008 in ekim inde kapatsa 2009 da pesin vergi stopaj beyannameleri de veriyoruz, o yüzden eklemekte yarar var bence

2009 gelir vergisini verdiğim mükellefleri dahil ediyorum

2009 yılına ait beyannamesini imzaladığını mükellefleri bildiriyorsunuz, elbette gelir vergisi de dahil