fonradar

Vergi Levhası Tasdiki Hkk

efendi

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar minibüs taşımacısı mükellefe vergi levhası tasdik ettirmediğinden tutanak tutulmuş.özel üsülsüzlük kesilcek sanırım.fakat mükellefin tasdikli levhası muhsebecisinde olup bunu nasıl iptal ettiririz. şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: vergi levhası tasdiki hkk

Selamlar vergi levham muhasebecide deyip tutanağın tutulmasını engelleyememiş mi?Artık olan olmuş diyelim.Önerilerim şunlar olabilir.
1-Muhasebeci tastik ettiği vergi levhalarının listesini maliyeye sunmamışsa tastik edilen levhayı imha edin.Daireden cezayı tahakkuk ettirerek yeni levhayı onaylatın.
2- Dilekçeyi sunmuşsa daireye gidip yeni vergi levha onaylatmadan sadece usulsüzlük cezasını tahakkuk edin.Levhayı muhasebecinin onayladığını söyleyin.(O zamanda sözleşme isteyebilirler.)

Saygılar.

ne kadar cezası olacak peki bunun.muhasebe listeyi vermiş.bu halde iken yiyeceği ceza nedir?

vergi levhası asılmadığı için 160 TL usulsüzlük cezası kesilir.

2.derece usulsüzlüğe girer,sanıyorum 160 Tl civarı olmalı.Onunda 1/3 ü indirilir zaten.

Ynt: Vergi Levhası Tasdiki Hkk

Vergi levhasının tasdik edilmiş olması yeterli değildir. Aynı zamanda usülüne uygun olarak bulundurulması gerekir.

peki burda muhasebeci ceza yer mi ? ben cezayı yedim çünkü levhayı tasdık etmediğiniz halde listeye eklediğiniz için dediler
ama levha mükellfin çekmecesinden çıktı .bu şekilde ben bu cezaya itiraz edemezmiyim.?
tşk.ederim.

İtiraz şansınız çok az. Levhanın firmadan çıktığını nasıl ispatlayacaksınız.Cezaya itiraz edemezsiniz ama (eğer mükellefte anlayışlıysa) ödemeyi ondan alabilirsiniz.

106 lira yeni kaybetti mükellef

Tahsin beyin dediği gibi 160/3*2= 106

Muhasebecidekini götürseniz yeni yazdınız der Memur malesef.

ama bunu vergi dairesi isbet edemezkii ceza olması için isbat şarttır öle düşünüyorum yorumla ceza olmayacağını düşünüyorum ki ilgili defterdarlık görüşüde bu yöndedir .örneğin ;muhasebeci levhayı tasdik eder .mükellefe verir tasdikli levhayı mükellef yırttı attı eski levha duvarda asılı duruyor .bu şekjilde de ceza yazar mı dedi vergi dairesi ısbat edemez senin levhayı tasdık etmediğini
diyor defterdarlığın görüşü o şekilde ..

Bizim gibi yapın,tasdik ettiğiniz levhaların bir fotokopisini çekin,mükellefin dosyasına koyun..En azından biz tasdik ettik size bıraktık diyerek kendinizi savunursunuz.

sorun mükellefte değil vergi dairesinde .cezayı iptal ettirmeye çalışıyoruz ..

Şahsım adına tekrar söylemeliyim ki itiraz hakkınız yok gibi.vergi levhaları işyerine veya ait oldukları yere asılması mecburidir.olmaması halinde yapılan bir denetimde ceza ile karşılaşmak olasıdır.Kaldı ki tastiklemek amacı ile mükelleften levhaları aldığımızda hemen akabinde yapılan bir denetimde levhayı yerinde göremeyen memurlar maalesef ceza yazma teşebbüsünde bulunabiliyorlar.Bu yüzdendir ki levhasını aldığımız mükellefe mutlaka bir fotokopisini bırakmak ve denetimde aslının tastik için verildiğini söylemek yerinde olur.Ayrıca tastik dönemlerinde (Mayıs sonu) bu denetimler sıkılaştırılmaktadır.Çünkü çoğu yerde levha usulüne göre ya asılmamıştır ya da yerinde yoktur.Dairede bunu bildiğinden bu zamanlarda denetimleri yoğunlaştırmaktadır. Sizin konunuzda levha her ne kadar tastik edilmiş bile de olsa yerinde görülemediğinden maalesef ceza gelmiştir. Özellikle taşıtlarda buna daha çok dikkat etmek gerekir.Yine ayrıca ceza düzenlenmeden önce tutanakla tespit edilir ve o tutanağa istinaden ceza düzenlenir.Önemli olan burada tutanağı tutturtmamaktır.Tutanaktan sonra gelen cezanın kaldırılmasına pek şahit olmadım.Vergi dairesi cezayı kaldırmaz,çok istiyorsanız mahkemeye gidin diyebilir.O rakam içinde gidermisiniz bilmem.
Saygılar.

VUK Md.353 /4
Günlük kasa defteri, günlük perakende satış ve hâsılat defteri ile Maliye Bakanlığınca tutulma ve günü gününe kayıt edilme mecburiyeti getirilen defterlerin; işyerinde bulundurulmaması, bu defterlere yazılması gereken işlemlerin günü gününe deftere kayıt edilmemesi veya yoklama ve incelemeye yetkili olanlara istendiğinde ibraz edilmemesi halleri ile vergi kanunlarının uygulanması bakımından levha bulundurma veya asma zorunluluğu bulunan mükelleflerin bu zorunluluğa uymamaları halinde her tespit için (4369 sayılı Kanunun 19 uncu maddesiyle belirlenen miktar) 10.000.000 lira (388 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2009'dan itibaren 160 -TL) özel usulsüzlük cezası kesilir.(*****)

sizin vergi levhanız muhasebeciniz tarafından düzenlenmiş olsa bile asma zorunluluğuna uymadığınızdan dolayı cezayı yemişsiniz.160 tl 2/3 ünü ödeyeceksiniz

beni anlamadınız galiba mükellef cezayı yedi zaten onu ödeyecek ordan sorunumzu yok bişizm .bizim sorunumuz aynı zamanda vergi dairesi muhasebeciyede ceza kesmesi 355/1 e gör 1.600.00ytl ceza kestiler
tastik etmediğiniz halde listeye eklediniz diye oysa levha tasdik edilmiş mükellefe verilmiş fakat mükellef eski levhayı kullanmaya devam etmiştir .yoklamacılar eski levhayı asılı görünce tasdıksız asılı olduğundan mükellef nezdinde bir tutanak tutmuşlar vs.vs...benim derdim bana neden yazdılar ben bunu şifaen anlattım da ama yok yanı ısrarcılar defterdarlıktan görüş istedim onlarda yüzde 80 olumlu görüş bildireceklerini sölediler bekliyorum ve bunu siz üstatlarlada paylaşmak istedim yerinde mi bu ceza diye ..kolay gelsin

Sizin tasdik etmeden tasdik etmiş gibi yaptığınızı ispat etmeleri gerekir. İş mahkemeye giderse büyük ihtimal kazanırsınız. Ancak mükellefin veya sizin x yılını tasdik etmedim vb ifade tutanağa geçmiş ise şansınız sıfırdır. İlgili tutanakda ilgili yılın tasdik edilmediğine dair bir ifade var mı?

tutanakta hiç bir ibare yok
hatta mükelelf ben işyerimde yoktum çalışan personel almış oda bana sölemedi ve ben eski levhayı kullanmaya devam ettim dedi ama bu sözlü bir beyan tutanaklara geçmiş değil
tutanakta sadece vergi levhasının tasdıksız olarak asıldığı diye yazılmış .başkada bişey yok
dairenin kendi yorumuna dayalı yazmış olduğu bu cezanın iptali için beni mahkemede süründürmesini hazmedemiyorum defterdarlıktan görüşün gelmesini bekleyeceğim....