Vergi İndirimine Ait Bordro

• Konbuyu başlatan NİSAN123
  • Başlangıç tarihi
N

NİSAN123

Ziyaretçi
vergi indirimine ait bordro yu, e beyanda nerede göstereceğiz?ben şubatta verilen muhtasar beyanın ekinde göstermemişim.programdada yerini bulamadım?yardımcı olurmusunuz?

Ynt: Vergi indirimine ait bordro

bordro gösterilmiyor. sadece mahsup edilecek rakam ilgili alana yazılıyor.
"vergiye tabi işlemler" sf en alttan üçüncü.

sayın arkadaşlar muhtasar beyannamede gelir vergisi kesinti tutarı vergi indiriminden doğan mahsup edilecek gelir vergisi tutarından az bu nedenle iade edilecek çıkıyor bu rakamı 4-6 dönemine ait muhtasar beyannamede düşecekmiyim buradaki yol nasıldır ya da vergi iade rakamından biraz düşürüp 4-6 döneminde göstersem olurmu?

merhaba
Muhtasar Beyanname Veren İşverenlerin Yapacağı İşlemler
Muhtasar beyanname veren işverenler, halen çalışmakta olan ücretlileri ile ilgili olarak düzenleyecekleri vergi indirimi bordrosunda, her ücretli için vergi indirimi tutarını hesaplayacaklardır. Bu tutar Şubat 2007?den itibaren ödenecek ücretler üzerinden kesilen Gelir Vergisi?nden mahsup edilmek suretiyle ücretlilere ödenecektir.
İşverenler, toplam vergi indiriminin o ayda mahsup edilecek olan kısmını muhtasar beyannamenin mahsuplara ilişkin bölümünde göstereceklerdir. Bu işverenler hak kazanılan vergi indirimi tutarını Şubat 2007?den itibaren ödeyecekleri ücretler üzerinden tevkif edecekleri (kesecekleri) vergiden mahsup edeceklerdir. Dolayısıyla, ücretlilere mahsup edilen vergi tutarı kadar ödeme yapmış olacaklardır.
Mahsup işlemi sonunda arta kalan vergi indirimi tutarı, müteakip aylarda aynı esaslar çerçevesinde indirilmeye devam edilecektir. Söz konusu mahsup işleminin yapılabilmesi için vergi indirimi tutarının, işverenlerce en geç o aya ait muhtasar beyannamenin verileceği tarihe kadar ücretlilere ödenmesi gerekir. Vergi indirimi tutarı muhtasar beyannamede tevkif suretiyle kesilen vergiler toplamından mahsup edilecek, kalan tutar ilgili vergi dairesine ödenecektir.
Mahsup işleminin çeşitli nedenlerle takvim yılının son ayına kadar yapılamaması halinde kalan tutar, Aralık ayına ait muhtasar beyanname üzerinden mahsup edilecektir. Aralık ayına ait tevkif suretiyle kesilen vergilerin vergi indiriminden doğan ve mahsubu yapılamayan vergi alacağını karşılayamaması halinde, kalan tutar vergi daireleri tarafından gerekli inceleme yapıldıktan sonra işverenler aracılığı ile hak sahiplerine nakden ödenecektir.

Ynt: Vergi İndirimine Ait Bordro

zeki bey benim mahsup edeceğim rakam 951,25 ytl. 1-3 dönemine ait gelir vergisi kesintim 884,54 ytl. bu durumda bir sonraki döneme iade edilcek çıkıyor ben iade çıksın istemiyorum ödeme çıksın istiyorum bu durumda mahsup mahsup edilecek rakamı az göstersem kalanını öbür dönem göstersem uygun olurmu

1/3 döneminde işçilerden kesilen gelirvergisi kadar mahsub edebilirsin geriye kalanı önümüzdeki dönemde
bu dönem 884,54 yt

E beyannamede belirttiğimiz mahsuba karşılık Vergi Dairesine Vergi İndirim Bordrosu göndermek gerekiyormu?

isterler ise evet, istemezler ise hayır.