Vergi Davasında Davalı Taraf Kimdir?

Arkadaşlar merhabalar. Mükellefim geçtiğimiz ay İstanbul Bölge İdare Mahkemesinde vergi davası açtı fakat, dilekçesine imza sirküsünü koymadığı için, dilekçe yenilemesi yapmamızı istediler. Şimdi dilekçe yenilemesi yapıp davayı tekrardan açacağız. Fakat dava dilekçesini düzenlerken aklıma takılan konu şu oldu: Şimdi mükellef vergi inceleme raporu sonucu sahte belge kullanmak suretiyle, mükellefe ceza kesildi. İncelemeyi yapan kurum, T.C. Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Anadolu Küçük ve Orta Mükellefler Grup Başkanlığı. İlk verdiğimiz dilekçede mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine karşı dava açıldı. Davayı bağlı olunan vergi dairesine açmak mı doğrudur yoksa, incelemeyi yapan ve raporu düzenleyen Vergi Denetim Kurulu Anadolu Küçük ve Orta Mükellefler Grup Başkanlığı'na mı açmak gerekir? Eğer dava bağlı olunan vergi dairesine açılmayacaksa, ilk verilen dilekçede davayı bağlı olunan vergi dairesine açıldığı için, yeni verilecek olan dilekçede bu düzeltmeyi belirtmek gerekir mi?

Hocam kitap tavsiyeniz için teşekkür ederim. Kitabı alacağım fakat dava için o kadar süremiz yoktu ve dilekçeyi mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine karşı davacı olarak verdik. Daha önceleri çalıştığım bir firmada benzer bir dava açılmıştı. Oradan hatırladığım kadarıyla dava daireye karşı açılıyordu. Dilekçe cevabını bekleyip göreceğiz. Gönül isterdi ki tecrübeyi tecrübe etmeden buradaki tecrübeli üstadlardan bir şeyler duyabilmek ama maalesef kimse zahmet edip bir cevap yazamadı. Teşekkür ediyorum.

Teşekkür ederim cevabınız için, kitabın siparişini verdim bu arada onun için de ayrıca teşekkür ederim.

maliyenin örgüt şeması her yıl değişiyor yeni birimler açılıyor yeni şubeler şehir merkezleri ilçelere ayrılıyor Vergi Denetim Kurulu Anadolu Küçük ve Orta Mükellefler Grup Başkanlığı'na dava açabilirsiniz raporu bu birim hazırlıyor vergi dentmeni veya vergi müfettişine karşı şahsına da dava açabilirsiniz .vergi dairesine değil
vergi dairesinin haberi yok bir şeyden haberi olan Vergi Denetim Kurulu Anadolu Küçük ve Orta Mükellefler Grup Başkanlığı
vergi dairesiyle uğraşmayın bir sonuç alacağınızı sanmıyorum adalet güçlünün yanındadır gücünüze göre adaletten pay alırsınız

Ben de Vergi Denetim Kurulu''nun düzenlemiş olduğu rapora ve Vergi denetmenine karşı dava açmayı düşündüm ilk başta; fakat raporun ve rapora bağlı yapılan tarhiyat ve tahakkukun oluşum süreci şöyle işlemekte: Mükellef beyannamelerini bağlı olduğu daireye verir ve daireden gelen bilgiler doğrultusunda Risk Analiz Merkezinde bilgiler toplanır. Risk Analiz Merkezi, Vergi Denetim Kuruluna mükellefle ilgili inceleme başlatmasını talep eder. Vergi Denetim Kurulu'nun müfettişi de gerekli incelemeyi yapar ve bunu Vergi Tekniği Taporunu hazırlayarak, vergi dairesine gönderir. Raporun bir örneği Vergi Dairesinde vardır zaten bilirsiniz. Raporda tarhiyat ve usulsuzlük cezalarının dayanağı belirtilir ve rapor bu şekilde sonlandırılır. Ancak, vergi dairelerinin, vergi inceleme raporlarının doğruluğunu tartışmak, ya da yargılamak yetkisi yoktur. Bu nedenle vergi inceleme raporları vergi dairelerince hemen işleme konulur. Zaten mükellef açısından vergi inceleme raporları değil raporlara dayanılarak vergi dairesince yapılan bu tarhiyatlar önem arz eder. Kaldı ki inceleme raporu sadece bir iddianamedir, kesinlik arzetmez ve kararı teknik olarak vergi dairesi vermiş olur. Kanımca Vergi Denetim Kurulu burada kararı veren taraf olmadığından davalı taraf olamaz. Eğer Vergi dairedinden başka bir taraf olacaksa bu da Maliye Bakanlığı olması gerekir ki, İdari Yargılama Hukukunda, davalı tarafın Maliye Bakanlığı olması ancak bazı durumlarda geçerlidir denilmektedir.

Varsa daha önce böyle dava açmış kazanmış üstadlar söylesin bilelim biz de. Bunlar benim edindiğim bilgiler doğrultusundaki görüşüm.