Vergi Dairesi/ Reeskont

fugenc

Tanınmış Üye
Bugün beni vergi dairesinden aradılar.. Bir mükellefimin 2005 yılından kapatılmamış reeskont gel. var, ltf. açıklama gönderin dediler. 2005 defterleri mükellefte ama bu ne demek tam anlayamadım??

Ynt: Vergi Dairesi/ Reeskont

Alacak senetlerine hesaplayıp borç senetlerine hesaplamama gibi bir durummu var acaba?

Hayır hiçbir zaman reeskont yapmadık işin ilginç yanı..

Ozaman başka birşey vardır mutlaka tam anlayamadım konuyu.Dediğiniz gibi ise şayet herhangi bir zorunluluk yok...Neyin açıklamasını istiyolar.Alacağada borcada reeskont hesaplanmamış tek açıklaması bu :)

Büyük bir olasılıkla gelir tablosunu girerken kaydırma yapılıp başka bir hesapta olması gereken kalem bu satıra girilmiştir. Beyannameyi tekrar gözden geçirmenizde yarar var.

kontrol ettim.. 2004 beyannamesinde 9. enflasyon farkları diye girilen rakam, 2005 beyannamesinde önceki dönem kısmına yanlışlıkla 8. reeskont gelirleri diye girmiş.. bu olabilir mi acaba, hala açık ne demek ki?? bu yanlışklık, sonuçta cari yıl değil önceki dönem rakamının açıklaması, bir ceza vb. olur mu??

Vergi dairesi zaten farkına varmış açıklama istemiş.Açıklamasını ve düzeltmesini mutlaka yapmalısınız.Sonuç itibari ile matrahta herhangi bir fark oluşturmadığından dolayı düzeltmeden sonra çok onemli bir cezai işlem ile karşı karşıya kalacağınızı düşünmüyorum.