Vergi Denetiminde Defterleri Teslim Edemedik..

Merhaba,

İşimde iflas ettim ve borçlulardan bir süre kaçtım. 2 ay sonra evime döndüğüm zaman maliyenin 2013 defterlerimi istediğini öğrendim ancak süre dolmuştu. Tebligatı kayınvalidem almış.

Şimdi de hakkımda vergi suç raporu düzenlendiği söyleniyor.

Şirketim limited şirket. Tüm defterleri buldum ama teslim edemedim.

Bunun süreci ile ilgili bilgisi olan, bana bilgi verebilecek biri var mıdır acaba?

İyi çalışmalar

defterleri teslim edin ;zaten inceleme memurlarının kendi sistemleri var, sizin defterlere fazla baktıklarını zannetmiyorum
yani usül defterleri istemekle inceleme başlıyor
GÖRÜNEN KÖY KLAVUZ İSTEMEZ atasözü inceleme için iyi bir söz olur yani inceleme memurunun kararına bağlı incelemenin çerçevesi

Süre ne zaman doldu? Yinede gidip yüzyüze görüşün ve hakkınızda yapılan işlemler hakkında bilgi alın.

Defterleri mahkemeye ibraz edip ,vergi müfettişlerine neden ibraz edemediğiniz de mahkemede beyan ederseniz suç olmaktan çıkartılır

Sayın turan71,

Gelen ihbara rağmen süresinde ibraz edilmeyen yada aynı süre içinde müracaat edilerek ek bir sürede ibrazı gerçekleştirilmeyen bu gibi durumlarda sonuç res'en takdir'dir. Mahkemeye müracaat edilerek bu suç ortadan kalkmaz. Arkadaşımız yanlış yol göstermiş. Ancak bu işlemde bir hata var. Tebligat yasasına göre tüzel kişiliklerde tebligat vekile/memura/müstahdeme yapılabilir. Bu tebligat anneye yapılamaz. Bu nedenle önerim önce denetmenle görüşmek ve durumu izah etmek kabul ederse sorun yok etmezse tebligat yasasına aykırılıktan dava açmaktır.

Olayı tam anlamıyla değerlendirebilmek için Vergi Mükellefinin Getçek kişi veya Tüzel kişi olmasının bilinmesi gerekir.Eğer muhatap mükellef tüzel kişi ise tebliğatta sorun vardır yani hatalı tebliğ yapılmıştır. Gerçek kişi ise yapılan tebliğatın mükellefin bilinen adrtesinin olup olmadığının önemi bulunmaktadır.

Son düzenleme:
Olayı tam anlamıyla değerlendirebilmek için Vergi Mükellefinin Getçek kişi veya Tüzel kişi olmasının bilinmesi gerekir.Eğer muhatap mükellef tüzel kişi ise tebliğatta sorun vardır yani hatalı tebliğ yapılmıştır. Gerçek kişi ise yapılan tebliğatın mükellefin bilinen adrtesinin olup olmadığının önemi bulunmaktadır.

Tebligat yasasına göre,
Bu bilgi yanlış, gerçek kişinin bilinen en son adresine tebliğ yapılamıyorsa adres kayıt sisteminde bulunan yerleşim yeri adresi, bilinen en son adresi olarak kabul edilir ve tebligat buraya yapılır.

Sayın turan71,

Gelen ihbara rağmen süresinde ibraz edilmeyen yada aynı süre içinde müracaat edilerek ek bir sürede ibrazı gerçekleştirilmeyen bu gibi durumlarda sonuç res'en takdir'dir. Mahkemeye müracaat edilerek bu suç ortadan kalkmaz. Arkadaşımız yanlış yol göstermiş. Ancak bu işlemde bir hata var. Tebligat yasasına göre tüzel kişiliklerde tebligat vekile/memura/müstahdeme yapılabilir. Bu tebligat anneye yapılamaz. Bu nedenle önerim önce denetmenle görüşmek ve durumu izah etmek kabul ederse sorun yok etmezse tebligat yasasına aykırılıktan dava açmaktır.

Çok teşekkür ederim. Hakkımda suç raporu düzenlenmiş ve sanırım savcılığa iletilecek / iletildi. Ancak gerisi hakkında bana bir başka tebligat mahkemeden gelmedi. Bir kaç arkadaşım da benzer şekilde bilgi verdiler.

İlginiz için çok teşekkür ederim. Dediğiniz yolu takip edeceğim ancak anlamadığım tebligat yasasına aykırılıktan davayı şimdi mi açmalıyım, yoksa bana mahkemeden gelecek bir tebligat mı beklemeliyim?

İyi çalışmalar

Son düzenleme:
Sayın turan71,

Hakkınızda suç raporu düzenlenip mahkemeye verilmez. Verdiğiniz bilgilere göre hakkınızda yapacakları işlem takdire sevketmektir. Ancak ilk önerimi tekrarlıyorum, ben sizin yerinizde olsam durumu izah etmek üzere çoktan denetmenle görüşmeye giderdim.

Hakkımdaki suç raporu Asliye ceza mahkemesine gönderilmiş ve şimdi hem taktirde KDV'nin 3 katı ceza verildi, hem de hakkımda suç duyurusunda bulunuldu ve ceza mahkemesi açıldı.

Denetmen konunun kendilerinde olmadığını aynen yine söylüyor.

Ne yapmam gerekli. Bu konuda yargıtay kararları var mı bana önerebileceğiniz.