zirve

Vergi Kaçıranlar Yandı !

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
6,086
Konum
İSTANBUL
Vergi kaçıranlar yandı !


Bakan Mehmet Şimşek, vergi kaçakçılığı için kritik bir uyarıda bulundu...


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi aflarının vergide uyuma zarar verdiğini ifade ederek, ''Belki de af yapılamayacağını anayasada çok açık bir şekilde ifade etmek, belki de anayasanın değiştirilmez maddeleri arasına sokmak lazım'' dedi.Maliye Bakanı Şimşek, İki binli Yıllarda Türkiye Stratejik, Sosyal ve Ekonomik Araştırmalar Vakfı (VAKIF 2000) tarafından TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde düzenlenen ''Vergi İdaresi, Vergide Adalet ve Reform'' panelinde konuştu.

Şimşek vergi uyumu artırmak için vergi kaçırmanın sonuçlarının ağırlaştırılması gerektiğini belirterek, ''Kayıtdışılıkta performansı bizden iyi ülkelerle karşılaştırdığımız zaman Türkiye'de vergi kaçırmanın sonuçları ağır değildir'' dedi.

Vergi kaçakçılığıyla ilgili hapis cezasının paraya dönüştürülmemesi için 1 yıldan 1,5 yıla çıkardıklarını belirten Şimşek, ''Ancak şu anda erteleme mümkün. Belki onu da sınırlayacak, onu da ortadan kaldıracak bir düzenleme yapmak lazım'' dedi.

Vergi kaçakçılığını bir mali suç olarak görmeyen bir perspektife sahip olduğunu kaydeden Şimşek, şöyle devam etti:

''Çünkü vergi kamu düzeni açısından çok önemli bir husustur. Yeterince vergi toplayamadığınız zaman sonuçları ortada...Büyük bütçe açıkları, borçlanma, ülkenin zayıflaması, ciddi sıkıntılara girmesi söz konusu. Onun için vergi kaçakçılığı kamu düzenine karşı bir suçtur, mali bir suç değildir. Bu benim perspektifim, bu perspektifle baktığınız zaman tabii ki vergi kaçırmanın, kaçakçılığının belli bir çerçevede ciddi bir şekilde ağırlaştırılması lazım.''

Bu konuda çalışmaları bulunduğunu ifade eden Şimşek, ilk adımı attıklarını, ancak bazı diğer adımların da atılması gerekebileceğini söyledi. Şimşek, vergi kaçırmanın ve kaçakçılığının sonuçlarının ağır olacağını, dolayısıyla o riski alanların sonuçlarına katlanacağını kaydetti.

Vergi afları konusuna da değinen Şimşek, Türkiye'de her dönemde vergi affı yapıldığını ifade ederek, bu afların vergide uyumu ciddi şekilde bozan husus olduğunu söyledi. Şimşek, ''Her ne kadar şimdi aflar için nitelikli çoğunluk gerekiyorsa da aslında belki de af yapılamayacağını anayasada çok açık bir şekilde ifade etmek, belki de anayasanın değiştirilmez maddeleri arasına sokmak lazım'' dedi.

kaynak:vergihaber
 
Üst