Vergi Kaçakçılığı İhbar, Dilekçe Ve Kanıtlar.

Merhabalar,

Yapmış olduğum son derece yüksek meblağlı bir VERGİ İHBARININ incelenmesinin bana göre çok gecikmesi dolayısıyla araştırma yaparken Forumunuza rastladım ve üye oldum..

Öncelikle Forum Yönetiminin son derece hoş karşılama yazısı için teşekkürlerimi sunarım..

İlerliyen saatlerde İhbarım ile ilgili gelişme/gelişmeme durumlarını aktarmak istiyorum.

sevgiyle

Merhabalar..

2012 yılında dar mükellef olması gereken 2 yabancı şirket ve X finansal kurum hakkında vergi ihbarında bulundum. İnceleme komisyonu 2014 Mayıs ayı gibi BİMER başvuruma istinaden "yerinde tevkifat yapılması gerektiği dolayısıyla x kurumda sınırlı vergi incelemesinde bulunulması" kararı verildiğini tarafıma bildirdi.

Bugüne kadar tarafıma inceleme ile ilgili olumlu olumsuz hiç bir dönüş yapılmadı.

İnceleme kararından sonraki İHBAR/ÖDÜL süreci nasıl gelişmektedir?

Kuruma vergi ve ceza tahakkuk edilip edilmediğini öğrenmem mümkünmüdür? Bu süreçte ben ne yapmalıyım?

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum..

Merhaba Catedral3,

Bende çok yüklü bir ihbar yaptım VDK'ya Nisan 2013'te Agustos 2013'te ifadeye çağırdılar Ekim 2013'te firmayı ifadeye çağırdılar Aralık 2013'te ise ceza ihbarnamesi gönderildi. Şuan yargı aşamasında AF'tan yararlanmasını bekliyorum :) Bıyıklı Fon olayı benim olayım. Sen bilgi edinme yasasına göre dilekçe ver Gelir İdaresi Başkanlığı'na. Hemen 2-4 haftaya net cevap dönüyor Gelir İdaresi. Vergi ihbarını eğer Vergi Dairesi'ne yaptınsa oraya da bu dilekçeden ver. Mutlaka sana dönüp durumu detaylı yazıyorlar.

KKDF'de vergi ihbar ikramiyesi

Merhaba Sayın Arkadaşlar,

Back to Back Loan dedikleri şirketlerin yabancı bankadan kredi kullanmış gibi gösterip aslında kendi yurtdışı grup firmasından kredi kullanıp faizi vs anaparası vs hepsini 1 yıl 1 hafta sonra ödediği şeklindeki olayı ben ihbar ettim. 2008-2011 yıllarında toplam 100 milyon Euro kredi kullanıp geri ödemişler faizi ile birlikte. VDK bu ihbarımı haklı buldu ve 2013 Aralık'ta ilgili yabancı firmaya cezayı yolladı onlarda uzlaşmayı reddedip vergi mahkemesine gittiler.
Şimdi bu bağlamda tutar ve yıllar da belli iken hangi maddeden ne kadar ceza kesmişlerdir? Ben hesaplarken ödedikleri faiz için 2 nolu KDV ve Stopaj; kredi anapara üzerinden KKDF ve Damga Vergisi hesapladım.
Diğer sorum ise, eğer KKDF'den ceza kesilmiş ise Maliye bu tahsil ettiği/edeceği KKDF'den ihbarcıya ihbar ikramiyesi verir mi? KDV,stopaj ve Damga Vergisi'nden veriyor ikramiye..
Acil sorularıma cevap :)

Merhaba,

Bilgi Edinmeye göre gönderdim. Ama beni çok ikna edici cevaplar gelmedi. Bana kesinlikle detaylı cevap vermediler. Benim esas öğrenmek istediğim..

Ceza kesildiği bilgisi size veriliyor mu? Karşı tarafın mahkemeye veya uzlaşmaya gittiği bilgisini ne zaman veriyorlar?

Sizin süreç çok hızlı yürümüş. Sanıyorum af sadece kat cezası ve faiz varsa uygulanacak.

Ben de cevap istedim bana da baştan savma bir cevap verdiler... Bilmem nereye havale edildi diyor ama o havale edilen yer ne yapıyor belli değil... acaba diyorum bu işlerde zaman aşımı var mi? Olay örtbas edilir mi? Adamlar yüklü bir ceza odemektense teftişe gelenleri yemleyip gönderirler mi? Ciddi şüphelerin var açıkçası.

5 yıllık zaman aşımı süresi var. Yani 2009 yılını kapsayan vergi kaçağı bu yıl sonu itibariyle zamanaşımına uğruyor. 2011 de bu konuyla ile ilgili çıkan düzenlemelerle müfettiş incelemekle görevlendirildikten sonra 6 süresi var. Uzatma istemi falan ikinci bir 6 ay söz konusu sanırım. yemlemelerin önüne geçmek içinse anladığım kadarıyla komisyonlar kurulmuş. Artık eskisi gibi müfettişin raporu son karar olmuyor. Komisyon onayı gerekiyor.. Bütün bunlara rağmen benim de şüphelerim çok fazla.

Bilgi edinme cevaplarına da hastayım. Nereye havale ettinizse ettiniz kardeşim banane. Ne yaptıkları meçhul..

mrb aynı konu bende de var. etsem mi etmesem mi bilmiyorum. miktar yüksek. başımız belaya girmesin sonra.

Merhaba
Gerçek dışı satış faturası düzenleyen 7 tane şirket biliyorum toplam rakkam 30 milyon + kdv yada daha fazla işleyiş ve elimde somut deliller var. İhbar tazminatı ile tabiki ilgileniyorum benim sormak istediğim devlet koruma sağlıyormu?

Merhaba
Gerçek dışı satış faturası düzenleyen 7 tane şirket biliyorum toplam rakkam 30 milyon + kdv yada daha fazla işleyiş ve elimde somut deliller var. İhbar tazminatı ile tabiki ilgileniyorum benim sormak istediğim devlet koruma sağlıyormu?

Arkadaşım burası Türkiye hangi korumadan bahsediyorsun. . Bu tamamen sana kalmış. Büyük bir risk olduğu kesin. gelişmiş ülkeler olsa hani belki tanık koruma programı falan olabilir.
Bizde koruma talebi yapsan allah koruısun olan olduktan sonra belki nedir diye sorarlar.

Arkadaşar benimde bir sorunum var, 2012 yılında yapmış olduğum vergi ihbarlarım neticesinde bazı şirket ve şahıslar için 2013 Eylülde Orta ölçekli mükellefler grup başkanlığı inceleme başlattı.2014 aralıkta bir şirketin incelenmesi için Ankaranın (genel müdürlük) onay vermesi gerektiği, onay verildiğinde ihbar tazminat tebligatı gönderileceği söylendi. Geçen hafta ilgili müfettişle görüştüm. Ankara hala onay vermemiş ve onay verdiğinde hemen işlemler tamamlanacak deniyor. Ankaranın onay vermemesinin nedenini ise seçimler olduğundan diyor. Seçimden sonra onaylanır deniyor.

Böyle bişey varmı, o kadar defter incelendi ve sadece bi defter için ankara onayı beklenirmi. Bu işte baska bişeymi var. Birde aralıkta 6 ay süremiz var demişti. O zaman kadar gelirde demişti.

Gayet normal. Madem ki onay verme bir yetki, bunu istediğine kullanır istediğine kullanmaz. Ülkemizde bunun örnekleri o kadar çoktur ki.

o zaman benim ihbar ikramiyemi diğer şirketler üzerinden vermesi gerekmiyor mu.
Sonuçta diğerleri tamamlandı

Siz siz olun bence,
Kimseyi kimseye şikayet etmeyin bu ülkede
Çünkü döner dolaşır başınıza bela olur.
Haklı olduğunuz bir konuda haksız çıkar
Bir de üstüne uğraşırsınız.
Sonuçta hangi şey doğru gidiyorda, siz şikayet edip düzeltecekler.
İnanın sadece emek verip başvuru yaptığınızla kalırsınız.
Dönüpte bir müfet... sizin şikayetinize bakmaz.
Baksa bile kendi çıkarını düşünür. Nasıl nemalanırım der.
Yani boşuna ; boş işlerle uğraşmıyalım...:)

Arkadaşlar öncelikle merhabalar hepinize, konu şu, 2015 şubat ayında işim gereği araç kiralamak istedim, internetteki bir ilan görerek aradım, aylık 2250 tl ile aracı kiraladım, 2015 ekim ayına kadar bende kaldı araç, fatura istediğimde fatura verilmedi, çünkü aracı kiraladığım arkadaş vergi mükellefi değilmiş. Ben ısrarla fatura istedim verecez bulacaz gibi kandırmalar devam ediyor.. Elimde tüm kanıtlar var bu şahsı şikayet etsem ceza alırmı...

valla arkadaşlar vergi denetim memurları hiç umursamıyorlar başımdan şöyle bir olay geçti.

Kendi adıma bir şahış şirketi kurdum eşim rahatsız olduğu için malulen emekli olup işten ayrılmak zorunda kaldı evde kendi aksesuar işi yapacağım dedi bende bir iş yapacaksan resmi yap başımı ağrıtma dedim faturalar bastırdım özel yazıcı, işte özel logolu kutular, marka tescili, com.tr alan adı falan derken güzel bir şekilde giriş yaptım piyasaya sonra bir baktım internet üzerinde faturasız satış yapan insanlar beni baltalamaya başladı. her gönderdiğim ürün için fatura kestim siparişlerimin çoğu kapıda ödeme idi. düzenli kdv 3 ayda bir muhtasar aylık mali müşavire para ödedim anlayacağınız usulüne göre iş yaptım herşey 4x 4 lük yurt dışından taşlar getirttirdim eminönündeki sahte taşlardan kullanmadım ama insanlarımızda biraz daha ucuza birşey bulunca hemen sizi bırakabiliyor.
neyse konuya dönmek gerekirse yasal satış yapmayan kişi / kişiler artık olayı abartıp kendi stüdyomda çektirdiğim resimleri kullanmayada başladıklarında sinirlenmeye başlamıştım. bende bir kaç kişiden sipariş verecek gibi kişisel bilgilerini (isim soyisim - telefon numarası ve İ ban numaralarını aldım) Avcılar vergi dairesine gittim elimdeki bu notlar ile hatta yazışmalarımda aktif olarak elimde olarak. bana dedikleri şey sadece şuydu işlem yapabilmemiz için kişinin gerçek adresini bildirmeniz gerekmektedir.(o anda düşündüm o kişilerden sipariş versem gönderen kargo adresleri doğru çıkar mı çıkmaz mı endişesi yaşadım ki vergi dairesi personelleride yasal yapmayan kişiler yalnış adres vererek bu kargoları gönderyorlarmış) yoksa hiç bir işlem yapamayız. vergi dairesi müdürüne kadar çıktım sordum yasa açığı var hiç bişey yapamayız dediler.
bende o gün karar verdim ve 2.5 yıllık şahış şirketini 2 ay içerisinde şahış şirketini kapattım ve o gün bu gündür internetten uzak duruyorum.

Bir özel okul sigortasız temizlik elemanı çalıştırıyor..Bir veli ücretlerle ilgili müdürlerle tartışıyor.Ve tartışma sonucunda okulda sigortasız işçi çalıştırıyor diye SGK ya şikayette bulunuyor..Şikayetten bir iki saat sonra okulun şikayet edildiği
velinin adı soyadı her şeyiyle okula bilgi geliyor.6 ay sonra 2 sigorta müfettişi geliyor.Çaylar kahveler ...Yalandan bi kontrol yok abi siz zaten çalıştırmazsınız deyip gidiyorlar...Sonuç hiç birşey değişmiyor..rapor temiz..